Stotine zračnih napada na uporišta ISIS-a

Svijet 03. okt 201417:28 > 17:35
Reuters

Koalicione snage su na teritoriji Iraka gađale 230, a u Siriji 76 ciljeva. U tim napadima američkih bombardera F-22 su korišteni Tomahawk projektili, a to je sve SAD koštalo između sedam i deset miliona dolara.

Trend omasovljavanja međunarodne koalicije koju u borbi protiv terorističke organizacije ISIS u Iraku i Siriji predvodi SAD i dalje traje, a koalicione snage su do sada izvele zračne napade na više od 300 ciljeva, odnosno uporišta ISIS-a.

Samo tokom augusta, američki vojni avioni su realizirali ukupno 3.800 letova u Iraku i Siriji, a uporedo je izvedeno i 700 letova s ciljem prikupljanja obavještajnih podataka.

Američki Kongres je odobrio 500 miliona dolara za obuku i podršku umjerenoj sirijskoj opoziciji, koja se također broji protiv ISIS-a.

Francuska je prva zemlja koja se priključila SAD-u u borbi protiv ISIS-a i prvi zračni napad francuskih bombardera je izveden 19. septembra. Francuska je osigurala i pomoć u vojnoj opremi i drugim potrebama za kurdske snage na sjeveru Iraka.

Velika Britanija podržava rad koalicije, ali se uključila isključivo u napade na teritoriji Iraka. Britanski parlament je prošle sedmice odobrio slanje vojnih aviona u operacije protiv ISIS-a u Iraku. London je također poslao pomoć iračkim i kurdskim snagama.

Australija se također pridružila koaliciji i poslala 600 pripadnika vojnog personala u Ujedinjene Arapske Emirate. Takav potez vlasti je podržala i australijska opozicija.

Koaliciji su se sa Zapada aktivno priključile i Belgija, Danska, Norveška, Kanada i Njemačka.

SAD je prošle sedmice saopćio da je započeo i napade na ISIS u Siriji, a u saopćenju je navedeno da su napade podržale i arapske zemlje Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrein, Katar i Jordan.

Koaliciju je podržao i Japan, koji je već donirao pomoć od šest miliona dolara, a vlasti iz Tokija su obećale da će dati ukupno 25,5 miliona dolara. Finansijsku pomoć su pružili Južna Koreja, Tajvan i Singapur.

U borbi protiv ISIS-a i humanitarnim akcijama za civile u Iraku i Siriji u okviru pomenute koalicije na različite načine učestvuju i Poljska, Izrael, Italija, Grčka i Mađarska.

Španija za sada nije uključena u operacije koalicije, a šef španske diplomatije Jose Manuel Garcia Margallo je izjavio da ne očekuje poziv za vojno učešće, jer se Španija nalazi u dubokoj ekonomskoj krizi.

Egipat još nije saopćio svoj stav o učešću u koaliciji, ali posljednje izjave predsjednika Abdela Fattaha al-Sisija ukazuju da bi se i on mogao uključiti u taj proces.