Rumunija je ozbiljna vojna sila, zbog čega je rizik da proruski kandidat Călin Georgescu postane predsjednik sljedeće nedjelje zbunjujući za savez.
Zemlja od 19 miliona stanovnika članica je NATO-a već dvije decenije i centar je zračne baze koja se širi kako bi postala najveća u Europi unutar saveza. Graniči s Ukrajinom, gleda preko Crnog mora na Krim koji je pod ruskom okupacijom, poslala je oružje i municiju u Kijev te je domaćin američkog raketnog odbrambenog sistema Aegis Ashore u Deveseluu, na jugu Rumunije, gdje su stacionirane i rumunske i američke snage.
No, kako piše magazin Politico, Georgescu prezire te međunarodne veze. Osudio je projektile u Deveseluu kao nacionalnu “sramotu”, vodio je kampanju za prestanak rumunske pomoći Ukrajini te pozivao na “rusku mudrost” u oblikovanju vanjske politike.
Istodobno, Georgescu inzistira na tome da ne želi povlačenje iz saveza.
“Ne želim izaći iz NATO-a, ne želim izaći iz Europske unije”, rekao je Georgescu nedavno. “Ono što želim jest zauzeti stav, a ne klečati tamo i prihvatiti sve. Kao što sam rekao, trebali bismo sve raditi u našem nacionalnom interesu”.
Čak i da Georgescu želi povlačenje iz NATO-a, to bi bilo teško ostvarivo jer krajnja desnica nema većinu u parlamentu zemlje. Također, to bi moglo izazvati gnjev Rumuna, od kojih 88 posto podržava članstvo u savezu, prema nedavnoj anketi.
Međutim, prema francuskom političkom sistemu kojeg koristi Rumunija, predsjednik je šef države, vrhovni zapovjednik oružanih snaga i zadužen je za vanjsku politiku. Stoga bi NATO-skeptik u palači Cotroceni mogao stvoriti velike probleme savezu; na primjer, Georgescu bi mogao kopirati igru mađarskog premijera Viktora Orbána i djelovati kao prokremljinski saboter unutar NATO-a.
Dramatična politička promjena u Bukureštu mogla bi oslabiti ulogu Rumunije kao jednog od glavnih regionalnih sigurnosnih aktera unutar vojnog saveza. Zemlja je jedan od vodećih NATO-ovih potrošača na odbranu, koristi borbene avione F-16, kupuje glavne borbene tenkove M1 Abrams iz SAD-a i planira otvoriti jednu od najvećih zračnih baza u NATO-u. Također je rasporedila vojnike u Irak i Afganistan.
Transformacija iz ‘balkanskog slučaja’ u prosperitetnu naciju
Ovaj rastući vojni potencijal temelji se na više od dvije decenije brzogekonomskograsta, koji je zemlju transformirao iz balkanskog “slučaja” u sve prosperitetniju naciju koja je čak nadmašila starog rivala Mađarsku u smislu BDP-a po glavi stanovnika.
“Uloga Rumunije znatno se razvila u posljednjih 20 godina od kada je pristupila NATO-u, a zemlja je napravila korake prema tome da bude pružatelj sigurnosti, a ne samo potrošač sigurnosti”, rekla je Anca Agachi, analitičarka politike u RAND think tanku.
Od početka ruskog napada punog razmjera na Ukrajinu prije gotovo tri godine, Rumunija je slala oružje, uključujući sistem protuzračne odbrane Patriot, i pomagala u usmjeravanju međunarodne pomoći Kijevu. Također graniči s Crnim morem — gdje Rusi napadaju civilne brodove i postavljaju mine.
Ruski dronovi prolazili su kroz rumunski zračni prostor na putu za napade na Ukrajinu, a ulomci dronova pronađeni su na njenom teritoriju.
“Blizina Ukrajini pozicionirala je Rumunjsku kao ključnog logističkog partnera”, rekla je Antonia Colibasanu, analitičarka geopolitike sa sjedištem u Rumuniji iz Geopolitical Futures, dodajući da je Rumunija također centar za obuku ukrajinskih pilota za F-16.
NATO odvraćanje
Lideri NATO-a dogovorili su u martu 2022. osnivanje četiri dodatne multinacionalne borbene grupe duž istočnog ruba saveza, uključujući onu pod francuskim vodstvom u Rumuniji. Jedinica stacionirana u Cincuu bit će unaprijeđena u brigadu od 4000 vojnika do sljedeće godine. Uključuje vojnike iz Belgije, Luksemburga, Sjeverne Makedonije, Poljske, Portugala i SAD-a.
Osim raketne odbrane u Deveseluu, Rumunija planira potrošiti 2,7 milijardi dolara kako bi svoju zračnu bazu Mihail Kogălniceanu pretvorila u jedan od najvećih NATO-ovih objekata. Nakon dovršetka modernizacije 2030. godine, Kogălniceanu će biti dom za više od 10.000 vojnika i civila, od kojih će neki biti premješteni iz američke baze Ramstein u Njemačkoj.
“Ovo će biti vrlo konkretan alat odvraćanja na istočnom krilu”, rekao je George Scutaru, izvršni direktor think tanka New Strategy Center i bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Rumunije.
Sljedećeg proljeća Rumunija će ugostiti veliku vojnu vježbu nazvanu Proljeće Dačana 2025., koja će testirati sposobnost Francuske da premjesti borbenu brigadu spremnu za rat diljem Europe u roku od 10 dana.
Potreba za modernizacijom
Trenutno Bukurešt troši 2,25 posto BDP-a na odbranu, što je iznad cilja saveza od 2 posto, a planira povećati vojnu potrošnju na 2,5 posto sljedeće godine i 3 posto do 2026. Cilj je modernizirati arsenal i zamijeniti zastarjelu sovjetsku opremu.
“Treba nam pet do deset godina da dovedemo trupe i sposobnosti na nivo potreban za reagiranje i odvraćanje bilo kakvog rata”, rekao je Iulian Chifu, predsjednik Centra za prevenciju sukoba i rano upozoravanje u Bukureštu i bivši savjetnik vlade za međunarodnu sigurnost.
Rumunija se uveliko oslanja na druge zemlje za oružje kako bi modernizirala svoje snage.
Bukurešt je u procesu kupnje 32 borbena aviona Lockheed Martin F-35 Lightning iz Sjedinjenih Država. Također posjeduje protuzračne sisteme Patriot i sistem raketne artiljerije visoke pokretljivosti M142 (HIMARS). Prošle godine Rumunija je nabavila dva lovca mina iz Ujedinjenog Kraljevstva za pomoć u osiguravanju Crnog mora.
Ti napori “suočavaju se s kašnjenjima, jer se Europa i Sjedinjene Države bore s zaostatkom u isporuci naoružanja” uzrokovanim ratom u Ukrajini i krizom izazvanom pandemijom Covid-19, rekla je Colibasanu.
Zbog toga Rumunija također kupuje oružje iz zemalja koje nisu članice NATO-a.
U toku je proces nabave 54 samohodna haubica K9 Thunder od južnokorejske tvrtke Hanwha Aerospace za 910 miliona dolara.
Ranije ove godine, rukovoditelji Hanwha Aerospacea izjavili su za Politico da bi Rumunija mogla postati centar za proizvodnju oružja za Europu, Bliski istok i Afriku. Njemački odbrambeni div Rheinmetall također planira izgraditi veliku tvornicu baruta u zemlji.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!