Predsjednik FIFA-e, Gianni Infantino, pokušava da sakupi neophodnu podršku za reformu fudbalskih takmičenja, ali za sada, uprkos tome što ima finansijsku podršku iz Japana i Bliskog istoka, nema uporište u Evropi.
Infantino je prošlog proljeća predložio plan reformi za svjetski fudbal, a od tada je u stalnoj kampanji kako bi prikupio podršku za svoju “revoluciju”.
Za sada mu ne ide kako je očekivao jer se njegovim prijedlozima najviše suprotstavljaju Evropljani.
Predsjednik FIFA-e želi da pokrene dva nova takmičenja. Jedno bi bilo reformisano Svjetsko klupsko prvenstvo, koje bi imalo daleko više učesnika od sadašnjeg, dok kod drugog želi da spoji reprezentacije u ligu, koja bi bila slična UEFA Ligi nacija.
Fudbalski kalendar je već odavno toliko “zatrpan”, pa i ne čudi što su protiv predloženog evropski savezi, čiji igrači ionako imaju vjerovatno najmanje slobodnih dana tokom godine.
Infantinu u svom poduhvatu ne nedostaje novac, jer prema pisanju ‘New York Timesa ima zaleđinu u 25 obećanih milijardi dolara od grupe koju predvodi japanski konglomerat ‘SoftBank’. Iako šef svjetske kuće fudbala nije potvrdio ove navode, spekuliše se da iza ‘SoftBanka’ stoji arapski novac, a na prvom mjestu Saudijska Arabija.
Predsednik FIFA-e je u svojoj kampanji za podršku organizovao više mini-samita, od kojih je posjlednji održan u Marakešu u Maroku, gdje se našlo 50 predsjednika nacionalih saveza.
Poslije svakog sastanka predsjednici su dobijali elektronski tablet, na kojem je trebalo da odaberu neki od ponuđenih formata novih takmičenja (16, 24 ili 32 ekipe na Svjetskom prvenstvu klubova).
“Problem” je nastao kada evropski predstavnici nisu želeli da iskažu svoje mišljenje. Odnosno, oni su poručili da se njihovi stavovi poklapaju sa onim što je izneo predsjednik UEFA-e, Aleksandar Čeferin.
Čeferin i Infantino imaju suprotna mišljenja povodom ovih promjena, a predsjednik UEFA-e je još ranije izjavio da ne može da shvati kako su neki ljudi slijepo motivisani samo profitom i nebuloznim ponudama u novcu, koji im nude privatni fondovi.
“Novac ne vlada. Evropski sportski model mora da bude poštovan, fudbal nije na prodaju. Neću da dozvolim da neko žrtvuje njegove strukture na oltaru veoma ciničnog i beskompromisnog profita i tržišta”, rekao je Čeferin.
Gianni Infantino i FIFA su u svom sljedećem potezu osnovali radnu grupu, u kojoj se nalaze predstavnici šest kontinentalnih konfederacija, a sa ciljem da se približe stavovi pred Savjet FIFA u Majamiju u martu.
Kako prenosi ‘New York Times’ tenzija između svjetske i evropske kuće fudbala raste, a postoji šansa i da evropski predstavnici ne dođu na okupljanje radne grupe, koje je zakazano za 21. februar u Riju.
Na drugoj strani, Infantino za dva nova takmičenja ipak ima izvjesnu podršku. Za njegove reforme se zalažu federacije iz Južne Amerike, Afrike i Azije, ali bez Evropljana, široke podrške i konsenzusa sigurno je da bi nova takmičenja imala malu šansu za uspjeh.
Trenutno, osim ovog Infantinovog predloga, svjetskim fudbalom “cirkuliše” još dosta toga. Predsjednik FIFA je se zalaže i za proširenje Svjetskog prvenstva već 2022. godine u Kataru sa 32 na 48 reprezentacija, dok elitni evropski klubovi, njih 16, razmišljaju o uvođenju Superlige, protiv koje je FIFA i Švicarac koji je na njenom čelu.
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook|Instagrami UŽIVO na ovom linku.