
Dok Njemačka prolazi kroz jedan od najiščekivanijih izbornih procesa, paradoks, prema mišljenju sugovornika N1, postaje očit: ogromno uzbuđenje oko glasanja nasuprot gotovo potpunoj izvjesnosti ishoda.
Izborni proces u Njemačkoj i društveno-političku atmosferu za N1 komentira Boris Buden:
“Budući kancelar se već zna – Friedrich Merz, vođa kršćanskih demokrata”, tvrdi filozof i kulturni kritičar Boris Buden. I dok se u Europi raste zabrinutost zbog jačanja desnice, Buden podsjeća na to da Merz “neprestano ponavlja i obećava da neće ući u koaliciju s Alternativom za Njemačku (AfD)”. No, je li to dovoljno da se spriječi desni zaokret?
Status quo u vrijeme promjena
Njemačka politička scena danas se sve više vrti oko očuvanja statusa quo – nastojanja da se sačuva narativ o političkoj stabilnosti, ekonomskom prosperitetu i globalnom prestižu zemlje koja je godinama smatrana uzorom. No, prema Budenu, “za to je prekasno”.
“Njemačka industrija u strukturalnom smislu izgubila je korak s tehnološkim razvojem”, naglašava on, dodajući da elite uporno nastoje restaurirati sliku uspjeha nakon Drugog svjetskog rata, ignorirajući pritom dubinu sadašnje krize.
Sugovornik N1 još veći problem vidi u tome što se Njemačka “ideološki neprestano kune u demokraciju, ali ne želi priznati da su se njezine političke elite sasvim otuđile od ljudi”.
Desnica pobjeđuje – ako ne glasovima, onda temama
Iako se CDU distancira od AfD-a, Buden upozorava na ključni fenomen – posvemašnju dominaciju desnice u tematskom diskursu.
“Merz misli pobijediti desnicu tako da preuzme ne samo njezinu retoriku, nego i njezine političke ciljeve, na prvom mjestu rasističko raspirivanje mržnje prema migrantima”, pojašnjava.
Ovo, prema njemu, nije izoliran fenomen već simptom dublje političke dekadencije u Njemačkoj. Umjesto osmišljavanja strategije za strukturalne probleme – bilo ekonomske, bilo socijalne – vladajuća politika okreće se “nasilju kao rješenju”. To nije samo priča o strožoj kontroli granica i deportacijama migranata, nego i o “ratnohuškačkoj vanjskoj politici koja obećava konačnu pobjedu u Ukrajini, ponovno naoružavanje, uključujući i nuklearno oružje”.
Budenova kritička analiza ne zaustavlja se na unutarnjoj politici.
Po njemu, Njemačka je doživjela “potpuni moralni bankrot” na međunarodnoj sceni. Dok se podrška Ukrajini pravda principima međunarodnog prava, teritorijalnog integriteta i otpora agresiji, isti principi se ignoriraju kada je riječ o izraelskim akcijama u Palestini, smatra on.
“Njemačka ministrica vanjskih poslova danas otvoreno proglašava civile legitimnim vojnim ciljem”, upozorava Buden dodajući da oni koji se toj politici usprotive, bivaju “odmah proglašeni antisemitima u maniri totalitarnih ideoloških obračuna”.
Ljevica kao simptom krize
Ipak, znak otpora statusu quo dolazi s ljevice.
“Činjenica da je Die Linke uspjela preživjeti raskol i da se uspješno vratila na političku scenu još je jedan simptom dubine krize“, kaže Buden, naglašavajući da je ljevica danas najjača politička opcija među najmlađim biračima u Njemačkoj.
No, može li to promijeniti osnovne trendove? “Ne”, zaključuje Buden u svom odgovoru na pitanja N1, te naglašava da se nakon ovih izbora ništa bitno u Njemačkoj neće promijeniti.
Boris Buden studirao je filozofiju u Zagrebu i kulturalne znanosti na Humboldt Univerzitetu u Berlinu, gdje je i doktorirao. Trenutno predaje na univerzitetima u Karlsruhe i Beču.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!