Upisali su svih deset poraza u kvalifikacijama, ali ispisali su historiju države

Nogomet 21. nov 202314:50 0 komentara
REUTERS/Jennifer Lorenzini

Fudbalska reprezentacija San Marina očekivano je kvalifikacije za EP okončala s deset poraza u deset utakmica, ali je ipak pritom ostvarila i historijski uspjeh.

U posljednje tri kvalifikacijske utakmice u nizu San Marino je uvijek postizao po pogodak što mu nije uspjelo nikada u povijesti. Nakon domaćeg poraza 1-2 od ugledne Danske te izgubljene utakmice 1-3 kod Kazahstana, uslijedio je domaći susret protiv Finske i na kraju ipak radost unatoč porazu.

Finska je vodila 2-0 sve do 97. minute, a tada je San Marino na najslađi mogući način došao do historijskog uspjeha, treće utakmice u nizu s postignutim pogotkom. U 97. minuti jedanaesterac je realizirao Berardi čime je krenulo veliko slavlje te reprezentacije.

Opće oduševljenje započelo je tada među igračima na travnjaku, izbornika sa svojim stručnim štabom i navijačima. San Marino je kvalifikacije za EURO završio s razlikom pogodaka 3-31.

San Marino je u svojoj historiji odigrao 194 utakmice i samo je jednom pobijedio, u prijateljskom ogledu protiv Lihtenštajna 2004. godine. Samo osam puta nije pobijeđen, a najveći rezultat je remi protiv Turske 1993. godine.