Moldavija je pozvala EU da spasi njihovu regiju Pridnjestrovlje od potpunog pada pod utjecaj Vladimira Putina.
“Ako Ukrajina ne uspije pružiti otpor, onda smo mi sljedeći na redu. Svi smo potpuno svjesni te prijetnje”, rekao je Mihai Popsoi, moldavski ministar vanjskih poslova u intervjuu za britanski The Telegraph.
Europski čelnici jednako tako ne žele Putinovu prisutnost na tlu Moldavije.
Primjerice, francuski predsjednik Emmanuel Macron već je sklopio novi sigurnosni dogovor s Maiom Sandu, predsjednicom Moldavije. Lord Cameron, britanski ministar vanjskih poslova, rekao je, pak, da ako se Putinu dopusti da porazi Ukrajinu, “Moldavija bila u opasnosti”.
S druge strane, Moskva pojačava propagandu potičući separatiste u proruskoj enklavi Pridnjestrovlje da se odcijepe.
Popsoi zato poziva europske čelnike da snažnije podrže pristupanje Moldavije EU i osiguraju strana ulaganja, tvrdeći da bi to donijelo stabilnost u regiju.
“Pristupanje Moldavije EU-u donijela bi puno toga dobrog za pridnjestrovsku regiju. Želimo im pružiti dobre ekonomske prilike u zamjenu za reintegraciju zemlje”, objasnio je moldavski ministar.
Regija Pridnjestrovlje nalazi se pod kontrolom proruskih snaga od raspada Sovjetskog Saveza, ali je međunarodno priznato kao dio Moldavije.
Otkako je Moskva započela svoj napad na Ukrajinu, vlasti u glavnom gradu Moldavije, Kišinjevu, brinu da bi Kremlj mogao iskoristiti Pridnjestrovlje za otvaranje nove fronte na jugozapadu, u smjeru Odese. Napetosti su dosegle vrhunac prošlog tjedna kada su dužnosnici Pridnjestrovlja tražili izravnu rusku “zaštitu”, a sve se desilo nekoliko dana nakon što je Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, izjavio da se ne poštuju prava proruskih separatista u Pridnjestrovlju.
Kremlj ima oko 1500 vojnika stalno stacioniranih u regiji i upozorio je Ukrajinu i Moldaviju da bi napad na tamo locirane trupe nosio ozbiljne posljedice.
No više od vojne invazije, Moldavce brine da će Kremlj početi širiti dezinformacije kako bi destabilizirao državu.
“Granica nam nije ugrožena, ali prijetnje našem informacijskom prostoru i političkom sistemu su stvarne i ozbiljne”, smatra Popsoi.
Moldavski dužnosnici dugo su plesali “na melodiju Moskve”, oslanjajući se na neutralni status zemlje kao jamstvo sigurnosti, dodao je Popsoi. Ali posljednjih godina, pogotovo nakon svrstavanja Moldavije uz Ukrajinu, dvije su se zemlje razišle.
Britanski stručnjak Jack Watling, analitičar ratovanja na Kraljevskom institutu ujedinjenih službi potvrđuje strahove moldavskih političara. Vjeruje da je namjera Kremlja u srušiti trenutnu vladu i uspostaviti proruski režim.
“Krajnji je cilj zamijeniti predsjednika moldavskim političarem koji blagonaklono gleda prema Rusiji”, objašnjava.
Širenje dezinformacija ima posredni učinak na opterećeno gospodarstvo Moldavije, koje je ruska invazija na Ukrajinu potpuno izbacila iz kolosijeka.
“Naša gospodarska situacija već je komplicirana. Dakle, svako stanje neopravdanog i povećanog rizika ne pomaže nam da držimo situaciju pod kontrolom i privučemo ulagače”, kazao je Popsoi.
Kako bi se osigurala dugoročna stabilnost Moldavije, a time i učvrstila europska istočna granica, moldavski ministar Popsoi vjeruje da su ključne europske investicije, prenosi Jutarnji.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!