Čak ni “šaptač Trumpu” nije zatvorio jaz između SAD-a i Evrope

Svijet 25. feb 202512:44 0 komentara
REUTERS/Brian Snyder

Za čovjeka koji je nekada smatran evropskim “šaptačem Trumpu”, to je bio delikatan čin balansiranja. Francuski predsjednik Emmanuel Macron sjedio je u Ovalnom uredu i “nježno” provjeravao činjenice u realnom vremenu dok je Donald Trump, predsjednik SAD-a, gurao narativ da je Ukrajina iskoristila američku podršku tokom svoje odbrane od ruske invazije.

Sada, rekao je Trump, došlo je vrijeme da se dug vrati.

Ovaj rat nas je sve koštao mnogo novca. A za to je odgovorna Rusija, jer je agresor Rusija”, rekao je Macron dok ga je Trump mršteći se slušao.

Trump ga je prekinuo. “Samo da se razumije, Evropa posuđuje novac Ukrajini. Oni svoj novac dobijaju nazad”, rekao je.

Ne”, rekao je Macron, te blago stavio ruku na Trumpov zglob. “Da budem iskren, mi smo platili 60% ukupnog napora… dali smo veliki novac, da bude jasno”.

Kako piše Guardian, veći dio jučerašnjeg samita s Trumpom se Macron trudio pružiti majstorski primjer kako upravljati ratobornim prijateljem. Hvalio je Trumpa zbog njegovog liderstva. Potapšao ga je po leđima i smiješio se dok su se njih dvojica ponašali kao stari prijatelji ispred Bijele kuće. U intervjuu za Fox News, Trumpovu omiljenu televizijsku stanicu, Macron je nazvao njegov izbor “prekretnicom” i rekao da je njegova inicijativa “pozitivna”.

Ali istovremeno je ostao čvrst, opirući se Trumpovim pokušajima da ga fizički dominira, te je zadržao stav da je Rusija odgovorna za rat. To je jednostavna istina koja je odjednom nestala iz usta Trumpovih savjetnika dok je američki predsjednik iznenada započeo pregovore s Rusijom i Ukrajini isporučio ultimatum u obliku kaznenog “dogovora o rijetkim metalima”. Ukrajinski lider Volodimir Zelenski rekao je da bi njegovo potpisivanje primoralo njegov narod da otplaćuje dug SAD-u “deset generacija”.

Nije jasno da li bilo kakav odnos, čak i onaj s očiglednom srdačnošću kakvu Macron i Trump pokazuju, može premostiti sve veći jaz između Sjedinjenih Država i Evrope.

Macron i Keir Starmer, koji će kasnije ove sedmice stići u Washington, pokušavaju spasiti transatlantski savez pod najvećim pritiskom u posljednjim generacijama. Oni tvrde da je američka podrška evropskoj odbrani dobra investicija i da Trump ne smije postići mir jednostavno tako što će Ukrajinu “baciti pod autobus”.

Međutim, Trump ih također smatra odgovornima za neuspjeh u pregovorima o miru između Ukrajine i Rusije.

Ni oni nisu uradili ništa” da zaustave rat, rekao je u intervjuu za Fox Business ranije ove sedmice. “Rat se nastavlja, nema sastanaka s Rusijom, nema ničega… Nisu ništa uradili. Macron je moj prijatelj, a s premijerom sam se sastao i vrlo je fin momak… [ali] niko ništa nije uradio”.

Okretanje američkog predsjednika ka bližem odnosu s Vladimirom Putinom stvorilo je napetost koja je bila očigledna u ponedjeljak u Ujedinjenim nacijama, kada su SAD pokušale osujetiti zajedničku rezoluciju Evropske unije i Ukrajine kojom se osuđuje Rusija tri godine nakon što je Putin pokrenuo invaziju punog obima. Rezolucija je usvojena, dok su i SAD i Rusija glasale protiv nje.

U Evropi ponestaje strpljenja. U Njemačkoj, Friedrich Merz, lider Kršćansko-demokratske unije (CDU) i vjerovatno budući njemački kancelar, rekao je u intervjuu tokom vikenda da će njegov “apsolutni prioritet biti jačanje Evrope što je brže moguće kako bismo, korak po korak, zaista postigli nezavisnost od SAD-a”.

Nikada ne bih pomislio da ću morati nešto tako reći na televiziji. Ali, u najmanju ruku, nakon izjava Donalda Trumpa prošle sedmice, jasno je da Amerikanci – barem ovaj dio Amerikanaca u ovoj administraciji – uveliko ne mare za sudbinu Evrope”, rekao je.

Macron napušta Washington bez čvrstog obećanja o američkoj podršci ili jasne promjene u Trumpovom stavu prema ratu u Ukrajini.

Starmera također čeka težak zadatak kada se u četvrtak sastane s Trumpom. I on će pokušati odvratiti američkog predsjednika od ruba raskola s Evropom.

Ne želimo izazvati Trumpa, to bi bilo potpuno kontraproduktivno i za naše interese i za sigurnost Ukrajine i Evrope”, rekao je jedan od Starmerovih savjetnika za Guardian. “Mnogo nam je važnije šta on zapravo radi, nego šta govori. Za sada, mislimo da tu postoji razlika”.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!