Autoritarne države poput Rusije i Kine koriste različite strategije da ometaju euroatlantske integracije i da manipulišu politikom i javnim mnjenjem na Zapadnom Balkanu, navodi dr. Rumena Filipova, osnivačica Instituta za globalnu analitiku (IGA).
Filipova je u intervjuu za makedonski Portalb opisala neke od načina na koje vanjska politika zemalja koje se protive euroatlantskim integracijama, poput Rusije i Kine, utiče na unutrašnje politike drugih istočnoevropskih zemalja koje još nisu članice EU i NATO.
“To se postiže na nekoliko načina, uključujući dezinformacije, pridobijanje političke elite i korumpirana ekonomska ulaganja”, objašnjava ona, te navodi kao primjer velike infrastrukturne projekte kao što je Inicijativa Pojas i put.
Kada je riječ o dezinformacijama, ona navodi da autoritarne zemlje često intervenišu u medijima zemalja koje teže članstvu u EU, “šireći poruke i dezinformacije koje seju nepovjerenje prema procesu evropskih integracija”, te da se često promoviše tvrdnja da će ulazak u EU rezultirati negativnim ekonomskim posljedicama i gubitkom suvereniteta.
Ona ističe da članice EU i zapadne zemlje doprinose najveći dio ekonomskih investicija za drežave istočne Evrope, te upozorava da “jeftini krediti iz Kine često imaju izazovne zahtjeve i mogu se pretvoriti u dužničku zamku, poput one u Crnoj Gori”.
“Političari koji traže finansijsku pomoć su ti koji najčešće djeluju kao kanali stranih zloćudnih utjecaja, očekujući korist od autoritarnih država”, navela je.
Filipova ne vjeruje da zemlje kao što su Kina i Rusija koriste usporavanje proširenja Evropske unije da privuku zemlje zapadnog Balkana u svoju sferu, ističući da je EU značajno investirala u te zemlje, iako je često na udaru kritika zbog sporosti procesa.
“Unutrašnji problemi zemalja Zapadnog Balkana, kao što su slaba uprava, korupcija i historijske tenzije, glavni su razlozi za odugovlačenje procesa pridruživanja Evropskoj uniji. Iz tog razloga, autoritarne zemlje nemaju koristi od “neuspjeha” EU, već šire dezinformacije koje pokušavaju da EU prikažu u negativnom svjetlu, produbljujući sukobe i podjele u društvima Zapadnog Balkana i ometajući evropske integracije”, objašnjava Filipova.
Kao primjer za to je navela Srbiju:
“Rusko-kineski uticaj u politici, medijima i ekonomiji ojačao je težnju Beograda za “izbalansiranom” vanjskom politikom između Istoka i Zapada, a time i potkopao jasnu posvećenost evropskim integracijama”.
Prema njenom mišljenju, zemlje Zapadnog Balkana koje teže članstvu u EU bi trebale da se snažno posvete i ispune potrebne kriterijume za to. Međutim, ističe da bi i Brisel trebao da odredi jasnije datume za proširenje.
Komentarišući nedavni sukob Sjeverne Makedonije i Bugarske oko izmjena Ustava, istakla je da strani akteri koriste ove tenzije da stvaraju nepovjerenje i ometaju proces evropskih integracija Republike Sjeverne Makedonije.
“Rusija koristi kulturno-historijske podjele i tenzije na Balkanu da spriječi članstvo u EU”, podcrtala je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!