Londonski klub Chelsea je tokom posljednjih 15 godina, od kako je u samom vrhu svjetskog fudbala, napravio veliki broj grešaka prilikom prodaje igrača, ali zbog jedne posebno pati.
Ljeto je 2012. Klub iz zapadnog Londona objavio je da je doveo najboljeg igrača iz belgijske Pro Lige. Za 7 miliona funti u Chelsea je stigao 21-godišnji fudbaler koji je za bivši klub Gent zabio 16 golova u 97 nastupa. Ime mu je Kevin De Bruyne, a na svojoj prvoj konferenciji za novinare kazao je kako mu se dolaskom u Chelsea “ostvario san” te da ga čeka težak posao kako bi izbori mjesto u prvom timu. Međutim, kluba sa Stamford Bridgea imao je druge planove za mladog Belgijanca.
Nakon predsezonske turneje po Americi, De Bruyne je 2. avgust 2012. poslan na posudbu u Werder. U njemačkom klubu je proveo samo jednu, ali dosta uspješnu sezonu.
Jose Mourinho, koji je po drugi put postao trener Chelseaja, na ljeto 2013. uvjerio je De Bruynea da se vrati u London iako je fudbaler imao izdašne ponude Borussia Dortmunda i Bayer Leverkusena. Međutim, Portugalac nije održao riječ. Belgijanac je dobijao skromnu minutažu u mečevima što je bila kap koja je prelila čašu. De Bruyne je već na pola sezone zatražio raskid ugovora sa Chelseajem.
Osamnaestog januara 2014. veznjak postaje novi igrač Wolfsburga. Chelsea je za transfer dobio 18 miliona funti. U njemačkom klubu De Bruyne doživljava pravu renesansu i pokazuje zaista o kakvom talentu je riječ. U sezoni 2014/15, zahvaljujući prije svega fantastičnim igrama mladog Belgijanca, Wolfsburg osvaja drugo mjesto iza prvaka Bayerna. De Bruyne sezonu završava sa 10 golova i rekordom Bundeslige po broju asistencija. Zabilježio ih je 21, jednu više od reprezentativca BiH Zvjezdana Misimovića koji je, također, u dresu Wolfsburga skupio “okruglo” 20.
Nakon što je sa Wolfsburgom pobijedio Bayerna u Superkupu Njemačke postalo je jasno da je ovaj klub premal za njegove ambicije. U “moru” timova koji su bili zainteresovani za usluge mladog Belgijanca najkonkretniji je bio Manchester City. “Građani” su sa 57 miliona funti zakucali na vrata njemačkog kluba, a sportski direktor Klaus Allofs priznao je da je ponuda bila “zastrašujuća” da bi se odbila.
Transfer De Bruyne je treći najskuplji u historiji Premier lige. Prvi je ovogodišnji prelazak Paula Pogbe, drugi Angela Di Marije.
Dolazak Belgijanca na Etihad se odmah pokazao kao pun pogodak. De Bruyne se već nakon prve sezone našao na listi od 23 najbolja fudbalera koju objavljuje UEFA. Dolaskom Pepa Guardiole početkom ove sezone nivo igre 25-godišnjaka je još više porastao. Španski stručnjak za De Bruyne ima samo riječi hvale kazavši jednom prilikom da spada u “isti rang sa Messijem”.
Jose Mourinho nikada nije htio priznati da je napravio grešku što je pustio De Bruynea iz Chelseaja. “Ako vam igrač svakog dana kuca na vrata i plače kako želi otići onda morate donijeti odluku. Da je ostao ovdje, onako nesretan i bez motivacije, prodali bismo ga za godinu dana, i to za pedeset posto manje novca nego u tom trenutku. Bio je to odličan posao”, govorio je Portugalac.
Ali, istina je drugačija. Fudbaleri kao što je Belgijanac se ne rađaju često i odlučiti da se takav igrač proda mlad, prije nego što je dostigao puni potencijal, može se samo smatrati diletantizmom ili velikom greškom. Još kada taj isti fudbaler za veliku sumu novca pređe u redove jednog od glavnih konkurenata i pokaže se kao dobitak onda se može samo reči da je Chelseaja nedostajalo vizije. Uz samo više strpljenja i manje ega londonski klub je danas mogao imati fudbalera koji je buduća Zlatna lopta. Živi bili pa vidjeli…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.