Danska nakon triler završnice savladala Sloveniju i izborila finale na OI

Rukomet 09. aug 202423:11 0 komentara
REUTERS/Bernadett Szabo

Rukometaši Danske i Njemačke borit će se za zlatnu medalju na Olimpijskim igrama, a Španija i Slovenija za bronzanu. Nijemci su pobijedili Španiju 25:24, a Danska je opravdala ulogu favorita protiv Slovenije – 31.30 (15:10).

Poslije još jednog dramatičnog dana na rukometnom turniru do finalne borbe za zlato probili su se Njemačka i Danska.

U prvom polufinalu dana Njemačka je svladala Španiju 25:24 na krilima fenomenalnog vratara Andreasa Wolffa koji je obranio 22 udarca.

Utakmica je od početka bila tijesna, a Španci su uoči zadnjih pet minuta vodili 24:23. Mertens je tada izjednačio, Knorr tri minute prije isteka vremena zabio za prednost Nijemaca koju je čudesnim obranama očuvao Wolff.

Najefikasniji kod Njemačke bio je junak četvrtfinalne pobjede Renars Uscins sa šest golova, dok je kod Španaca Daniel Fernandez postigao pet golova, a Gonzalo Perez de Vargas obranio deset lopti.

Njemačka se tako plasirala u četvrto olimpijsko finale. U prvom nastupu 1936. godine kao domaćini bili su zlatni, a 1984. i 2004. srebrni. Od medalja imaju još broncu iz Rio de Janeira 2016.

Španci su, pak, već peti put u isto toliko pokušaja poraženi u polufinalu. Na neki način su kraljevi olimpijskih bronci jer imaju ih već četiri – Atlanta 1996., Sydney 2000., Peking 2008. i Tokio 2020.

Njemačka će u finalu igrati protiv Danske, po mnogima glavnog favorita turnira. Trostruki aktualni svjetski prvaci porazili su Sloveniju 31:30. Vodili su tokom čitave utakmice, na poluvremenu pet razlike (15:10), u nastavku i šest, da bi se Slovenci približili na samo gol zaostatka.

U dramatičnih posljednjih 20 sekundi Ferlin je obranio sedmerac Hansenu, a u posljednjem napadu Slovenci su tražili sedmerac. Suci su išli pregledavati spornu situaciju i odlučili su da je to samo prekršaj za devet metara. Iz završnog pokušaja, kad je vrijeme već bilo isteklo, Mačkovšek je gađao preko danskog bloka i preko prečke.

Dance su do trećeg uzastopnog olimpijskog finala predvodili Magnus Jacobsen sa šest golova te Lukas Jörgensen i Mikkel Hansen s po pet golova. Kod Slovenaca najbolji su bili golman Ferlin s 11 odbrana te Aleks Vlah i Dean Bombač s po sedam golova.

U Riju 2016. Danska je bila zlatna, a u Tokiju srebrna, dok su Slovenci i samim plasmanom u polufinale već nadmašila svoj najbolji olimpijski domet.