Sachs: CIA treba da prestane da ruši vlade

Svijet 23. dec 201508:08 > 08:32
AFP

SAD treba da prekinu sa tajnim operacijama CIA-e čiji je cilj svrgavanje i destabilizacija vlada bilo gdje u svijetu, istakao je Jeffrey Sachs, profesor na Univerzitetu Columbia, u autorskom tekstu posvećenom Bliskom istoku.

“Američki predsjednik može i mora, izvršnom naredbom, da prekine tajne operacije CIA-e – i samim tim okonča naslijeđe neželjenih posljedica i zločina koje su one održale, prije svega na Bliskom istoku”, istakao je Sachs u tekstu koji objavljuje beogradski Danas.

U odgovoru na pitanje šta uraditi na Bliskom istoku, on je naveo da SAD moraju svoje ponekad opravdane spoljnopolitičke ciljeve da sprovode preko Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

“Trenutni pristup izgradnje ‘koalicija voljnih’ predvođenih Amerikom ne samo što je neuspješan; on također znači da čak i ispravni američki ciljevi kakav je zaustavljanje ISIS-a bivaju blokirani geopolitičkim rivalstvima”, dodao je Sachs.

Prema njegovim riječima, kada je Vijeće sigurnosti 2003. odbilo rat u Iraku, Americi bi bilo pametnije da se uzdržala od napada, a kada se Rusija usprotivila rušenju sirijskog predsjednika Bashara Al-Assada, bilo bi pametnije da su se SAD uzdržale od tajnih operacija za njegovo svrgavanje. “Sada bi se cijelo Vijeće sigurnosti ujedinio oko globalnog (ali ne američkog) plana borbe protiv ISIS-a”, ocjenjuje profesor.

On, također, ističe da SAD i Evropa treba da prihvate realnost da će demokratija na Bliskom istoku proizvesti mnoge pobjede islamista na izborima.

“Mnogi izabrani islamistički režimi će propasti, kao što se to dešava sa mnogim lošim vladama. Oni će biti promijenjeni na sljedećim izborima, ili na ulici, ili će to čak učiniti lokalni generali. Ali novi pokušaji Britanije, Francuske i SAD da drže sve islamiste podalje od vlasti samo onemogućavaju političko sazrevanje u regionu, dok zapravo ne donose uspjeh niti dugoročnu korist”, smatra Sachs.

Pored toga, on navodi da “domaće gajeni” lideri treba da priznaju da je najvažniji izazov s kojim se islamski svijet danas suočava – kvalitet obrazovanja.

“Region zaostaje daleko iza zemalja sa srednjim prihodima u nauci, matematici, tehnologiji, inovacijama, preduzetništvu, razvoju malog biznisa i samim tim kreiranju radnih mjesta. Bez obrazovanja visokog kvaliteta, slabi su izgledi za ekonomski prosperitet i političku stabilnost bilo gdje”, ukazao je Sachs.

Konačno, istakao je on, region treba da nađe odgovor na svoju izuzetnu ranjivost prema degradaciji životne sredine i na svoju pretjeranu zavisnost od ugljovodonika.

“Region sa muslimanskom većinom od Zapadne Afrike do Centralne Azije je najmnogoljudniji sušni region na svijetu, suočen sa isušivanjem, pretvaranjem zemlje u pustinje, porastom temperature i nedostatkom hrane“, napomenuo je Sachs.

Prema njegovim riječima, to su istinski izazovi za Bliski istok, a podjele, politička budućnost Assada i doktrinarni sporovi su od daleko manje dugoročne važnosti za region.

Sach je profesor održivog razvoja, zdravstvene politike i upravljanja i direktor Earth Instituta na Univerzitetu Columbia. Također je direktor Mreže za rješenja održivog razvoja pri UN.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.