Netanyahuu i Abas oštrim izjavama izazivaju treću intifadu

Svijet 12. nov 201413:55 > 14:18
EPA

U posljednjih 25 godina Palestinci su protiv Izraelaca digli dva ustanka, tzv. intifade, i svijet se pita znači li nova spirala nasilja na Bliskom istoku da se priprema i treća.

Ako pitate Izraelce, treća intifada je već tu. U zadnje tri sedmice, tri Palestinca zabila su svoje automobile u izraelske ciljeve u odvojenim napadima pri čemu su poginule jedna djevojčica, žena iz Ekvadora i granični policajac. Ranjeno je 27 ljudi.

Palestinski napadač ubio je ekstremnog židova koji je zagovarao pravo židova na molitvu na jerusalemskom Brdu hrama, mjestu koje obje strane smatraju svetim i obje ga svojataju.

Palestinski militanti također su izboli na smrt izraelskog vojnika u Tel Avivu i ženu u židovskom naselju na Zapadnoj obali.

Izraelska je policija, sa svoje strane, ubila nenaoružnog palestinskog prosvjednika u arapskom gradu u sjevernom Izraelu, a u srijedu su židovski naseljenici zapalili džamiju u selu Mughajaru na Zapadnoj obali.

Svijet zabrinuto gleda izmiče li novi val nasilja kontroli

U oštrom kontrastu s Pojasom Gaze, koji godinama svjedoči palestinskim raketnim napadima na Izrael i oštrim izraelskim vojnim reakcijama, Zapadna obala, Jerusalem i arapski gradovi u Izraelu žive u relativnom miru od završetka druge intifade 2005. godine.

EPA

Izraelci, naviknuti na to da je nasilje relativno utihnulo, ponovno su se počeli ogledavati iza ramena dolazi li sljedeći potencijalni atentator. Izraelske vlasti pozvale su javnost da bude na oprezu.

Situacija nalikuje onoj iz septembra 2000. kad je buknula druga intifada i također su vladale frustracije izazvane neuspješnim mirovnim procesom.

Neposredni okidač, tada, bio je posjet Brdu hrama ondašnjeg čelnika opozicije Ariela Sharona.

To sveto mjesto, na kojem se nalaze džamije Al-Aksa i Kupola na stijeni, te ostaci židovskog Jerusalemskog hrama, opet je u središtu zbivanja.

Palestinci optužuju Izrael da želi promijeniti ‘status quo’ koji se desetljećima poštuje. Židovi mogu posjetiti Brdo, ali ne i na njemu moliti.

Premijer Benjamin Netanyahu odlučno odbacuje bilo kakvu namjeru da to promijeni. Pozive radikalnih židova da se dopusti molitva na Brdu, pa čak i da se unište dvije džamije i ponovno izgradi židovski hram, ne predstavljaju vladinu politiku, naglasio je.

Većina Palestinaca ne vjeruje Netanyahuu

On optužuje palestinske dužnosnike, uključujući predsjednika Mahmuda Abasa, da potpiruju nasilje.

Otkako je počela židovska blagdanska sezona (septembar-oktobar), nasilje oko Brda učestalo je. Maskirani palestinski mladići židovske posjetitelje gađaju kamenjem i petardama, a policija odgovara suzavcima i hapšenjem.

EPA

“Palestinske ljutnje i frustracije počinju u Jerusalemu”, kaže Muhamed Abdul Hamid, koluminist palestinskog lista al-Ajama.

Netanyahu se takmiči s ultranacionalistima za naklonost birača krajnje desnice pa njegove oštre izjave ne pomažu smirivanju situacije.

U sličnoj je situaciji i Abas, kojem za vrat pušu militanti Hamasa, pa ni njegova retorika nije ništa blaža.

Netanyahuov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Yaakov Amidror ublažava zabrinutost. “Ovo još nije ni blizu prve (1987.) ili druge intifade“, rekao je.

No, mnogi misle da neće trebati još mnogo da zapaljive napetosti pređu tu granicu.