U utorak se u glavnom gradu Bosne i Hercegovine igra vječiti sarajevski derbi između FK Sarajevo i NK Željezničar, na stadionu Asim Ferhatović Hase. O derbiju su danas za N1 govorili Irfan Čengić i Bulend Biščević i to u ulogama navijača Sarajeva i Želje.
Prisjetili su se kako je njihova ljubav prema sarajevskim klubovima počela, ali i govorili kako doživljavaju njihove uspjehe i poraze. Biščević je rekao da, kada Željezničar pobijedi, ode i popije kafu kod “Slatkog ćošeta”, no obojica se “zatvore u kuće i ugase telefon” kada njihovi timovi izgube na derbiju. Obojica su izrazili žal što se nogomet, ali i drugi sportovi, ne poštuju i ne slave kao nekada.
“Nekada se porodično išlo na rukomet i košarku. Kada infrastruktura stadiona bude da dijete ne slomi nogu dok ide po sok, onda će biti dobro. Djeca iz Sarajeva su bile osnove klubova prije. Naša djeca danas ne treniraju sport jer nemaju uzore ni infrastrukturu. Imate 600 škola fudbala, Sarajevo je ugasilo svoju. Neka se ne ljute igrači ni jednog ni drugog tima, ali 60 posto timova su plaćenici koji rade za platu. Nema tih koji su prošli školu tog kluba od malih nogu”, rekao je Čengić govoreći kako se vrlo malo ulaže u sport.
“Goli i bosi igrali srcem”
Biščević se prisjetio i prvog derbija nakon rata, kao i igranja u poslijeratnim godinama. Kazao je kako su “goli i bosi igrači igrali srcem”.
“Nemojte zaboraviti na kakvom terenu i pod kakvim uslovima i kakvi dresovi su bili. Nikome ništa nije smetalo. Bili su kontejneri za presvlačenje gdje smo nosili kanistere vode. Iako je prošao rat, bili su ratni uslovi. Taj teren je bio kao ćilim kojeg su moljci izgrizli, ništa nije smetalo. I takva razrušena bila je topli dom i jednim i drugim. Utakmici je prisustvovalo 20-ak hiljada”, rekao je Biščević.
“Osim sinonim onoga što je Sarajevo bilo”
Govoreći o Ivicu Osimu, smatraju da mu treba dati naziv ulice, stadiona i učiniti mnogo više, a dan njegove sahrane proglasiti Danom žalosti.
“Dovoljno je reći Ivica Osim da se u cijeloj Evropi zna šta znači. Bila mi je čast da sam ga poznavao i da smo par puta razgovarali. SVaki njegov savejt možda ne možeš na prvu da shvatiš, ali kasnije odzvanja ušima. I s Amarom sam dugo radio, koji je na neki način preslikan otac. Švabo je zaslužio puno toga. Ovaj grad, moram malo biti surov, slabo se odnosio prema legendama koje su to zaslužile. Dan njegove sharane treba biit Dan žalosti, ulica Zvroenička kod stadiona treba nositi ime legende koja je zadužila, ne smao grad već ovu državu. Zahvaljući Švabi fudbal se vraito i reprezentacije formirala. Sjeo je sa svakim političarima. On je napravio temelj odlaska BiH na SP. Nikada neću zaboraviti tu njegovu suzu koju je pustio nakon prvog gola i kada je 1992. godine izjavio ono, trebalo je stisnuti i reći to u Beogradu. On je sinonim nečega što je ovaj grad bio”, rekao je Biščević.
“Ivica Osim je Željin, ali je naš, sarajevski i bosanski. Žao mi je što se za života ne odnosimo prema kako zaslužuju. Više su ga cijenili Japan i Austrija nego BiH, a nove Ivice Osimi ne dolaze”, rekao je Čengić.
I Biščević i Čengić su saglasni u jednom – da nije navijača, nijedan klub u BiH ne bi preživio.
Pogledajte i kako su simpatično reagovali kada ih je voditeljica alma Dautbegović Voloder pitala čije navijačice su ljepše.
Irfan Čengić i Bulend Biščević jutros su gosti Novog dana, ali u potpuno drugačijoj ulozi - kao navijači klubova Sarajevo i Željezničar. @AlmicaDV pitala ih je ko ima ljepše navijačice. @IrfanCengic i Biščević su se odlično snašli. 😀 pic.twitter.com/voY0jI4WjM
— TV N1 Sarajevo (@N1infoSA) May 7, 2022
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!