Novi neuspjeh Novaka Đokovića

Tenis 21. apr 201716:22 > 19:36
Clive Brunskill/Getty Images

Najbolji srbijanski teniser Novak Đoković poražen je od Davida Goffina sa 2:1 u četvrtfinalu Mastersa u Monte Carlu. Belgijanac je slavio poslije velike borbe sa 6:2, 3:6, 7:5 za dva sata i 39 minuta.

Bio je ovo njihov šesti međusobni duel i tek prvi trijumf Goffina, ujedno i najveći u dosadašnjoj karijeri.

Trinaesti teniser svijeta će se u borbi za plasman u finale sastati sa boljim iz meča Rafael Nadal – Dijego Sebastijan Švarcman.

Ako je za utjehu Đoković je zahvaljujući ranoj eliminaciji Andyja Murrayja za 90 poena smanjio zaostatak za prvim reketom svijeta, ali je još jednom pokazao da je daleko od forme koja ga je krasila prethodnih sezona.

Belgijanac je dominirao u prvom setu koji je dobio za 32 minuta. Već u prvom gemu Goffin je oduzeo servis Đokoviću, koji jedinu priliku da vrati brejk nije iskoristio samo nekoliko minuta kasnije.

Goffin je novi brejk napravio za 4:1 i lako završio set.

U drugom gemu drugog seta srbijanski teniser je nezgodno pao i uplašio svoje navijače. Novak je, naime, poslije trka za jednom loptom završio na šljaci i u prvom trenutku prizor nije bio uopšte prijatan.

Đoković se brzo pridigao, stresao šljaku sa sebe i zaigrao mnogo bolje. Kod rezultata 2:1 drugi igrač svijeta je iskoristio treću brejk loptu i to je bio presudan gem u ovom dijelu meča.

Novak je kod vodstva 5:3 imao dvije set lopte na servis Goffina, ali ono što je propustio u ovom gemu iskorstio je u sljedećem kada je četvrtu set loptu pretvorio u izjednačenje.

Prvi put poslije dvije godine Đoković je treći put uzastopno na Masters turniru igrao tri seta i u trećem odlučujućem, na momente, demonstrirao je igru koja ohrabruje pred nastavak sezone na šljaci.

Srbin je oduzeo servis rivalu u prvom gemu, dvije brejk lopte imao je i kod vodstva 2:0, ali propuštene prilike nisu ga poremetile.

U maratonskom šestom gemu, koji je trajao 14 minuta, Goffin je podsjetio na neke sjajne trenutke iz prvog seta, imao je pet brejk lopti, ali je Novak sve izdržao i činilo je tada da je napravio odlučujući korak ka plasmanu u polufinale (4:2).

Ipak, Gofan se nije predavao, kod rezultata 4:3 iskoristio je drugu brejk loptu za izjednačenje – 4:4, a potom na svoj servis došao korak do pobjede.

Sljedeća dva gema oba tenisera su dobila na svoj servis, a kada je Đoković kod prednost Belgijanca 6:5 krenuo ka klupi pogledao je ka tribinama i rekao:

Bravo obojica, odličan trening“, ironično je dobacio Novak svojim trenerima.

Goffin je imao dve vezane meč lopte na servis Đokovića, potom još dvije, ali je Nole uz dva sjajna poena imao i sreće, ali petu priliku Belgijanac nije propustio i u iscrpljujućem gemu došao je do najvećeg trijumfa u karijeri.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.