Brod koji ima veću udarnu moć nego većina država (VIDEO)

Svijet 27. mar 202420:58 1 komentar
Nosač aviona USS Gerald R. Ford (Zach D Roberts / Zuma Press / Profimedia)

Najveći, najmoćniji, najmoderniji... sve su ovo pridjevi koji pristaju uz američki ratni brod USS Gerald R. Ford, prvi istoimene klase nosača aviona nazvane po bivšem američkom predsjedniku.

Dug 337 metara, širok do 78 metara, visok 76 metara, s površinom palube većom od tri nogometna terena te istisninom iznad 100.000 tona, ovaj gorostas imponira svojim dimenzijama. U to su se lani mogli uvjeriti i građani Splita kada je na nekoliko dana bio usidren ispred njihovog grada.

Osim veličinom po kojoj mu ne može parirati ni jedan drugi ratni brod, Ford se ističe nizom novih tehnologija (čak 23!) koje mu omogućuju veću efikasnost u odnosu na prethodnu Nimitz klasu, mogućnost da lansira veći broj letova i općenito da projicira moć Američke mornarice diljem svijeta na način kojem zapravo nema ekvivalenta.

O razvoju, gradnji, novim tehnologijama i sustavima ovog nosača aviona koji je u operativnu službu ušao 2017. godine (a na prve misije tek 2022.), raspravljali smo sa stručnim sugovornikom Matijom Blaće s YouTube kanala Codex Militaria.

Nosač aviona USS Gerald R. Ford u Mediteranu (US Navy Photo / Alamy / Alamy / Profimedia)

“Brodovi klase Ford su evolucijski nastavak prethodnih američkih klasa supernosača aviona. Počelo je s klasom Forrestal, nastavilo se s klasom Kitty Hawk, nakon toga smo dobili Enterprise kao testni nuklearni nosač i potom 1975. godine Nimitz, nuklearni nosač kojih je proizvedeno 10 u klasi. Nakon pauze od 2006., kad je dovršen zadnji Nimitz, dobili smo novu generaciju nosača klasu Ford. Oni ne rade ništa što već Nimitz ne može, ali sve to rade bolje”, kaže Blaće i navodi da su supernosači okosnica američke pomorske snage.

“Njihova je zadaća da samostalno, bez kopnene podrške, provode potpuni spektar misija u kontroli morske i zračne površine te da izvode raznolike udare na kopnene mete. Oni su kao takvi zapravo okosnica projekcije sile i glavna komponenta nadmoći američke vojske bilo gdje u svijetu. Naime, SAD ih ima daleko najviše (11) i veći su od svih ostalih. Naprosto ih parkirate u luku ili ispred nekog grada i time pokažete svoju vojnu superiornost. A tu je i diplomatska funkcija tih brodova, da ohrabre saveznike zajedničkim vježbama i slično”, navodi Blaće.

Opširnije na portalu Jutarnji.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare