Novi remi sa Bjelorusima, EP u Poljskoj ostaje samo san

N1

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine nakon velike borbe i brojnih problema u i oko tima, nije izborila direktan plasman na Evropsko prvenstvo u Poljskoj naredne godine, nakon što su u ključnom meču remizirali Bjelorusijom sa 22:22.

Arena u Zenici, i 7.000 gledalaca bili su domaćini ključne utakmice rukometne reprezentacije BiH za plasman na Evropsko prvenstvu koje se od 17. do 31. januara 2016. godine igra u Poljskoj.

Izabranici Dragana Markovića sami su odlučivali o svojoj sudbini, budući da im je samo trijumf garantovao plasman na smotru najboljih evropskih rukometnih reprezentacija.

Reprezentacija BiH sjajno je otvorila meč sa Bjelorusijom. Sa dva gola Dejana Malinovića, izabranici Dragana Markovića stekli su dosta samopouzdanja u uvodim minutama meča.

Burić je golu našeg tima sa fantastičnim odbranama sjajno kotirao, ali su se onda Bjelorusi probudili, te su preokrenuli rezultat na 5:6 u svoju korist.

To nije uzdrmalo nacionalni tim BiH, te su se jako brzo vratili, a u 15. minutu prvog dijela, sa 9:6, selekcija domaćina imala je tri gola prednosti.

Do konca prvog poluvremena, uz fantastične odbrane Burića, te sjajne kontribucije Vražalića i Ovčine, prvo u odbrani a potom u napadu, selekcija BiH ponovo je imala tri razlike. Četiri minute do konca poluvremena BiH je vodila 13:10.

Sjajna taktička priprema rukometaša BiH na terenu Arene u Zenici bila je evidentnta, a trezvenost u igri, kombinovana sa jako pametnom igrom u napadu i odbrani krasila je igru rukometnih ”Zmajeva” u prvom dijelu susreta.

Nakon 30 minuta igre, rezultat je glasio 14:10. Najefikasniji u našem timu bili su Malinović sa četiri, a Nikola Prce je upisao jedan manje. Kod protivnika Pukhorski je postigao tri, a Rutenka i Brouka su dali po dva gola.

N1

Na otvaranju drugog dijela reprezentacija BiH imala je nekoliko problema realizacijske prirode, što su Bjelorusi iskoristili da se primaknu na samo gol razlike. No, nekoliko sjajnih odbrana našeg kompletnog tima vratio je tri razlike, inače najveću prednost u dotadašnjem dijelu susreta. (18:15).

Mora se istaći i dosta sudijskih pogrešaka koje nisu išle na ruku BiH, ali bez pretjerane panike, i uz Grahovca, koji je na golu zamijenio Burića, selekcija domaćina držala je kontrolu u prvih 10 minuta drugog dijela meča.

Na vremenskoj distanci od 15 minuta do konca susreta, selekcija BiH vodila je rezultatom 20:19, a Nikola Prce, te Dejan Malinović vodili su igru našeg tima. Bjelorusi nisu pokazivali nikakve znake srljanja do tada, a uprkos problemima u realizaciji, imali su rezultatski priključak.

Izjednačenje je nastupilo u 48. minuti meča (20:20), nakon nekoliko tehničkih grešaka našeg tima, i vezanih gubljenja lopte. Uslijedilo je i nekoliko jeftinih prodavanja lopte bh. tima, ali Nebojša Grahovac na golu bio je nepremostiva prepreka za napadački tim Bjelorusije.

U posljednji dio susreta, ušlo se sa identičnim rezultatom. Pritisak na obje ekipe rastao je iz sekunde u sekundu. Vrijedi istaći da je naš tim jako malo golova postigao sa bekovskih pozicija, iako su u tome segmentu igre bili dosta prepoznatljivi. Okvir gola gostiju bio je velika prepreka napadačkim opcijama Dragana Markovića.

Nervoza je činila svoje, te su i jedni i drugi gubili dosta lopti u pokušajima kontranapada.

Šest minuta prije kraja, BiH je golom Malinovića povela sa 21:20,što su gosti anulirali odmah u narednom napadu.

Infarkt završnica bila je neminovna u zeničkoj Areni. Dvije i pol minute pred kraj Bjelorusija je povela sa 22:21. Njima je i remi odgovarano, budući da u zadnjem kolu igraju protiv slabašne Litvanije, dok BiH ide na megdan Danskoj.

Posljednja minuta meča bila je u egalu. 22:22 stajalo je na semaforu, nakon što je BiH uspješno realizovala sedmerac, te tako ostavila mogućnost da se u posljednjih 40 sekundi dokopa plasmana u Poljsku. Ipak, ostalo je nepromijenjeno – te je s tim rezultatom i okončan susret.

Šanse našeg tima su samo teoretske, budući da BiH bi morala savladati Dansku u posljednjem meču, dok, kao što smo rekli, autsajder Litvanija igra protiv Bjelorusa.

Ipak, teoretska šansa postoji, samo u slučaju da BiH savlada Dansku u posljendjem kolu, koja je sa maksimalnim učinkom prva u skupini 2 sa deset osvojenih bodova.

Na koncu dodajmo da je najbolji pojedinac u našem timu bio Dejan Malinović sa šest golova, a isto toliko postigao je Puhkovski na suprotnoj strani.