Pobjeda Zrinjskog u Armeniji: Veliki korak Plemića ka 2. pretkolu Lige prvaka

Nogomet 11. jul 202319:00 1 komentar
HŠK Zrinjski Mostar

Prvaci Bosne i Hercegovine ekipa HŠK Zrinjski Mostar slavili su 1:0 na gostovanju armenskom Urartuu i tako napravili veliki korak ka drugom pretkolu Lige prvaka.

HŠK Zrinjski
Urartu Football Club

Prvak Bosne i Hercegovine imao je stopostotnu priliku poslije svega tri minute igre u Jerevanu. Mario Tičinović je uputio odličan centaršut u peterac Uratura, Nemanja Bilbija odlično spušta povratnu loptu glavom za Matiju Malekinušića, čiji udarac blokira Ugochukwu Iwu i spriječava vodstvo Zrinjskog.

Plemići su bolje ušli u meč nakon početnih ispitivanja snaga, te bili opasniji na stadionu Urartu od domaćina, koji nije kreirao ozbiljan napad u uvodu meča.

Tok susreta LP I Urartu 0 – 1 Zrinjski: Senić donio pobjedu Plemićima

Mostarski tim je zaprijetio i na isteku 20. minute preko Darija Čanađija. Veznjak je presjekao jedno dodavanje i dobro šutirao, ali lopta odlazi pored gola.

Poslije malo više od pola sata igre, Zhirayr Margaryan pokušao je iznuditi penal simulirajući kontakt sa Čanađijom, ali glavni sudija Philip Farrugija, nije se dao prevariti i pokazao je kapitenu Urartua žuti karton.

Samo nekoliko minuta kasnije, Tičinović je uputio lijep centaršut sa desne strane, Malekinušić puca glavom i pogađa stativu. To je bila najbolja prilika za ekipu Krunoslava Rendulića u prvom poluvremenu.

Ipak, mogla je bh. ekipa na odmor sa golom zaostatka, da je Marcos Junior bio precizniji kada se našao ispred Marića u 44. minuti meča. Šut Brazilac završio je tik pored stative Zrinjskog.

Nakon jednog napada domaćih početkom drugog poluvremena, Marcos Junior je šutirao, lopta se odbija od fudbalera gostiju i pogađa u ruku Stanića. Glavni sudija je procijenio da nema penala za Urartu.

Margaryan je pogodio prečku nakon slobodnog udarca u 55. minutu.

Uslijedio je period igre bez ozbiljnih pokušaja, a Urartu je definitivno bolje stajao na terenu nego u prvom poluvremenu.

Mogli su prvaci Amrenije do prednosti u finišu meča. Barišić je pogriješio u dodavanju prema golmanu Mariću, Sanogo je presjekao loptu i katastrofalno šutirao.

Igrala se 89. minuta kada je korner izveo Zvonimir Kožulj, let lopte je loše procijenio golman Melikhov, a Matej Senić glavom pogađa mrežu Urartua.

Propustili su domaći veliku priliku duboko u sudijskoj nadoknadi, tako da je ostalo 1:0 za Zrinjski.

Upjeli su Mostarci sačuvati gol prednosti i poslije sedam minuta sudijske nadoknade i faktički su odradili veliki posao i napravili korak ka drugom pretkolu kvalifikacija za grupnu fazu Lige prvaka.

Odluka o tome ko ide u drugo pretkolo Lige prvaka pada za sedam dana u Mostaru na stadionu Pod Bijelim Brijegom.