Da li izraelski rat u Gazi uvlači Irak u još jedan sukob?

Svijet 26. dec 202313:39 0 komentara
REUTERS/Alaa al-Marjani

Irak je sve više postao poprište za napade između snaga koje podržava Iran i Sjedinjenih Američkih Država usred brutalnog rata Izraela protiv Gaze, uz sve veću zabrinutost zbog mogućnosti ozbiljne eskalacije, piše Al Jazeera.

SAD su u utorak saopćile da su pokrenule napade na iranske grupe u Iraku, usred haotičnih 24 sata u regiji u kojima je također ubijen visoki iranski general u Siriji.

Šta se dogodilo u Iraku?

U ranim satima utorka, američka vojska je saopćila da je pokrenula napade na tri lokacije koje koriste Kataib Hezbollah, velika oružana grupa orijentisana prema Iranu, i druge neimenovane povezane grupe u Iraku.

To se dogodilo otprilike pola dana nakon što je Kataib Hezbollah, koji je dio krovne grupe “Islamski otpor” u Iraku, preuzeo odgovornost za veliki napad na američku bazu u Erbilu u sjevernom Iraku.

Washington je rekao da su tri američka vojnika povrijeđena u napadu koji je koristio jednosmjerni samoubilački dron, a jedan pripadnik službe je zadobio teške ozljede. SAD kažu da je njihovo prisustvo u Iraku i Siriji uglavnom usmjereno na borbu protiv ponovnog oživljavanja militantne grupe ISIL.

Američke baze u Iraku i Siriji su snage povezane s Iranom napale više od 100 puta od početka rata u Gazi 7. oktobra, ali u napadima prije nije bilo ozbiljno povrijeđenih pripadnika američke vojske.

Centralna komanda SAD-a, zadužena za operacije na Bliskom istoku, izjavila je da su njeni napadi u utorak “razrušili ciljane objekte i vjerovatno ubili niz militanata Kataib Hezbolaha” bez izazivanja civilnih žrtava.

Šta se desilo sa iranskim generalom?

Napadi iračkih grupa uslijedili su nekoliko sati nakon što je ubijen glavni komandant Irana u Siriji, brigadni general Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) Razi Mousavi.

Tri projektila, za koje se vjeruje da ih je ispalio Izrael, gađale su njegovu kuću u mjestu Sayyida Zeinab južno od glavnog grada Sirije.

Okrug je mjesto gdje se nalazi najvažnije šiitsko svetište u Siriji koje svake godine privlači milione hodočasnika. Pripadnici službi IRGC-a koji djeluju u Siriji poznati su u Iranu kao “branitelji svetinje”, a Mousavi je bio zadužen za njihovu koordinaciju.

Mousavi je bio visoki član elitnih ekstrateritorijalnih snaga Quds IRGC-a, te je također bio glavni akter u podršci “osovini otpora” na Levantu, budući da je tamo bio aktivan od 1980-ih.

Bio je blizak Kasemu Sulejmaniju, najvišem iranskom generalu i glavnom arhitekti regionalnog uticaja te zemlje, koji je ubijen američkim dronom u Iraku 2020. godine.

Najviši iranski zvaničnici i vojni komandanti, uključujući predsjednika Ebrahima Raisija, obećali su da će Mousavi biti osvećen.

Sve se to dešava dok drugi članovi osovine koju podržava Iran, uključujući libanonski Hezbollah i jemenski pokret Huti, napadaju Izrael u naglašenom nastojanju da zaustave njegov rat u kojem je ubijeno preko 20.000 Palestinaca, uglavnom žena i djece.

Šta ovo znači za Irak?

Situacija u Iraku je nestabilna i zrela za dalju eskalaciju, ali ni Iran ni SAD nisu željne rata punog razmjera, smatra istraživač Bliskog istoka i autor Ali Akbar Dareini iz Teherana.

Do sada su i Iran i SAD djelovali u okviru racionalnih aktera, jer su svjesni opasnosti sveopšteg vojnog sukoba“, rekao je za Al Jazeeru.

Dareini je istakao da SAD imaju predstojeće predsjedničke izbore, dok je njihov međunarodni položaj pogođen i javno mnijenje se okrenulo protiv podrške Izraelu zbog razaranja u Gazi.

U izbornoj godini, to bi potpuno eliminiralo Bidenove šanse za reizbor ako američki vojnici budu ubijeni. A šira vojna konfrontacija dovela bi do veće nestabilnosti i sukoba čije će posljedice biti nepredvidive i koje bi imale velike troškove za obje strane”, rekao je.

Dakle, ne očekujem da ću vidjeti sveopšti rat, ali uvijek postoji rizik od pogrešne procjene”, dodao je.

S druge strane, rekao je analitičar, Izrael ima interes u tome da suprotstavi Iran i SAD u vojnom sukobu, posebno zato što bi premijer Benyamin Netanyahu to mogao vidjeti kao način da ojača svoju političku poziciju usred pada povjerenja u njegove liderske sposobnosti.

Sa svoje strane, iračka vlada se može samo nadati i pokušati obuzdati situaciju, ali će njena ovlaštenja biti ograničena, kaže Dareini.

Situacija se zakomplikovala na način da smatram da je malo vjerovatno da iračka vlada može imati potpunu kontrolu nad ovim”, dodao je.

Ubistvo iranskog generala u ponedjeljak i svi napadi koji su uslijedili dogodili su se nekoliko dana prije četvrte godišnjice Sulejmanijevog ubistva 3. januara.

Svake godine Iran obnavlja svoje obećanje da će osvetiti tu veoma uticajnu figuru, a ove godine godišnjica se poklapa sa jednim od najsmrtonosnijih ratova poslednjih decenija u koji je uključen iranski najveći neprijatelj, Izrael.

Za ovogodišnju godišnjicu, očekuje se da će Sulejmani biti slavljen kao “mučenik al-Qudsa” kako bi se istaklo njegovo zalaganje za palestinsku stvar tokom decenija.

Analitičar Dareini je rekao da je iranska odmazda za ubistvo Mousavija u Siriji neizbježna, ali ostaje da se vidi hoće li Teheran izabrati napad direktno ili preko svoje osovine u narednim danima ili će pokazati strpljenje u operativne svrhe.

Mislim da je i jedno i drugo vjerovatno, ali odgovor je sigurna stvar, jer bi se nedostatak odgovora smatrao samo ohrabrivanjem druge strane i ohrabrivanjem da pojača svoju agresiju”, rekao je.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!