Administracija američkog predsjednika Joe Bidena će se u narednih 48 sati suočiti sa rezolucijom koju arapske zemlje pripremaju za Vijeće sigurnosti, te bi se mogla osjećati prisiljenom da iskoristi svoj veto kako bi zaštitila Izrael, odbijajući pozive na hitan humanitarni prekid vatre u Gazi, piše Guardian.
Ujedinjeni Arapski Emirati, arapska zemlja u Vijeću sigurnosti, saopćila je da će danas podnijeti rezoluciju na raspravu za petak nakon što su generalni sekretar UN-a Antonio Guterres i većina islamskih država pozvali na prekid vatre.
Guterres je razbjesnio Izrael poduzevši rijedak korak pozivanja na član 99 Povelje UN-a kako bi obavijestio Vijeće sigurnosti da kriza u Gazi predstavlja prijetnju svjetskom miru. Bio je to prvi put da se pozvao na članak otkako je postao generalni sekretar 2017.
Zamjenik američkog izaslanika Robert Wood rekao je da Bidenova administracija ne podržava da se pitanje Gaze u ovom trenutku iznese pred Vijeće sigurnosti UN-a. “Ostajemo fokusirani na tešku i osjetljivu diplomatiju usmjerenu na oslobađanje više talaca, više pomoći koja pritiče u Gazu i bolju zaštitu civila“, rekao je Reutersu.
Kako navodi Guardian, diplomatska cijena koju bi SAD morale platiti za stavljanje veta na poziv za prekid vatre je visoka, ali Washington vjeruje da bi prekid vatre ostavio Hamas ukorijenjenim u Gazi. Umjesto toga podržava pauze sve dok Hamas nastavi oslobađati više talaca koje je zarobio u svom napadu na Izrael 7. oktobra.
Woodov stav mogao bi ga dovesti u sukob sa visokim predstavnikom EU, Josepom Borrellom, koji je podržao Guterresov poziv. Guterres je također dobio podršku u izjavama na društvenim mrežama od čelnika širokog spektra agencija UN-a, uključujući čelnike Svjetskog programa za hranu i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
Borrell je rekao da “UN moraju odmah djelovati kako bi spriječile potpuni kolaps humanitarne situacije“.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor SZO, upozorio je da je zdravstveni sistem Gaze “skoro potpunog kolapsa”.
U znak solidarnosti u sjedištu UN-a u srijedu su svi ambasadori arapskih država stali uz palestinskog ambasadora pri UN-u Riyada Mansoura kako bi izrazili svoju podršku prekidu vatre. Mansour je rekao: “Mnoge stvari se spajaju i to može dovesti do prekida vatre. Ovaj rat mora prestati”.
Još veći iskaz solidarnosti 57 ambasadora koji predstavljaju Organizaciju islamske saradnje (OIC) očekuje se u sjedištu UN-a danas.
Arapski ambasadori su se u utorak u New Yorku sastali i s tužiocem međunarodnog krivičnog suda Karimom Khanom kako bi ga pozvali da posjeti Gazu što je prije moguće i kako bi “svojim očima vidio tragedije palestinskog naroda”. Pozivali su ga da sudbinu djece stavi u ključnu ulogu u istrazi.
Khan je u srijedu u izjavi na društvenim mrežama objavio: “Naglasio sam imperativ da se humanitarna pomoć dozvoli u Gazi odmah i u velikim razmjerima. Želim da ponovim najjasnije moguće da namjerno ometanje isporuke pomoći civilima može predstavljati ratni zločin prema Rimskom statutu MKS-a”.
SAD su već jednom iskoristile veto da blokiraju rezoluciju koja poziva na humanitarni prekid vatre na osnovu toga što nacrt rezolucije nije eksplicitno osudio Hamas.
Kontakt grupa ministara vanjskih poslova iz Arapske lige i OIC-a trebala bi u četvrtak u Washingtonu zatražiti da SAD prestanu s podrškom izraelskim akcijama. Kontakt grupa je uspostavljena nakon rijetkog zajedničkog samita lidera Arapske lige i OIC-a u Rijadu 11. novembra. Grupa je obilazila prestonice pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN.
Guterres je u svom pismu opisao “užasnu ljudsku patnju, fizičko uništenje i kolektivnu traumu širom Izraela i okupiranih palestinskih teritorija” i rekao da su “kapacitet UN-a i njegovih humanitarnih partnera desetkovani nestašicom zaliha, nedostatkom goriva, prekinutom komunikacijom i rastućom nesigurnošću”.
On je rekao da uslovi za smislene humanitarne operacije ne postoje, te dodao: “Bez skloništa ili osnovnih potrepština za preživljavanje, očekujem da će se javni red uskoro urušiti zbog očajnih uslova”.
Arapska liga traži da se otvori više graničnih prelaza i da UN preuzmu kontrolu nad provjerama kamiona pomoći koje trenutno provodi Izrael.
Kao odgovor na ovo je kasno u srijedu izraelska vlada dozvolila određenom broju kamiona s gorivom da uđu u Gazu.
Nacrt rezolucije stavlja diplomatski pritisak na SAD da učine više na kontroli akcija vlade Benjamina Netanyahua. Na konferenciji za novinare prošle sedmice, američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da Izrael ima sofisticiranu vojsku sposobnu da djeluje bez nanošenja visokog broja civilnih žrtava. Također je rekao da je povećanje pomoći imperativ.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!