Potrošnja klubova engleske Premier lige pala je za 715 miliona funti (912,27 miliona dolara), na najnižu razinu u tri godine, u januarskom prijelaznom roku u usporedbi s prošlom godinom što je, pokazali su podaci Deloitteove Sportske poslovne grupe.
Vrhunski klubovi u Engleskoj ukupno su potrošili oko 100 miliona funti ovog januara, što je pad od oko 88 posto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, stoji u analizi.
Deloitte je pad pripisao klubovima koji su zauzeli razboritiji pristup nakon velike potrošnje u sezoni i zabrinutosti zbog mogućih sankcija zbog nepoštivanja pravila lige o profitu i održivosti (PSR).
PSR je uveden 2013. kako bi se izjednačili uslovi i spriječilo da klubovi s bogatim vlasničkim grupama troše goleme svote na igrače. To znači da klubovi smiju izgubiti maksimalno 105 miliona funti u razdoblju od tri godine.
Evertonu je ranije ove sezone oduzeto 10 bodova zbog probijanja ograničenja PSR-a, a njihova žalbena rasprava vezano za taj slučaj počela je u srijedu, dok su prošli mjesec optuženi, zajedno s Nottingham Forestom, za još jedno kršenje.
Aktualni engleski prvak Manchester City također je optužen za brojna kršenja finansijskih pravila otkako ga je 2008. godine kupio City Football Group sa sjedištem u Abu Dhabiju. U tom slučaju još nije donesena nikakva presuda.
Sto miliona funti potrošenih u zimskom prijelaznom roku, koji je završio u četvrtak, najmanje je otkako je liga potrošila ukupno 70 miliona funti na transfere u razdoblju ograničenom zbog COVID-a u januara 2021., stoji u izvješću.
Engleski prvoligaš Tottenham najviše je potrošio u zimskom prijelaznom roku dovođenjem 21-godišnjeg rumunjskog defanzivca Radua Dragusina iz talijanske Genoe za 25 miliona funti.
Unatoč padu, klubovi su i dalje potrošili 2,5 milijarde funti kroz dva prijelazna roka ove sezone, zbog čega je sezona 2023./24. druga najveća po potrošnji u histroriji nakon prošle sezone.
“Nakon rekordne potrošnje u posljednja tri prijelazna roka, potrošnja klubova Premier lige u ovom je januaru smanjena”, rekao je Tim Bridge, vodeći partner u Deloitteovoj Sports Business Group.
“Razboritiji pristup vjerovatno je potaknut visokom razinom potrošnje uloženom tokom ljetnog prozora, ali je također mogao biti pod utjecajem povećane svijesti o finansijskim propisima Premier lige i mogućim posljedicama nepoštivanja”, dodao je.
Međutim, potrošnja u ostalim evropskim vrhunskim ligama porasla je za 80 posto na 455 miliona eura (495,54 miliona dolara) u odnosu na 255 miliona eura od prošle godine, navodi Deloitte, dodajući da je francuska Ligue 1 potrošila najviše – 190 miliona eura.
Ženska Superliga zabilježila je pad u transferima za 14 posto u januaru, ali ‘prometno’ ljetno razdoblje značilo je da je aktivnost transfera ove sezone još uvijek veća nego u svakoj od tri prethodne sezone, navodi se u izvješću Deloittea.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
#related-news_0