Van Dijk donio Liverpoolu trofej engleskog Liga kupa: Chelsea pao u velikom finalu

Nogomet 25. feb 202418:42 0 komentara
Action Images via Reuters/Matthew Childs

Nakon današnjeg susreta u velikom finalu Carabao Kupa između Liverpoola i Chelseaja dobili smo osvajača prvog trofeja u Engleskoj ove sezone. Trofej ide u vitrine Liverpoola koji je slavio sa 1:0, a jedini gol postigao je Virgil Van Dijk u 118. minuti susreta.

REUTERS/Hannah Mckay
REUTERS/Carl Recine
Action Images via Reuters/Paul Childs

Prvo poluvrijeme donijelo je dosta naboja, odličnih šansi, ali i uzbuđenja.

Početak je pripao Liverpoolu koji je propustio nekoliko prilika od kojih najbolju Luisa Diaza, da bi sredina poluvremena pripala Chelseaju kojem je poništen pogodak zbog milimetarskog ofsajda u kojem se našao Caicedo.

Isti fudbaler bio je u centru pažnje kada je grupo startovao na Ryana Gravenbercha poslije čega je ovaj iznesen na nosilima, a sudija Kavanagh mu nije pokazao ni žuti karton.

Engleske sudije po starom: Caicedo fudbalera Liverpoola poslao u bolnicu, arbitar mu nije pokazao ni žuti karton (VIDEO)

Do kraja prvog dijela stativu za Liverpool pogodio je Gakpo.

Na intervale igralo se i u drugom dijelu, a Chelsea je zaprijetio u 52. minuti kada je Enzo bio sebičan nakon veoma dobre akcije svog tima i pokušao šutirati petom iako je imao slobodne Sterlinga i Gallaghera.

Na drugoj strani je udarac Elliotta sjajno zaustavio Đorđe Petrović.

U 59. minuti šutirao je silovito Luis Diaz, ali je ovoga puta njegov udarac otišao visoko preko gola.

Liverpool je do prednosti stigao u 60. minuti susreta. Uputio je Andy Robertson sjajan centaršut, a visoki Virgil Van Dijk matirao nemoćnog Đorđa Petrovića.

Ipak, gol je poništen zbog nedozvoljene pozicije u kojoj se nalazio Endo, a koji je prema mišljenju Chrisa Kavanagha ometao igača Chelseaja. Bila je ovo nova kontraverzna odluka glavnog arbitra ovog susreta.

Nakon toga u 77. minuti mogao je Chelsea do prednosti. Ovoga puta Cole Palmer je uposlio Conora Gallaghera, ovaj šutirao iz prve, ali je lopta završila na stativi gola već savladanog Caoimhina Kellehera.

Novu veliku priliku Gallaher je imao u 86. minuti. Nakon sjajne kontre Chelseaja veznjak Chelseaja je sam izašao na Kellehera, ali je golman Liverpoola intervenisao na sjajan način.

Minut kasnije isti fudbalr imao je još jednu šansu. Ovoga puta Jackson je odigrao povratnu loptu, veznjak plavaca silovito šutirao, ali preko gola.

Chelsea je u sudijskoj nadoknadi imao ček tri šanse za poslati loptu u gol. Šutirali su redom Palmer, Nkunku i Gallagher, ali je čuvar mreže Liverpoola intervenisao.

Do kraja 90. minute nije bilo golova, pa se otišlo na produžetke.

Produžeci

Redsi su krenuli ofanzivno od prve minute prvog produžetka, a prvu šansu propustio je mladi Danns nakon ubačaja Tsimikasa. Njegov udarac glavom odbranio je Đorđe Petrović.

Novu veliku priliku za Liverpool imao je Elliott u devetoj minuti prvog produžetka. Odigrao je Diaz odličnu loptu na drugu stranu, Elliott šutirao iz prve, ali je pogodio vanjski dio mreže.

Novu priliku Liverpool je imao u 11. minuti susreta. Ovoga puta je na odbijenu loptu natrčao Kostas Tsimikas, ali je ona zakačila Malo Gusta i završila u rukama Đorđa Petrovića.

Novu veliku priliku Liverpool je imao u 25. minuti susreta. Ovoga puta je Petrović odbranio udarac Elliotta sa gol linije, da bi nakon toga priliku da loptu mrežu pošalje propustio i mladi Danns.

Prednost Redsima donio je Van Dijk u 118. minuti nakon sjajnog kornera Kostasa Tsimikasa.

To je bio i jedini gol na ovom susretu pa su Redsi stigli do 9. trofeja namijenjenog osvajaču Liga kupa. Chelsea je ostao 8.