Gaza se suočava sa sve dubljom anarhijom dok se posljednji ostaci građanskog poretka razbijaju, ostavljajući vakuum koji sve više popunjavaju naoružane bande, klanovi, moćne porodice i kriminalci, rekle su desetine ljudi s kojima je britanski list Guardian stupio u kontakt.
Intervjuisani su svjedočili o sveprisutnoj prijetnji od gladi i izraelskom bombardovanju, ali i brutalnoj novoj stvarnosti u kojoj oružje, noževi i zastrašivanje često određuju kome je očajnički potrebna humanitarna pomoć.
Petomjesečna izraelska vojna ofanziva uklonila je Hamas s vlasti u većem dijelu Gaze, ali militantna grupa nije zamijenjena nikakvim drugim oblikom vladavine.
Sistematsko gađanje policijskih snaga Gaze, koje Izrael smatra dijelom Hamasa, i oslobađanje stotina zatvorenika iz zatvora na početku sukoba, pogoršali su haos.
Pedesetdvogodišnji Osama Abdel Rahman Abu Daqqa, vođa zajednice u Rafahu, najjužniji grad u Gazi, rekao je za Guardian:
“Rat je promijenio sve, ali prije svega sada nema sigurnosti. Slabiji su prepušteni sebi. Samo jaki sada mogu preživjeti.”
Nekoliko visokih humanitarnih zvaničnika koristilo je frazu “Mogadišu na Mediteranu” da opiše potencijalnu blisku budućnost Gaze, iako je većina naglašava da je prerano uspoređivati sadašnje stanje u Gazi sa Somalijom ili sličnim propalim državama. Jedan visoki službenik za humanitarnu pomoć sa sjedištem u Gazi već mjesecima upozorava:
“Još nismo vidjeli potpuni slom zakona i reda. Slom se dešava djelimično, i postoji puno solidarnosti, međusobne podrške i dijeljenja, ali nisam siguran da će to dugo trajati. Stvari se definitivno pogoršavaju. Sada se može čuti puno pucnjave, posebno noću, i čini se da se porodice ili bande bore jedna protiv druge, a ne protiv rata.”
Humanitarni zvaničnici ističu da narušavanje reda i zakona prijeti najugroženijima i čini isporuku pomoći na sve težom. Uzastopni konvoji pomoći se prema predanjima svjedoka plječkaju posljednjih sedmica. Neke pljačkaju organizovane naoružane bande, a neke i očajni pojedinci.
Visoki američki zvaničnici kazali su kako je “bezakonje, koje je uvijek bio problem, sada prešlo na sasvim novi nivo”.
Jedan zvaničnik je u martu kazao:
“Ovo je proizvod, takozvane komercijalizacije pomoći; kriminalne bande je uzimaju, pljačkaju i preprodaju. Unovčili su humanitarnu pomoć.”
Borbe oko humanitarne pomoći postale su smrtonosne, a pojavljuju se i izvještaji o ubodima nožem i pucnjavama, pored velikog broja žrtava zabilježenih u incidentima koji su uključivali pucanje izraelske vojske posljednjih sedmica. Glavni faktor koji doprinosi rastućoj anarhiji u Gazi bio je sistematski napad Izraela na lokalnu policiju, koji kaže da su te snage dio Hamasa.
David Satterfield, američki izaslanik za bliskoistočna humanitarna pitanja, rekao je u februaru da policija na toj teritoriji “sigurno uključuje elemente Hamasa”, ali i ljude koji su politički nepovezani ili povezani s drugim palestinskim frakcijama koji su sve više organizirani, s “izviđačima” na jugu Gaze koji prenose informacije o kretanju konvoja vođama grupa koje pripremaju zasjede dalje na sjeveru.
Izraelski plan da se osloni na lokalne posrednike moći koji su nezavisni od Hamasa i vlasti do sada se pokazao kao neuspješan.
Ubistvo vođe klana u centralnoj Gazi sredinom marta bio je značajan korak unazad. Obećanje desetina visokih čelnika zajednica u Gazi da neće raditi s Izraelom bez dozvole Hamasa ili Fataha, vladajuće stranke na okupiranoj Zapadnoj obali, bilo je još jedno nazadak.
“Ako nema Hamasa, nema Palestinske vlasti… nema UNRWA a Izraelci ne prihvataju svoju odgovornosti, šta onda preostaje?” rekao je jedan visoki zvaničnik koji radi na dostavljanju Zapadne pomoći od početka sukoba. “Ako se trenutno ne suočavamo s potpunim kolapsom vlasti, to bi se moglo dogoditi jako brzo.”
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!