Sjajni Gundogan donio Manchester Cityju trofej FA kupa

Nogomet 03. jun 202317:58 0 komentara
REUTERS/Carl Recine

U velikom finalu FA kupa odigranom na ispunjenom Wembleyu sastali su se gradski rivali Manchester City i United, a meč je završen pobjedom Građana od 2:1. Ovo je njihov sedmi trofej u ovom takmičenju.

Action Images via Reuters/Paul Childs

Prvi u vodstvo stižu Građani. Izabranici Pepa Guardiole krenuli su silovito na gol Davida De Gee, te nakon 15 sekundi meča poveli majstorijom Ilkaya Gundogana.

Stefan Ortega ispucao je loptu sa gola Građana, u skoku sa odbranom Uniteda bio je Haaland, lopta je pala na ivicu kaznenog prostora, a njemački reprezentativac znalački matira španskog golmana De Geu za veliko slavlje ogromnom broja navijača “plavog” Manchestera.

Odmah nakon gola zaprijetio je Rodri nakon jednog centaršuta iz slobodnog udarca, ali je pucao pored gola. Polovinom prvog dijela sjajna prilika za City. De Bruyne je povukao loptu i pucao sa ruba kaznenog prostora, ali lopta prolazi tik pored gola.

U 30. minuti United stiže do poravnanja. Jack Grealish je bio neoprezan i igrao rukom u kaznenom prostoru, a sudija Tierney je pokazao na bijelu tačku. Siguran izvođač bio je Bruno Fernandes.

U 52. minuti City ponovo vodi. De Bruyne je odlično izveo slobodan udarac i proigrao Gundogana koji sa ruba kaznenog prostora majstorskim udarcem pogađa mrežu za 2:1.

Deset minuta kasnije nova šansa za Plave. Odigrali su brz kontranapad, a De Bruyne je osvojio nekoliko metara terena i ušao u kazneni prostor. Šutirao je Belgijanac, ali golman United De Gea sjajno brani.

No, poslije tih prilika probudio se i United. Prvo je Marcus Rashford zaprijetio Ortegi, ali lopta odlazi preko gola. Nešto kasnije Garnacho je oprobao svoj šut sa 20-ak metara, no ni on nije bio precizan.

Do kraja je United pritiskao i tražio izjednačujući gol koji bi im donio produžetke, ali Crveni đavoli nisu imali sreće u posljednjim sekundama meča. Prečka i golman Ortega su spasili City.