Luton poveo na Anfieldu, a onda šampionski Liverpool ostvario ubjedljivu pobjedu

Nogomet 21. feb 202422:34 0 komentara
REUTERS/Molly Darlington

Fudbaleri Liverpoola su poslije preokreta savladali Luton rezultatom 3:1. Redsi su gubili poslije prvih 45 minuta, ali su u drugom dijelu bili izuzetno efikasni i zabilježili 18. pobjedu u prvenstvu.

Liverpool je odmah po početku utakmice preuzeo inicijativu. Kružili su oko gola Lutona, ali bez Nuneza, Salaha i Jote nisu uspjevali da pronađu pravi put ka golu. Uslijedio je šok na „Anfieldu“ u 13. minutu.

Tahith Chong je utrčao u šesnaesterac i šturao, Kelleher je odbranio, ali je na loptu glavom naleteo Ogbene i utišao navijače Liverpoola. Redsi su nastavili da opsjedaju gol, ali su napadi bili bez ideje i bez konkretnosti.

Luis Diaz je imao dvije prilike, prvo u 32, potom u 35. minutu, ali nijednom nije pogodio okvir gola. Luton je izdržao nalete ekipe Jurgena Kloppa i sačuvao prednost do kraja poluvremena.

Drugo poluvreme je Liverpool započeo mnogo konkretnije i uspeo je da preokrene uz odlične centaršuteve Alexisa McAllistera. Prvo je Argentinac u 56. minutu nakon kornera pronašao Van Dijka i Nizozemac je izjednačio. Očigledno je voda ušla u uši igrača Lutona, pa su samo dva minuta kasnije uhvaćeni „na spavanju“. Mladi Bradley je izveo brzo aut, dodao do McAllistera, a on je poslao još jedan teledirigovani pas, ovog puta ka Gakpu koji se obro snašao i glavom sa dva metra matirao Kaminskog.

Luton se malo otvorio poslij preokreta i to je dozvolilo Liverpoolu da ima više prostora za kontranapade. Gosti su priprijetili nekoliko puta, ali ne dovoljno ozbiljno da bi izjednačili, a Liverpool je iskoristio prostor. Robertson je ukrao loptu u 72. minutu, proslijedio je do Diaza koji je na izuzetno lak način obišao defanzivca Lutona i lako realizovao priliku.

Mogao je tri minuta kasnije Kolumbijac da postigne još jedan gol, ali je Kaminski bio na visini zadatka. Tačku na utakmicu u 90. minutu je stavio Harvey Elliott. Najbolje se snašao i poslije odbitka postigao novi gol.

Liverpool se ovom pobjedom učvrstio na čelu Premijer lige i sada ima 60 bodova. Luton se nalazi u zoni ispadanja, 18. su sa 20 bodova, isto koliko ima i Everton.