Kriza u Nagorno-Karabahu nastala je uslijed oštrog pogoršanja odnosa između historijskih saveznika Armenije i Rusije, a pojačana je ponekad zapaljivim komentarima istaknutih pojedinaca u Moskvi, navodi CNN u analizi objavljenoj danas.
Nakon što su azerbejdžanske snage pokrenule, kako su nazvali, “antiterorističke” operacije protiv etničke jermenske zajednice u Nagorno-Karabahu su armenski premijer Nikol Pašinjan i drugi zvaničnici optužili Rusiju da nije ispunila svoje sigurnosne obaveze prema Armeniji. Pašinjan je kritikovao Rusiju, navodeći da je “čudno i zbunjujuće” što njegova vlada nije primila “nikakve informacije” od Rusije o vojnim planovima Azerbejdžana.
Kako navodi CNN, Armenija je decenijama imala povjerenje u Rusiju kao silu koja predstavlja njen jedini sigurnosni garant, ali je od nedavno poraslo nezadovoljstvo zbog neefikasnosti ruskih mirovnih snaga u Nagorno-Karabahu. Rusija je, s druge strane, nezadovoljna zbog pokušaja Armenije da uspostavi nova međunarodna partnerstva, nedavno kroz održavanje zajedničkih vojnih vježbi sa Sjedinjenim Državama.
Sekretar Vijeća sigurnosti Armenije Armen Grigorjan optužio je ruske mirovne snage da nisu zaštitile Nagorno-Karabah od azerbejdžanske agresije, piše državni medij Armenpress.
Kremlj je odbacio kritike Armenije na račun ruskog mirovnog kontingenta.
“Ovakve optužbe protiv nas su neosnovane“, rekao je u srijedu portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Veze između Moskve i Jerevana su već neko vrijeme narušene, ali su se posljednjih sedmica značajno pogoršale. Ranije ovog mjeseca je Armenija je po prvi put poslala humanitarnu pomoć Ukrajini, a Pašinjanova supruga Anna Hakobyan bila je u službenoj posjeti Kijevu.
“Mi nismo saveznik Rusije u ratu sa Ukrajinom. A naš osjećaj iz tog rata, iz tog sukoba je tjeskoba jer direktno utiče na sve naše odnose“, rekao je Pašinjan za CNN Prima News u intervjuu u junu.
Kritike iz Rusije
Iz Rusije je upućeno niz kritika prema rukovodstvu Armenije, a kako navodi CNN, tu bi se povremeno našlo i “ismijavanje” zemlje zbog njene nesposobnosti da zaštiti etničke Armence izvan svoje granice, te očekivanja da će ruske mirovne snage braniti Nagorno-Karabah tamo gdje Jerevan ne može.
Bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je među najglasnijim kritičarima. U objavi na Telegramu ismijao je Pašinjana.
“Izgubio je rat (sukob između Azerbejdžana i Jermenije 2020. godine), ali je na neki čudan način ostao na poziciji. Tada je odlučio da odgovornost za svoj netalentovani poraz prebaci na Rusiju. Tada je odbio dio teritorije svoje zemlje. Onda je odlučio da flertuje sa NATO-om. Pogodite kakva ga sudbina čeka”, objavio je Medvedev.
Rusija tvrdi pruža sigurnost Armeniji putem Organizacije ugovora o kolektivnoj sigurnosti (ODKB), vojnog saveza postsovjetskih država koji uključuje Armeniju, ali isključuje Azerbejdžan.
Margarita Simonjan, glavna urednica državne televizijske mreže RT, napisala je na Twitteru da su vlasti Armenije “svojim rukama predale armensko svetište”.
Simonyan je na Telegramu pisao i o protestima u Jerevanu.
“Publika skandira: ‘Nikol je izdajica.’ Probudili su se. Armenac, koji je na vlast došao sa antiruskim parolama – po definiciji je izdajnik. Izdajnik armenskih interesa, ne ruskih. Rusija će preživjeti i bez Armenije. Armenija bez Rusije – ne”, napisala je ona također na Telegramu.
Pašinjan je došao na vlast 2018. godine sa svojom kampanjom “baršunaste revolucije” koja se pojavila u ovoj bivšoj sovjetskoj republici uslijed visokog stepena korupcije i kronizma.
Vladimir Solovjov, jedan od najistaknutijih voditelja ruske televizije, također je osudio Pašinjanovu vladu.
“Ološ koji nešto viče protiv Lavrova ili Putina – zašto ne žele da odu i umru za Karabah gdje su Armeni oduvijek živjeli?… Ne, oni žele da neki Rus Ivan ode i umre umjesto njih. Gdje je bila armenska vojska? Oni treniraju sa Amerikancima. Pa kako su vam Amerikanci pomogli?” rekao je Solovjov.
Nezavisni ruski medijski projekat Meduza saopćio je da je od Kremlja dobio dokument sa smjernicama koji je u utorak proslijeđen državnim medijima, u kojem se preporučuje da se za pogoršanje sukoba u Nagorno-Karabahu okrive Armenija i zapadne zemlje, a ne Azerbejdžan.
CNN navodi da ne može potvrditi autentičnost dokumenta, ali da djeluje kao da su brojni komentatori slijedili ove smjernice.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!