Najbogatiji u Firenci iz 1427. su najbogatiji i danas

Svijet 05. sep 201616:23 > 16:25
Pixabay

Istraživanje italijanskih ekonomista Guglielma Baronea i Saura Mocettija pokazalo da posljednjih 600 godina jedne te iste porodice stoje na vrhu društvene hijerarhije.

Šest stoljeća to je cijelom svijetu stajalo pred očima, a niko nije uočio sve dok dvojicu italijanskih ekonomista Guglielma Baronea i Saura Mocettija nije zaintrigiralo usporediti porodice koje su u Firenci bile najbogatije onda s onima danas. VoxEU objašnjava da to ne bi bilo moguće da prethodno historičari nisu digitalizovali podatke o porezima iz 1427. godine. Barone i Mocetti potom su prionuli radu i došli do otkrića koje za sobom povlači svu silu posljedica. Najbogatije porodice onda najbogatije su porodice i 600 godina poslije, odnosno danas.

“Oni među poreznim obveznicima koji zarađuju najviše danas, bili su na vrhu socioekonomske talice i prije šest stoljeća”, zaključili su. Trag koji su koristili bio je vrlo jednostavan – prezime. Koliko god to negdje drugdje može biti vrlo nepouzdano, u Italiji se pokazalo kao dobitna kombinacija jer su prezimena uglavnom ograničena regionalno i nastavljaju se linearno. Mada i sami priznaju da je sasvim logično da će svaki roditelj nastojati svojoj djeci, potomcima kojeg god koljena, prenijeti nasljedstvo i osigurati što bolje uslove za život, to što se dogodilo u Firenci ipak je iznenađujuće, prenosi Express.

Ispostavilo se da je tih nekoliko porodica uspjelo održati svoj položaj u društvu unatoč vrlo burnoj historiji tih stoljeća. Preživjeli su niz opsada Firence, potom Napoleonova osvajanja, fašističku diktaturu Benita Mussolinija, dva svjetska rata, niz globalnih i regionalnih ekonomskih kriza i promjena ekonomskih sistema u Italiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.