Pojedine izbjeglice razočarane Evropom, vraćaju se kući

Svijet 28. jan 201619:24 > 22:08
Reuters/Azad Lashkari

Porast temperature i mirnije vrijeme na Mediteranu ponovo su pokrenule veći broj izbjeglica na put ka Evropi. Ali oni koji su već stigli sve su manje oduševljeni, a neki se osjećaju i prevarenim. Zato je sve više onih koji su poslije svih teškoća na putu, odlučili da se vrate kući.

Iračka ambasada u Berlinu samo prošle nedjelje je izdala 1.400 pasoša onima koji žele da se vrate. U prošloj godini u Njemačku je stiglo 30 hiljada azilanata samo iz Iraka. Mnogi su pokolebani onim što su vidjeli, a neki se već pakuju kući.

“Vraćam se 50 posto zbog Savezne kancelarije za socijalna pitanja. Želim da gradim svoju budućnost u Iraku. U Njemačkoj nema budućnosti. Vrlo je teško za Iračane, za razliku od Sirijaca, da uopšte dobiju azil”, kaže azilant Muhamed Mahmud Monzer.

Njemačka najavljuje da će, kao i druge zemlje EU, deportovati sve izbjeglice koji nemaju pravo na azil. Andeš Karim iz iračke nacionalne aviokopmanije kaže da tri puta nedjeljno lete iz Njemačke, i da se svake sedmice oko 100 izbjeglica vrati kući, kao i da taj broj stalno raste.

Ispred zgrada socijalnog u Berlinu, gdje se čekaju papiri, stoje zapaljene svijeće za izbjeglicu koji je umro čekajući azil. Vijest je bila lažna, ali neki misle da nisu dobrodošli čak ni u Njemačkoj.

“Došao sam u Njemačku zbog budućnosti, ali sad shvatam da se budućnost ne može graditi na lažima. Drugi razlog je novac, hrana… Idem kući u Irak da se najzad najedem. U Bagdadu ću poljubiti zemlju”, kaže Leit Kadeir Abaz.

Većina se vraća sa privremenim dokumentima, jer su pasoše pocijepali, računajući da će tako teže biti deportovani. Ministar unutrašnjih poslova, Tomas de Mezijer, najavio je da će njemačka pomoć za razvoj zavisiti od toga koliko su strane vlade spremne da prihvate svoje građane koji nemaju šanse da se snađu u Njemačkoj.

Jedan od izbjeglica, Segvan Ago, kaže da mu Evropa nije lijepa. “Želio sam lično da vidim Evropu, bio sam ovdje tri mjeseca i vraćam se u Irački Kurdistan”, poručuje on.

Izbjeglice koje su u Evropu stigle preko Rusije ne žele da se vrate kući. Norveška, u koju je stiglo preko 30 hiljada izbjeglica, bezuspješno pokušava da ih vrati u Rusiju.

Holandija, kao predsjedavajuća EU radi na planu kojim bi izbjeglice čim stignu na grčka ostrva bile vraćene u Tursku. Oni koji izlaze iz čamaca misle da je najgore za njima, ali i oni koji se vraćaju prošli su tu golgotu.