Bosna i Hercegovina kao model za rješenje izraelsko-palestinskog pitanja

Svijet 29. okt 202318:29 6 komentara
N1

Barbarski napad Hamasa na Izrael i njegove nasilne posljedice su tragični rezultat neuspjeha u pronalaženju trajnog rješenja za izraelsko-palestinski sukob, navodi nerezidentna savjetnica Centra za strateške i međunarodne studije Miriam Sapiro koja je bila pregovarač State Departmenta prilikom potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

“Kako se humanitarna kriza produbljuje i rizik od šire eskalacije raste, imperativ je identificirati način da se krene dalje od krvoprolića ka sveukupnom rešenju, koliko god to bilo teško zamisliti”, napisala je Sapiro u autorskom tekstu za CNN te ukazala na rješenje postignuto u Bosni I Hercegovini, te dalje nastavila:

“Postoji šablon za put ka miru na Bliskom istoku: SAD su odigrale ključnu ulogu u posredovanju u mirovnom sporazumu kojim je okončan rat u Bosni 1990-ih godina prošlog vijeka, usred borbi oko kontrole za teritorij i dokaza o zločinima. Bila sam dio američkog tima koji je pomogao u vođenju tih razgovora. Tada nismo znali hoćemo li uspjeti, ali smo znali da moramo pokušati”.

Sapiro: Nijedna druga opcija nije uspjela

Istakla je kako europski napori da se postigne mirovno rješenje nisu bili uspješni.

“Mirovne snage UN-a su bile raspoređene širom države, ali nisu bile voljne da koriste silu za zaštitu civila, čak i nakon što su se pojavili dokazi da su Srbi iz BiH sudjelovali u etničkom čišćenju i genocidu nad Bošnjacima”,  dodaje ona.

SAD su odlučile, ističe ona, da moraju intervenisati nakon što nijedna druga opcija nije uspjela.

“Koristeći kombinaciju agresivne diplomatije i prijetnje dodatnim NATO zračnim napadima na Srbe iz BiH, Washington je koordinirao sporazum o vodećim principima za mirovne pregovore koji su održani u Daytonu, Ohajo. Slična politika čvrste ruke – i snažnog američko vodstva – također će biti neophodni za sklapanje bilo kakvog mirovnog sporazuma na Bliskom istoku”,  tvrdi Sapiro.

Kako navodi, svaki mirovni pregovor predstavlja jedinstvene izazovne okolnosti ali postoje aspekti američkog iskustva u BiH koji mogu pružiti smjernice za snalaženje u trenutnoj krizi.

“U Dejtonu smo odbili da se direktno bavimo vrhom Srba iz BiH s obzirom na njihovu direktnu ulogu u zločinima, a njihove interese je zastupao Beograd. Slično tome, Hamasovo trenutno vodstvo sigurno ne bi bilo dobrodošlo za stolom ako se mirovni pregovori na Bliskom istoku nastave. SAD će očito morati da potaknu regionalnu koaliciju na Bliskom istoku, baš kao što su to učinile s Kontakt grupom za Bosnu koja je održavala EU i glavne europske sile na okupu uz vodstvo SAD-a da se okonča rat,” ističe Sapiro.

Napominje da pored Sjedinjenih Država i Izraela, takva kontakt grupa na Bliskom istoku mogla bi u svom jezgru uključiti Egipat i Jordan, kao i Ujedinjene Arapske Emirate, Bahrein, Katar i Saudijsku Arabiju.

Rješenje dvije države

Ona ističe da još nije jasno da li će Izrael uspjeti da ostvari svoj cilj uništenja Hamasa i u kojem vremenskom roku, ali dodaje da što duže bude trajao rat u Gazi, to je veći rizik da Izrael izgubi dio regionalne i međunarodne podrške koja je neophodna za financijsku, vojnu i političku izolaciju Hamasa.

“Pitanje ko će predstavljati Palestince jednako je važno. Vrijeme je da se pažljivo pogledaju konkretni načini za jačanje Palestinaca koji još uvijek traže mir i podržavaju pronalaženje novih lidera. Palestinske vlasti pate od bezbroj problema, ali oni ne umanjuju legitimne težnje palestinskog naroda – da poput Izraelaca i Amerikanaca – žive u miru, sigurnosti i dostojanstvu”, napisala je Sapiro.

Ambasadorici je izjavila i da snažna posvećenost SAD pregovorima, zajedno sa jasnom podrškom regionalnih igrača u borbi protiv Hamasa i izgradnji efikasne palestinske vlasti, kao i pojava izraelskih i palestinskih lidera koji podržavaju rješenje o dvije države, pružaju nadu da će ova užasna faza mogao posijati sjeme za bolju budućnost.

“S obzirom da ključni igrači razmišljaju strateški i djeluju taktički — kao što se na kraju dogodilo u BiH — mir na Bliskom istoku može imati šanse”, zaključila je Sapiro.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare