Šef SZO za Evropu: Potreban oprez, COVID-19 je i dalje prisutan

Svijet 03. dec 202015:56 > 15:58
Pixabay (ilustracija)

Hans Kluge, šef Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu izjavio je danas da tri sedmice manjeg broja novozaraženih i razvoj više od 200 kandidata za vakcinu protiv koronavirusa ne znači da je pandemija završena, s obzirom da evropski region i dalje ima 40 posto od broja slučajeva koronavirusa na svjetskom nivou.

Govoreći iz sjedišta SZO za Evropu na virtuelnoj konferenciji za novinare Hans Kluge je rekao:

“Obećanje vakcina je sjajno, ali njihov puni potencijal neće biti ostvaren bez jake pripremljenosti i prihvaćanja u zajednici. U evropskoj regiji SZO je za sada zabilježila preko 19 miliona slučajeva i preko 427.000 smrtnih slučajeva, a samo u novembru više od više miliona slučajeva zaraze”.

S više od 200 kandidata vakcina protiv COVID-19 u razvoju, budućnost izgleda svjetlije, kazao je i naglasio:

”Zbog toga pozdravljam vijesti o privremenim rezultatima nekoliko kandidata za vakcine posljednjih sedmica”.

Kluge je dodao i da se više od 50 kandidata vakcine testira na ljudima.

“Što više kandidata imamo, veće su šanse za uspjeh. Vakcine, u kombinaciji s drugim mjerama, dovode do kraja akutnu fazu pandemije i obnovu ekonomija nadohvat ruke”, rekao je i poručio “ali da budemo i jasni, vakcina danas nije ovdje””.

Istakao je da ljudi u ovom regionu moraju ostati oprezni “da bi održali napredak, zaštitili sebe, svoje voljene i zdravstvenu radnu snagu”.

Prošle sedmice, treću za redom, broj novih slučajeva zabilježenih u evropskom regionu opao je za 13 posto.

“Ali, uprkos ovom smanjenju, na region još uvijek otpada 40 posto novih globalnih slučajeva i 50 posto novih globalnih smrtnih slučajeva, jer gotovo polovina zemalja u regiji nastavlja bilježiti ​​trend rasta”, rekao je regionalni šef SZO, pa je Kluge zaključio:

“Samo u 48. sedmici zabilježeno je preko 35.000 novih smrtnih slučajeva u cijelom evropskom regionu. Iako vidimo blagi pad broja slučajeva u zapadnoj Evropi, to ne znači da čitava evropska regija bilježi poboljšanje epidemiološke situacije”.

Oporavak se kreće prema istoku, a trenutno su najviše pogođene zemlje u srednjoj i južnoj Evropi.

“Ovi izvještaji izazivaju ozbiljnu zabrinutost, oštar podsjetnik na činjenicu da je velika većina nas i dalje osjetljiva na virus. Zato je imperativ da nastavimo koristiti osnovne zaštitne mjere poput nošenja maski “, rekao je Kluge.

Prema podacima američkog Univerziteta Johns Hopkins u svijetu je zabilježeno više od 64,6 miliona slučajeva COVID-19, te oko 1,5 milion smrtnih slučajeva.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad