Više od 80 posto fudbalerki iz najboljih evropskih klubova istaklo je da svakodnevno osjeća nelagodnost zbog kopački, pokazalo je novo istraživanje.
Asocijacija evropskih klubova sprovela je istraživanje među 350 fudbalerki iz 16 najboljih klubova.
Istraživanje je pokazalo da 82 posto djevojaka osjeća nelagodu koja može da utiče na njihovu igru, dok je jedna petina ispitanica rekla da je pokušala na neki način da kopačke prilagodi sebi kako bi smanjile nelagodnost.
Problem je u tome što se se na današnjem tržištu većinom mogu pronaći kopačke dizajnirane za muškarca, i to bijelca. Novi podaci pokazuju da je 34 posto fudbalerki prijavilo nelagodu u predjelu pete. Istraživanje je dodatno pokazalo da nelagodu u predjelu pete osjeća veći broj igračica afro-američkog porijekla.
Većina fubdalerki koristi personalizovane uloške za kopačke koje ima prave fizijatri, dok neke od djevojaka kažu da moraju da rasjeku dio kopačke kako ne bi imale žuljeve.
“Kada smo odlučili da sprovedemo ovo istraživanje bili smo spremni da čujemo da djevojke imaju neke probleme, ali brojevi su nas šokirali“, rekla je Klari Blumfild, direktor Asocijacije evropskih klubova zadužena za fudbal žena.
“Istraživanje nam je pokazalo pravac u kome treba da razmišljamo i šta treba da radimo. Cilj je da dođemo do toga da inspirišemo sportsku industriju i da konačno dođe do promjene“, dodala je.
Sportski naučnici ističu od ranije veliki nedostatak fudbalske opreme dizajnirane konkretno za žene, naglašeno je da kopačke i lopte za muškarce žene povećavaju rizik od povreda.
To je potvrdilo i istraživanje Asocijacije evropskih klubova. Ističe se povećan rizik od povreda ahilove tetive i metatarzalne kosti upravo zbog neprilagođeno pravljenih kopački. Dvije od pet igračica navele su da smatraju da sadašnje tržište kopački ne nudi obuću pogodnu za zaštitu od povreda koje mogu da se izbjegnu.
Istraživanje u prvi plan stavlja razliku između muškog i ženskog stopala, u obliku, širini, dužini kostiju, uglu spajanja kostiju stopala sa skočnim zglobom…
Istraživanje je trajalo 18 mjeseci i pokazalo je da je čak i raspored krampona na kopačkama takav da djevojkama može da zadaje poteškoće u kretanju i sve zajedno dovodi do jasnijeg shvatanja zašto je toliko veći broj povreda ukrštenih ligamenata kod žena nego kod muškaraca.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!