Nema kraja dinastije: Patriote osvojile Super Bowl 53

Ostali sportovi 04. feb 201900:06 > 00:15
Kevin C. Cox, Getty Images Sport

New England Patriotsi slavili su u 53. Super Bowlu u Atlanti pošto su savladali Los Angeles Ramse 13:3 i na taj način su došli do šestog Lombardijevog trofeja čime su se izjednačili na prvom mjestu vječne liste sa Pittsburgh Steelersima.

Ekipa prepoznatljiva po sjajnom napadu u ovom meču je pokazala koliko jaku odbranu ima, s obzirom da je drugi napad lige svela na samo tri poena. Jednostavno, glavna oružja Ramsa bila su potpuno sasječena, Todd Gurley je istrčao svega 35 jardi. Ipak i u takvim okolnostima sve do posljednja dva minuta bili su na samo posjed razlike, ali tada je Gostkowski pogodio za 13:3 i praktično obezbijedio trijumf.

Meč je odlučen u tri minuta u završnici. Prvo je sedam minuta prije kraja Sony Michel istrčao, ispostaviće se jedini tačdauna na meču za 10:3, a prethodio mu je sjajan pas Bradieja ka Gronkowskom. A potom je četiri minuta prije kraja Stephon Gilmore presekao pas Goffa ka Brandinu Cooksu praktično pred end zonom.

Kod pobjednika Tom Brady je prebacio 262 jarda uz intersepšn, a junak meča bio je Julian Edelman sa 141 uhvaćenim jardom, uz Sonyja Michela koji je pored tačdauna istrčao i 94 jarda. Na drugoj strani Jared Goff je prebacio 229 jardi uz intersepšn.

Tok meča

Prvi posjed imali su New England Patriotsi i može se reći da je bio kao iz bajke. Krenulo je od odličnog vraćanja početnog udarca
Cordarrellea Pattersona, pa do nekoliko sjajnih trčanja Sonyja Michela i Jamesa Whitea. Došle su Patriote do 35 jardi od end zone Ramsa, ali onda je Brady iz prvog pokušaja bacio intersepšn u ruke Litltona.

Međutim, Ramsi nisu iskoristili osvojen posjed, tačnije odbrana Patriotsa odlično je reagovala i Jared Goff je završio prvi drajv već poslije startna tri pokušaja. I naredni drajv New England Patriotsa je obećavao poene, iako su na početku istog imali vjetar u leđa u vidu dosuđene kontroverzne kazne za Ramse u trećem pokušaju koji je bio zaustavljen. Došla je ekipa iz Bostona u situaciju da sa 46 jardi postigne fild gol za prve poene, ali je Steven Gostkowski šutirao pored desne stative.

Ramsi su u drugom drajvu konačno uspjeli da dođu do prvog dauna, ali ni tada nisu uspjeli da probiju odličnu odbranu ekipe sa Foxborougha, pa su bili prinuđeni da pantuju. Ipak, do kraja prve četvrtine ni Patriote nisu uspjele da poentiraju, tako da je prvih 15 minuta završeno bez poena.

Ramsi nikako da dođu do ozbiljnog napadačkog ritma, tako da su i treći put ispucali loptu u ruke Patriotama, koje su konačno poentirale. Nisu ni ovog puta ušli u crvenu zonu, ali je makar Steven Gostkowski bio precizan za tri poena sa 42 jardi, za razliku od prvog promašaja sa četiri jarda veće razdaljine.

Teško da je neko mogao da pomisli da će to biti jedino poentiranje u prvom poluvremenu, ali obje odbrane zaista su fantastično odradile posao i na pauzu se otišlo sa prednošću New Englanda od 3:0.

Kako se završila druga, tako je počela treća četvrtina. Mada, Ramsi su počeli da daju neke znake života u napadu, ali tek u osmom drajvu nisu pantovali, što je novi negativan rekord. Taj drajv je završio Greg Zuerlein preciznim šutem sa 53 jarda za fild gol i poravnanje rezultata 3:3. To je bilo sve u trećoj četvrtini i ni poslije 45 minuta nije viđen tačdaun, što nije zabilježeno u historiju Super Bowl okršaja.

Međutim, publika u Atlanti je ipak vidjela tačdaun i postigli su ga New England Patriotsi sedam minuta prije kraja. Prethodno je sjajno uhvatio pas Rob Gronkowski na jard od end zone, poslije čega Sonyju Michelu nije bilo teško da istrči za tačdaun i dovede Patriote ponovo do vođstva, ovog puta kapitalnog – 10:3.

Ramsi su krenuli na sve ili ništa, imali su krajnje obećavajući napad. Goff je dva puta tražio Brandina Cooksa u end zoni. Prvi put je završila lopta u njegovim rukama, ali mu je Stephon Gilmore izbio. Moguće da je pri tom napravio i prekršaj za pas interfirens, ali se sudije nisu oglasile. U drugom navratu isti akteri, ali je Gilmore čisto uhvatio i zabilježio intersepšn četiri minuta i 19 sekundi do kraja, čime je Patriote doveo do velike pobjede.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža TwitterFacebookInstagram i UŽIVO na ovom linku.