Pogrešne odluke, loši transferi, loša trenerska rješenja. Sve je došlo na naplatu ove sezone. Da li je klub sa "Camp Noua" mogao da izbjegne katastrofu, koja se već neko vreme naslućivala?
Istina je, kad god su se dešavali “tektonski potresi“ na svjetskom fudbalskom tržištu, Barca je plaćala skupu cijenu. Počevši od šokantnog prelaska Luisa Figa u Real, preko krajnje sumanutog odlaska Neymara u PSG za 222 miliona eura, sve do možda i najvećeg udarca za klub i rastanka sa Leom Messijem.
Dok na ove stvari klub (možda) nije mogao da utiče, u nekim drugim situacijama je Barsa donosila katastrofalne odluke koje će je dugo proganjati.
#5 Arthur Melo u Juventus
U martu 2018. objavljeno je da na Camp Nou iz brazilskog Gremija dolazi talentovani Arthur Melo. Suma od 31 miliona eura djelovala je kao ozbiljna “kocka“ jer je u pitanju bio mlad igrač, još uvek nepoznat evropskoj javnosti.
Sve sumnje je Arthur otklonio onog trenutka kada je zakoračio na teren u Barcinom dresu. Impresivne igre Brazilca u veznom redu promovisale su ga u velikog prospekta katalonskog kluba.
Ali. nakon samo dvije sezone i 72 odigrane utakmice, reprezentativac Brazila prodat je Juventusu u transferu vrednom 72 miliona eura, u koji je bio uključen i naš Miralem Pjanić.
Apsurdna odluka čelnika Barce da 23-godišnjeg igrača zamijene znatno starijom Pjanićem ostavila je dugoročne posljedice. Miralem Pjanić je bio “neželjen” od strane Koemana, pa tako bez adekvatne prilike za igru njegov dolazak se ispostavio kao potpuni promašaj, a mladi Brazilac nepovratno izgubljen.
#4 Samuel Eto'o u Inter
Trejdovi igrača, nalik onima u NBA, nose veliki rizik, što se bezbroj puta pokazalo u evropskom fudbalu. Zamjena Samuela Eto'oa za Zlatana Ibrahimovića, u prvi mah ne zvuči kao ludost, ali Katalonci su bili ti koji su na gubitku.
Dok je Eto'o uspio da i sa Interom osvoji triplu krunu, ljubav Barce i Zlatana nije dugo trajala. Nezadovoljan statusom u klubu i načinom na koji ga je trener Guardiola tretirao, Šveđanin je na Camp Nou izdržao svega godinu dana, prije nego što se vratio u Italiju, ali ovoga puta u Milan.
# 3 Thiago Alcantara
Produkt čuvene La Masije, Alcantara je viđen kao jedan od igrača na kojima će se graditi budućnost kluba.
Među onima koji su ga posebno cenili bio je i Pep Guardiola koji ga 2013. dovodi u Bayern.
Tako je potencijalni Xavijev nasljednik zauvijek otišao iz kluba. Igrač ovakvih kvaliteta lako je mogao da bude jedan od stubova neke nove Barce. Da li bi Thiago zaista postao idući velikan katalonskog kluba, nikada nećemo znati.
#2 Ronaldo u Inter
Nema tog kluba koji 1996. nije želio Ronalda u svojim redovima. Trku je na kraju dobila Barcelona i već u prvoj sezoni profitirala sa čudesnim Brazilcem.
Učinkom od 47 golova i 12 asistencija toliko je zadivio prvog čoveka kluba Josepha Nuneza da je ovaj izjavio: “Ronaldo je doživotno naš“.
Ovoj bajci je kraj došao brže nego što je iko očekivao. Već narednog ljeta, zbog nemogućnosti da pronađu zajednički jezik sa njegovim agentom, u Barci su primorani da prodaju najboljeg igrača u Inter.
Zbog njegovog odlaska, mnogi i dan danas žale…
#1 Luis Suarez u Atletiko
Iako plaćen preko 80 miliona eura, Luis Suarez je bez dileme jedna od najboljih investicija u historiji kluba.
Sa njim, Messijem i Neymarom, Barca je imala pravu “troglavu zvijer“ u napadu. U sezoni 2015-2016 Urugvajac postiže neverovatnih 59 golova uz čak 24 asistencije.
Način na koji se klub četiri godine kasnije bukvalno otarasio Suareza je u najmanju ruku sraman. Navodno, novi trener Koeman je telefonom obavijestio golgetera da više nije potreban klubu.
Jednom proglašen za “staro gvožđe“, Suarez će vrlo brzo pokazati da su ga prerano otpisali. U 33. godini uspijeva da sa Atleticom osvoji titulu i postigne 21 ligaški gol.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!