Zimbabveanska vojska saopćila je u srijedu da su predsjednik države Robert Mugabe i njegova supruga u pritvoru i da vojnici čuvaju vladine urede i patroliraju ulicama Hararea nakon noći nemira u kojima je vojska zauzela državni radio i televiziju.
Sinoćnja akcija izazvala je spekulacije o vojnom udaru, ali su je pristalice vojske opisale kao “korekciju vlasti bez krvoprolića”.
Naoružani vojnici u oklopnim vozilima razmješteni su na ključnim tačkama u Harareu, dok su građani Zimbabvea formirali duge redove pred bankama kako bi podigli limitirane sume gotovine, što je uobičajena slika u vrijeme finansijske krizi u zemlji. Na ulicama ljudi, dok ideu na posao ili ulaze u prodavnice, gledaju u svoje telefone kako bi pročitali vijesti o vojnom preuzimanju vlasti.
U obraćanju naciji nakon preuzimanja kontrole nad državnom televizijom, vojni portparol je izjavio u srijedu rano ujutru da vojska ima za cilj “kriminalce” oko Mugabea i pokušao je da pruži uvjeravanja da će red i mir u zemlji biti obnovljeni,prenosi Associated Press.
Nije bilo odmah poznato gdje se nalaze Mugabe (93) i njegova supruga, ali izgleda da su oni u vojnom pritvoru. Vojni portparol je izjavio da je “njihova sigurnost zagarantirana”.
“Želimo jasno staviti do znanja da ovo nije vojno preuzimanje vlasti. Mi imamo za cilj kriminalce oko Mugabea koji su počinili krivična djela koja su izazvala socijalne i ekonomske patnje u zemlji kako bismo ih priveli pravdi“, navodi vojska u saopćenju.
Portparol je dodao da se očekuje povratak normalnoj situaciji čim bude izvršen zadatak vojske. Pozvao je da se u crkvama oraniziraju molitve za naciju i zatražio je od drugih snaga sigurnosti da “sarađuju za dobrobit zemlje” upozoravajući da će “svaka provokacija naići na primjeren odgovor”.
U vojnom saopćenju pozivaju se vojnici da se odmah vrate u kasarne, dok su svi dopusti otkazani.
Tokom noći čule su se tri eksplozije u Harareu a vojna vozila mogla su se vidjeti na ulicama.
Ovo je prvi put u toj južnoafričkoj zemlji da je izbio otvoreni jaz između vojske i Mugabea, najstarijeg svjetskog šefa države koji vlada državom od oslobađanja od vlasti bjelačke manjine u 1980. Vojska je otada ključni stup vlasti.