COP28: Kako je ova godina srušila gotovo sve moderne klimatske rekorde

Svijet 01. dec 202310:06 0 komentara
Unsplash/Ilustracija

Ovogodišnji klimatski samit COP28 započeo je podsjetnikom o čemu će se razgovarati tokom narednih dvosedmičnih klimatskih pregovora u Dubaiju, Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Na otvaranju samita, Svjetska meteorološka organizacija (WMO) objavila je svoj izvještaj o stanju globalne klime, u kojem je utvrđeno da je 2023. srušila gotovo svaki klimatski rekord u modernoj povijesti.

“Nivoi stakleničkih plinova su rekordno visoki. Globalne temperature su rekordno visoke. Porast nivoa mora je rekordan. Morski led na Antarktiku je rekordno nizak”, rekao je generalni sekretar WMO-a Petteri Taalas u saopštenju za javnost.

Na osnovu prvih 10 mjeseci u godini, 2023. bi trebala biti najtoplija od kada su zabilježeni rekordi prije 174 godine. Podaci do kraja oktobra pokazuju da je godina bila oko 1,4°C toplija od predindustrijske osnove, u odnosu na 1,15°C 2022.

Otapanje glečera i ledenih ploča uzrokovalo je da se tempo podizanja nivoa mora više nego udvostručio u protekloj deceniji u poređenju sa 1993-2002. Maksimalni obim antarktičkog morskog leda – mjerenje ledenog pokrivača regije svakog vrši se tokom septembra – bio je najmanji zabilježen ove godine, sa oko 1 milion kvadratnih kilometara manje od prethodnog rekordno niskog nivoa 1986.

Izvještaj je “još dokaz koliko su ljudi drastično promijenili naš svijet”, kaže Andrew Pershing iz američke neprofitne organizacije Climate Central. “Ove brojke su šokantne, ali nisu iznenađujuće – to su upravo ono što su klimatski naučnici rekli da će se dogoditi ako nastavimo sa sagorijevanjem fosilnih goriva.”

Katastrofalni događaji

Planeta je također doživjela ekstremnu štetu i gubitak života od katastrofalnih događaja, kao što su mediteranski ciklon Daniel i šumski požari na Havajima, Kanadi i Evropi. “Ove godine vidjeli smo zajednice širom svijeta pogođene požarima, poplavama i visokim temperaturama. Rekordna globalna vrućina trebala bi potresti kičme svjetskih lidera”, rekao je generalni sekretar UN-a Antonio Guterres u izjavi.

Izvještaj pripisuje topao klimatski obrazac El Niñu, koji se pojavio tokom proljeća na sjevernoj hemisferi 2023. godine, kao faktor za rekordne temperature, kao i sagorijevanju fosilnih goriva. P

rema analizi SMO, nivoi gasova koji zadržavaju toplotu, kao što je ugljen dioksid, sada su 50 posto viši nego prije industrijalizacije. Budući da se CO2 zadržava u atmosferi decenijama do stoljećima, stručnjaci predviđaju da će temperature nastaviti rasti u godinama koje dolaze, prenosi NewScientist.

Pershing kaže da ovaj izvještaj jasno pokazuje da lideri koji se sastaju u Dubaiju moraju odmah djelovati. „Nadajmo se da se vijesti koje dolaze sa (COP28) odnose na velike korake koje svijet poduzima kako bi svijet učinio sigurnijim za sve nas“, kaže on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!