Neuništivi Japanac vratio se s 51 godinom te došao do bodova za Svjetski kup

Ostali sportovi 17. feb 202414:24 0 komentara
Jure Makovec / AFP / NTB

Natjecanja Svjetskog kupa skijaških skokova u japanskom Sapporu obilježio je jedan neuništivi veteran.

Austrijanac Stefan Kraft, vodeći u ukupnom poretku u skijaškim skokovima, pobijedio je u subotu u Sapporu osvojivši 263 bodova, drugo je mjesto zauzeo Japanac Ryoyu Kobayashi (262,6), dok je treći Nijemac Andreas Wellinger (256,9).

Za Krafta je ovo deveta pobjeda ove sezone i 39. u Svjetskom kupu u karijeri. Treće mjesto na vječnoj listi dijeli s Poljacima Kamilom Stochom i Adamom Malyszom, a slijede ga sunarodnjak Gregor Schlierenzauer (53) i Finac Matti Nykänen (46).

Svaka čast Kraftu, ali priča dana je Kasai

Time je Austrijanac zadržao vodeću poziciji u ukupnom poretku Svjetskog kupa za ovu sezonu, s 235 bodova prednosti ispred Kobayashija.

No priča dana jedan je drugi skakač – Noriaki Kasai, legendarni 51-godišnji Japanac koji se želio još jednom okušati u Svjetskom kupu.

I u tome je uspio, tako da se ne samo takmičio nego je bio i kompetitivan.

Prvo je prošao kvalifikacije i došao među 50 skakača za glavno takmičenje, a onda se i našao među najboljih 30 nakon prve serije, čime je osvojio bodove.

34 godine nakon svojih prvih bodova u Svjetskom putu te pet godina nakon do danas posljednjih.

Najstariji skakač s bodovima u SK-u

Kasai je nakon 28. mjesta poslije prve serije na kraju pao na 30., što mu je donijelo jedan bod, no najvažnije je bilo još jedno upisivanje u historiju.

Nakon što je nastupio na osam izdanja Olimpijskih igara te je već držao rekord kao najstariji osvajač bodova u SK-u, sad je taj rekord popravio za još pet godina i teško je zamislivo da će ga iko ikad prestići.

Kasai ovo naravno nije napravio iz prave penzije, on je još uvijek aktivan, ali u takmičenjima niže razine, no pokazao je da itekako još uvijek može ponuditi ono što je potrebno da se plasira među 50, a onda i među najboljih 30 na svijetu.