Ruski nekonvencionalni napadi na NATO "izgledaju kao rat" i saveznici moraju postaviti nove crvene linije koje će izazvati odmazdu ako se prijeđu, upozorio je bivši ministar vanjskih poslova zemlje članice vojnog saveza.
Gabrielius Landsbergis, koji je ranije ovog mjeseca podnio ostavku na mjesto ministra vanjskih poslova Litve nakon četiri godine na toj dužnosti, rekao je za Sky News kako ne vjeruje da je savez dovoljno brzo i hitno reagirao na prijetnju.
Moskva je optužena za kampanju takozvanih hibridnih napada – osmišljenih da ostanu u sivoj zoni ispod praga konvencionalnog rata – koja uključuje sabotažu, rezanje podmorskih kablova, cyber hakiranje, uplitanje u izbore i planiranje atentata.
Kremlj je odbacio zapadne optužbe o hibridnim neprijateljstvima.
Landsbergis je također rekao da bi neuspjeh NATO-a da djeluje doveo do pogoršanja opasnosti.
Upozorio je da čak postoji mogućnost da je čin ruskog hibridnog ratovanja dovoljno štetan da bi mogao potaknuti saveznike da se pozovu na odgovor iz Člana 5, prema kojem se napad na jednu državu članicu smatra napadom na sve.
“Iz moje perspektive, to doista izgleda kao rat”, rekao je litvanski političar u intervjuu početkom decembra, nekoliko dana prije nego što je napustio mjesto ministra vanjskih poslova.
“Rusi su… vrlo dobri u osjećanju slabosti ili geopolitičkih vakuuma. Dakle, ako nema povratnog pritiska, samo će puzati i nastaviti sa svojom aktivnošću”, dodao je.
Upitan bi li napadi ruske “sive zone” mogli doseći razinu koja bi potaknula savez da se pozove na Član 5, Landsbergis je odgovorio:
“Da, mislim da je tako. To je moguće”.
Rekao je da je važno da Vladimir Putin to shvati jer bi inače njegove obavještajne službe postale još drskije u svojim navodnim napadima.
“Moramo imati opću strategiju NATO-a koja bi bila u stanju povući crvene linije i predložiti odmazdu”, rekao je.
“Ne govorim nužno o osveti na isti način. Tačno. Može biti mnogo toga. Ali Rusi moraju znati da ovo nije njihov park. Ne možete samo šetati uokolo i očekivati da vam se ništa ne dogodi”, naglasio je.
32 države članice NATO-a ažurirale su strategiju iz 2015. o praćenju, odvraćanju i borbi protiv hibridnog ratovanja.
Ali bivši litvanski ministar vanjskih poslova signalizirao je da ne vjeruje da je njihov odgovor na prijetnju dovoljno brz ili hitan.
“Ne, iskreno, nije”, rekao je.
Rekao je i da zemlje poput njegove i druge s dugim iskustvom ruskog neprijateljstva razumiju potrebu za djelovanjem – ali da bi se neki drugi saveznici radije samo nadali da će prijetnja nestati.
“Postoji velika psihološka, znate, igra, barem u našim glavama, koja se igra tako da pokušavamo to zavući pod tepih i ne vidjeti”, naglasio je bivši zvaničnik.
Visoki NATO zvaničnik upozorava: Europa se mora ‘probuditi’ kako bi pobijedila u utrci naoružanja
Komentari su uslijedili nakon što je Sky News u nedjelju objavio intervju s visokim zvaničnikom Saveza koji je upozorio da postoji “stvarna mogućnost” da bi nekonvencionalni napad Rusije na NATO prouzročio “znatne” žrtve.
James Appathurai, koji ažurira strategiju NATO-a za praćenje i odvraćanje od hibridnog ratovanja, također je rekao da saveznici moraju biti jasniji među sobom i s Moskvom o tome koji bi nivo neprijateljstava sive zone mogla izazvati saveznički odgovor, uključujući upotrebu vojne sile.
Elisabeth Braw, vodeći stručnjak za hibridno ratovanje, rekla je da je cijeli način života liberalnih demokracija ugrožen ako saveznici ne uspiju učinkovito odgovoriti.
“Opasnost je u tome da vidimo smrt od hiljadu rezova u našim društvima, da razne stvari počnu raditi neispravno ili se poremetiti i ljudi izgube vjeru u naš način života”, rekla je, zaključivši:
“I onda smo stvarno u nevolji”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!