Njemačka ekonomija prolazi kroz težak period, a 2025. godina ne obećava mnogo bolji ishod, navodi se u najnovijem izvještaju Njemačke centralne banke, Deutsche Bundesbank, objavljenom u petak.
Bundesbank je značajno smanjila prognozu ekonomskog rasta za narednu godinu na svega 0,2 posto, u odnosu na ranije predviđenih 1,1 posto u junu. Također, sada predviđa blagi pad ekonomije od 0,2 posto ove godine, dok je ranije očekivala rast od 0,3 posto.
“Njemačka ekonomija ne samo da se suočava s upornim ekonomskim preprekama, već i sa strukturnim problemima,” izjavio je predsjednik Bundesbanke Joachim Nagel. Dodao je da je njemačka ekonomija, koja se u velikoj mjeri oslanja na izvoz, posebno ranjiva na rastući protekcionizam u svijetu.
Slabljenje tržišta rada
Jedan od ključnih izazova za Njemačku je slabljenje tržišta rada. Bundesbank je upozorila da je nezaposlenost dostigla najviši nivo u posljednje četiri godine, s 6,1 posto radne snage bez posla. Talas najava otpuštanja u proizvodnom sektoru, posebno u automobilskoj industriji, gdje je Volkswagen najavio značajne rezove, dodatno je uznemirio političku klasu i smanjio povjerenje potrošača.
“Nakon mnogo godina izuzetno povoljnih podataka o tržištu rada, ovo pogoršanje izgleda posebno upečatljivo,” navodi se u izvještaju. Bundesbank predviđa dalji pad zaposlenosti tokom zime.
Rizik od američkih trgovinskih tarifa
Poseban dio izvještaja posvećen je prijetnji trgovinskih tarifa iz Sjedinjenih Američkih Država, koje su ključni izvozni partner Njemačke. Bundesbank upozorava da bi uvođenje sveobuhvatnih tarifa, kako je najavila administracija Donalda Trumpa, moglo značajno naštetiti njemačkoj ekonomiji. Prema procjenama, takve mjere bi do 2027. mogle smanjiti njemački bruto domaći proizvod za 1,3 do 1,4 posto, prenosi Politico.
Njemačka, koja je dugo bila motor europske ekonomije, sada se suočava s kombinacijom unutrašnjih i vanjskih izazova. Dok se traže načini za rješavanje strukturnih problema, poput smanjenja ovisnosti o izvozu, budućnost njemačke ekonomije ovisit će i o globalnim ekonomskim trendovima i političkim odlukama.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!