Bivši američki zvaničnici upozoravaju: Podrška Washingtona ratu u Gazi predstavlja sigurnosnu prijetnju za SAD

Svijet 03. jul 202417:02 0 komentara
Reuters

Grupa bivših zvaničnika američke vlade upozorila je da podrška Washingtona izraelskom ratu u Gazi predstavlja opasnost za nacionalnu sigurnost zemlje, javlja Al Jazeera.

Dvanaest zvaničnika, koji su podnijeli ostavke u posljednjih devet mjeseci jer se ne slažu s američkom politikom u vezi rata u Gazi, naveli su u pismu objavljenom jučer da podrška predsjednika Joea Bidena Izraelu znači da Washington ima “nepobitno saučesništvo” u ubijanju i izgladnjivanju Palestinaca. Oni su politiku Bijele kuće po ovom pitanju označili kao “neuspjeh i prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a“.

Dok su Biden i njegova administracija pozivali Izrael na suzdržanost posljednjih sedmica, Washington nastavlja pružati vojnu i diplomatsku podršku premijeru Benjaminu Netanyahuu i njegovoj koalicionoj vladi, koja uključuje tvrdokorne nacionalističke stranke, piše Al Jazeera.

Zbog toga je nekoliko zvaničnika dalo ostavku u znak protesta otkako je Netanyahu pokrenuo rat u enklavi nakon Hamasovog napada na južni Izrael 7. oktobra.

Maryam Hassanein, koja je u utorak napustila poziciju specijalnog pomoćnika u Ministarstvu unutrašnjih poslova, je posljednja koje je dala ostavku iz ovog razloga. Ona je jedna od potpisnica pisma, a osim nje su ga potpisali i bivši zvaničnici State departmenta, Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), vojske i četiri člana političkog osoblja.

Američka diplomatska zaštita i kontinuirani dotok oružja Izraelu osigurali su naše nepobitno saučesništvo u ubistvima i prisilnom izgladnjivanju opkoljenog palestinskog stanovništva u Gazi“, navodi se u pismu.

Ovo nije samo moralno za osudu i jasno kršenje međunarodnog humanitarnog prava i zakona SAD-a, već je i stavilo metu na leđa Amerike“, upozorili su bivši zvaničnici.

“Kredibilnost američkih vrijednosti”

Protestno pismo dolazi u jeku protesta protiv akcija Izraela u Gazi širom svijeta, a američka vojna i diplomatska podrška Izraelu se sve više na udaru kritika.

Ministarstvo zdravlja Gaze saopćilo je da je skoro 38.000 Palestinaca ubijeno u ratu, te da se vjeruje da je još veliki broj ljudi pod ruševinama nakon izraelskog bombardovanja.

U Hamasovom napadu 7. oktobra je ubijeno je oko 1.200 ljudi. Još oko 250 je oteto i odvedeno u Gazu, a procjenjuje se da je oko 120 njih i dalje tamo zarobljeno.

Washington je tražio da se omogući veća pomoć u Gazi, ali Izrael i dalje nameće stroga ograničenja. Bivši zvaničnici u svom pismu tvrde da je sposobnost Izraela da provede ovu blokadu Gaze još jedan neuspjeh američke politike.

Umjesto da smatraju Vladu Izraela odgovornom za njenu ulogu u ometanju humanitarne pomoći, SAD su prekinule finansiranje najvećeg pružaoca humanitarne pomoći u Gazi: UNRWA-e, UN-ove agencije za Palestince”, navodi se u pismu.

Podcrtali su da su SAD doprinijele “samodestruktivnim akcijama” Izraela koje su dovele tu zemlju do izolacije.

Dodali su da je američka politika u vezi sa Bliskim istokom nanijela štetu i “kredibilnosti američkih vrijednosti”, navodeći da SAD osuđuju ruski rat protiv Ukrajine dok “bezuslovno naoružavaju i pravdavaju Izrael”.

Bivši zvaničnici su iznijeli korake koje smatraju da SAD trebaju napraviti, uključujući primjenu Leahy zakona koji zabranjuju pružanje vojne pomoći snagama uključenim u kršenje ljudskih prava i da Vlada osigura proširenje humanitarne pomoći na Gazu i rekonstrukciju teritorije.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!