Stanovnici države Ohio govorili za N1

Svijet 02. apr 202021:26 > 21:47
REUTERS/Benoit Tessier

SAD nastavlja biti žarište pandemije virusa COVID-19 u svijetu sa, za sada, gotovo 200.000 zaraženih i preko 4.000 smrtnih slučajeva. Na drugoj strani svijeta, Kina se nalazi u oporavku, iako su izazovi i dalje vidni.

Razgovarali smo sa stanovnicima gradova Cleveland i Cincinnati koji su za N1 govorili o uslovima života za vrijeme vanrednog stanja, kao i reporterom CGTN-a iz Pekinga koji je govorio i o solidarnosti između Kine, Srbije i Italije.

Svijet se ubrzano približava brojci od milijun potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom, a u srijedu je u SAD-u preminula beba stara šest tjedana, za koju se vjeruje da je trenutno najmlađa žrtva pandemije.

Broj umrlih od koronavirusa u SAD-u premašio je 4.000, odnosno udvostručio se u tri dana, pokazuju brojke koje objavljuje Univerzitet John Hopkins.

Sjedinjene Države daleko su ispred svih drugih u svijetu po broju zabilježenih slučajeva virusa COVID-19 i priblizavaju se brojci od 200.000 zaraženih.

Ovoga puta smo u saveznoj državi Ohio gdje za N1 govore stanovnici Clevelanda i Cincinattija o tome kako život sada izgleda u zemlji sa hiljadama zaraženih. Slike koje nam stižu iz trgovina podsjećaju na najtamnija vremena pandemija i ratova iz prošlosti.

Za N1 su govorili Lisa Koepf iz Clevlanda i Jenny Wingins iz Cincinnatija.

Na drugoj strani svijeta…

Kineski grad Shenzhen zabranio je jedenje pasa i mačaka u sklopu šireg suzbijanja trgovine divljim životinjama zbog pandemije korona virusa. Kina je ranije otvorila provinciju Hubei, nakon uspjeha u kontroli širenja COVID-19, odakle je virus i potekao. Kineski reporter CGTN-a Shen Shiwei iz Pekinga govorio je za N1 o značaju solidarnosti medju zemljama, u ovom slučaju Kine sa Srbijom i Italijom.

Podsjećamo da se korona virus krajem prošle godine pojavio u kineskom gradu Wuhanu, a Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je 11. marta ove godine proglasila globalnu pandemiju COVID-19.

Kineske vlasti su saopćile da je korona virus u Wuhanu pobijeđen i da se život u tom gradu vraća u normalu.

Ranije smo to mogli vidjeti i iz ekskluzivnih snimaka koji nam je poslao filmski producent i novinar Danny Wu, a koji nam je pokazao kako život protiče u gradu Chengdu u provinciji Sichuan od 16 miliona stanovnika. Iako zapadni mediji izvještavaju da bi Kina mogla kriti konkretne podatke.

No ono što je u fokusu pandemije, osim borbe za život, je i borba protiv ksenofobije s kojom se suočavaju građani azijskog porijekla širom planete.

Dodajmo još da u Kini je 92 posto ljudi oboljelih od virusa korona ozdravilo, pri čemu se taj broj povećava posljednjih sedmica, izjavio je zvanični predstavnik Svjetske zdravstvene organizacije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad