Svečana ceremonija dodjele ovogodišnjih Nobelovih nagrada biće održana danas u Stockholmu, a naša ekipa se nalazi u ovome gradu.
Ove godine stigle su brojne reakcije zbog odluke Nobelovog komiteta da nagradu za književnost za 2019. godinu dodijeli austrijskom piscu Peteru Handkeu za književnost zbog njegovih političkih stavova.
Danas će oko 18 sati zbog ove odluke o dodjeli nagrade Handkeu biti održani i protesti gdje se očekuje okupljanje između ostalih i Majki Srebrenice i Žepe. Oni će svoje nezadovoljstvo izraziti na jednom od glavnih trgova u ovom gradu.
Kada su kazale, kada su Majke Srebrenice i Žepe odlučile prvi put organizovati protest u Sarajevu ispred Ambasade Švedske, nisu očekivale ovoliku podršku. Majke su podržali brojni Bosanci i Hercegovci, političari, ali i strani novinari koji su izvještavali iz ratne Bosne i Hercegovine. Demonstranti traže od Švedske akademije koja nominuje kandidate da upute izvinjenje i da kažu da su pogriješili prilikom nominovanja.
Švedska akademija se oglušila na protestna pisma koja su u nekoliko navrata slale te nisu dali konkretan odgovor.
Handke će, pored ostalih dobitnika Nobelove nagrade, dobiti nagradu za književnost i oko 950.000 dolara.
Ovaj austrijski pisac prilikom dosadašnjeg oglašavanja, odnosno otkako je objavljeno da će dobiti Nobelovu nagradu, izbjegavao je dati odgovor na mišljenje o svome stavu o dešavanjima ratu u BiH i učešću Srbije na ratna dejstva.
Kako javlja reporter N1 Adi Bebanić iz Švedske, svjetski mediji, pa tako i švedski, prethodnih mjeseci imaju slične napise i većina listova iz Švedske osuđuje Švedsku akademiju i nije im jasno kako se mogla desiti ovakva ‘greška’, jer se ovakav događaj naziva historijskim skandalom.
Sa druge strane, švedski dnevni listovi se čude kako nema reakcije iz Švedske akademije jer postoje brojna protestna pisma iz Švedske, ali i drugih dijelova svijeta, jer u Švedskoj živi veliki broj Bosanaca i Hercegovaca. I mediji traže od Švedske akademije da reaguje na bilo kakakv način i da prestane sa medijskom šutnjom.
Također, i mediji na Balkanu prethodna dva mjeseca izvještavaju o Handkeu te onome što je predstavljao 90-ih godina.
Pojedini mediji nazivaju Handkea prijateljem Srbije, s obzirom na njegove stavove da je Srbija bila žrtva ratnih dešavanja u BiH ‘90-ih godina.
Podsjetimo da se 2006. godine Handke obratio na sahrani Slobodana Miloševića kada je spomenuo da mu je bio prijatelj i da je razumio politiku “koju cijeli svijet tada nije razumio”.
Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Kosovo, Albanija i Turska odlučile su da bojkotuju dodjelu Nobelove nagrade za književnost austrijskom piscu Peteru Handkeu.
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić izdao je instrukciju uposlenicima Ambasade Bosne i Hercegovine u Švedskoj da bojkotuju sutrašnju dodjelu Nobelove nagrade zbog književnika Petera Handkea koji negira genocid, počinjen u julu 1995. godine u Srebrenici.
Ured Predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića informisao je danas ambasadu Bosne i Hercegovine u Kraljevini Švedskoj o tome da ne postoji ovlaštenje za bilo čije prisustvo u ime Bosne i Hercegovine ceremoniji dodjele Nobelove nagrade potvrđeno je za N1.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad