Danas pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) se nastavljaju izlaganja u slučaju o pravnim posljedicama izraelske okupacije palestinskih teritorija. Južna Afrika, Alžir, Saudijska Arabija, Holandija, Bangladeš i Belgija iznose prve argumente.
Više od 50 država i najmanje tri međunarodne organizacije obratit će se sudijama na najvišem sudu Ujedinjenih naroda do 26. februara. Neobavezujuće pravno mišljenje očekuje se nakon višemjesečnog vijećanja sudija.
Vusi Madonsela, ambasador Južne Afrike u Nizozemskoj, započeo je prve argumente osporavajući izraelsku okupaciju palestinskih teritorija:
“Samo okupacija traje više od 50 godina. Provedena je u suprotnosti sa međunarodnim pravom bez reakcije međunarodne zajednice. Stoga, moramo se zapitati, kada će se okončati višedecenijska nekažnjivost Izraela za široko rasprostranjena i sistematska kršenja prava i normi međunarodnog prava – ako ne sada?”, rekao je on.
“U proteklih 106 dana svijet je sa užasom gledao nemilosrdne napade na Gazu. Žestina nasilja u najnovijoj izraelskoj vojnoj kampanji protiv Gaze i njegovo kršenje međunarodnog prava – uključujući i nalog ovog suda od 26. januara – najjasniji je pokazatelj da Izrael sebe smatra neobuzdanim u svojim akcijama protiv Palestinaca”, dodao je.
Kanada se povukla
Kako javlja Al Jazeera, danas je bilo planirano da 11 zemalja iznese svoje argumente u Palati mira. Međutim, samo 10 zemalja će iznijeti argumente, jer se Kanada povukla u posljednjem trenutku.
Kako navodi ovaj medij, nije neobično da se država povuče iz slučaja. Međutim, za sad još nema objašnjena zbog čega je napravljena ova odluka.
Al Jazeera navodi da je ovo najveći slučaj ikada pred Međunarodnim sudom pravde.
“Izraelski ‘aparthejd’ protiv Palestinaca gori nego u Južnoj Africi”
Pieter Andreas Stemmet, vršilac dužnosti glavnog državnog savjetnika za pravo u Odjelu za međunarodne odnose i saradnju, izjavio je da će se Južna Afrika sada fokusirati na pravo palestinskog naroda na samoopredjeljenje.
“UN je u brojnim prilikama priznao neotuđivo pravo Palestinaca na samoopredjeljenje. Proširenje aktivnosti naseljavanja od strane Izraela predstavlja kršenje člana 49. četvrte Ženevske konvencije čiji je Izrael potpisnik”, rekao je on.
Govoreći o pitanju da li Izrael provodi aparthejd, on je podsjetio da je ovaj sud presudio u predmetu Namibija protiv Južne Afrike da provođenje izuzetaka i ograničenja isključivo na osnovu rase, boje kože ili porijekla predstavlja uskraćivanje osnovnih prava i krši principe povelje UN-a.
“Obim kršenja od strane Izraela je dobro dokumentovan. Zabrana aparthejda je obavezujuća za sve države, uključujući Izrael. Kao što je utvrđeno da je produženo prisustvo Južne Afrike u Namibiji nezakonito, sada se okrećemo pravnim posljedicama za Izrael kontinuirane okupacije palestinskih teritorija, uključujući istočni Jerusalem”, rekao je.
Ambasador Južne Afrike u Nizozemskoj Vusimuzi Madonsela podcrtao je da Izrael primjenjuje ekstremniju verziju aparthejda na palestinskim teritorijama od one koja je bila u Južnoj Africi prije 1994. godine.
“Mi kao Južnoafrikanci vidimo, čujemo i osjećamo do srži nehumanu diskriminatornu politiku i praksu izraelskog režima kao još ekstremnijeg oblika aparthejda koji je institucionaliziran protiv crnaca u mojoj zemlji”, rekao je Madonsela.
“Jasno je da se izraelska ilegalna okupacija također sprovodi sa aparthejdom… Ne razlikuje se od kolonijalizma naseljenika. Izraelski aparthejd se mora okončati”, rekao je on.
Zatim se obratio alžirski pravni savjetnik Ahmed Laraba.
On je rekao da pojam “okupacija” za ono što se dešava ma Bliskom istoku ima svoju osnovu u članu 42 Haške presude iz 1907. godine i nije sporan, kako sud podsjeća u paragrafu 89 svog mišljenja o izgradnji zida.
“Situacija stvorena 1948. godine i koja se nastavlja jasno se očituje u zloupotrebi koncepta okupacije od strane Izraela na okupiranim palestinskim teritorijama. Uspostavljanje izraelskih pravnih pravila na Zapadnoj obali i uzastopne faze planirane vojne okupacije praćene su početkom kolonizacije”, naveo je.
Zatim je iznio podatak da je na Zapadnoj obali između 2012. i 2022. Godine broj doseljenika porastao sa 520.000 na 700.000.
“Izrael iskrivljuje stvarnost”
Ziad al-Atiyah, ambasador Saudijske Arabije, kaže da se Izrael mora smatrati odgovornim za ignoriranje međunarodnog prava jer su njegovi postupci neodbranjivi.
“Kraljevina izražava duboko odbojnost prema ubijanju civila u Gazi i dugotrajnoj nekažnjivosti Izraela. Argument Izraela da ima pravo na samoodbranu iskrivljuje stvarnost. Lišavanje palestinskog stanovništva svih sredstava za preživljavanje nije opravdano ni pod kojim okolnostima”, podcrtao je on.
Naveo je da Izrael “dehumanizuje” Palestince i da ih tretira kao “jednokratne predmete” dok “čini genocid nad palestinskim stanovništvom”. Istakao je da Izrael i dalje ignoriše pozive na prekid vatre, kao i privremene mjere suda.
“Općenito govoreći, Izrael je u stalnom kršenju brojnih rezolucija UN-a i onemogućuje uspostavljanje palestinske države širenjem ilegalnih naselja i protjerivanjem Palestinaca iz njihovih domova, uprkos ponovnoj osudi ove prakse u Vijeću sigurnosti UN-a”, rekao je on, te dodao da je Izrael više puta ignorisao rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i Generalne skupštine koje osuđuju njegovo ponašanje.
“Ova kršenja uključuju mjere koje sprečavaju palestinski narod da koristi svoje pravo na samoodbranu kroz različite politike i prakse. To uključuje kontinuirano ilegalno naseljavanje okupirane teritorije, protjerivanje Palestinaca iz njihovih domova i krađu palestinske imovine”, naveo je.
Istakao je da Izrael “ne krije svoju namjeru da održava i širi ilegalna naselja”.
“Izraelski Osnovni zakon iz 2018. pokazuje prezir prema pravu palestinskog naroda na samoopredjeljenje proglašavajući sveti grad Jerusalim potpunim i ujedinjenim glavnim gradom Izraela”, podcrtao je.
Predstavnik Nizozemske, René JM Lefeber, podcrtao je u svom izlaganju da je ovaj sud nadležan da daje savjetodavno mišljenje.
On je istakao da svi ljudi imaju pravo na samoopredjeljenje prema Povelji UN-a, te da postoji dužnost uzdržavanja od radnji koje su u suprotnosti sa ovim pravom.
“Dugotrajna okupacija opstruira princip samoopredjeljenja. Okupacija strane teritorije može biti legitimna kao odgovor na oružani napad, pod uslovom da se poštuju principi nužnosti i proporcionalnosti. Okupacija koja ne ispunjavaja ove uslove može izgubiti svoju pravnu osnovu i samim tim prekršiti zabranu upotrebe sile”, rekao je on.
“Okupaciona sila ne smije deportovati ili premjestiti dio stanovništva na teritoriju koju zauzima, što predstavlja ratni zločin prema Rimskom statutu Međunarodnog krivičnog suda. Kada se okupacija dogodi, okupatorska vlast ima dužnost da poštuje i štiti civile. Ozbiljno kršenje imperativne norme trebalo bi rješavati u kontekstu Ujedinjenih naroda, ali ako to ne uspije, države trebaju sarađivati kako bi dovele do kraja nezakonitu situaciju. One ne smiju priznati kao zakonitu situaciju stvorenu takvim kršenjem i neće pružati pomoć u održavanju situacije”, dodao je.
“Izrael se ne može osloniti na samoodbranu da bi opravdao svoje postupke”
Predstavnik Bangladeša, Riaz Hamidullah, naglasio je da princip samoodbrane ne nudi pravni osnov za produženu okupaciju.
“Izraelska okupacija je u suprotnosti s tri osnovna elementa međunarodnog prava: pravom na samoopredjeljenje; zabranom sticanja teritorije nasilnim putem; i zabranom rasne diskriminacije i aparthejda. Kao što nalaže međunarodno pravo, svaka okupacija mora biti privremena, a sticanje teritorije je nezakonito. Dugotrajna izraelska okupacija, zajedno sa akvizicijom teritorije, krši međunarodno pravo”, podcrtao je on.
Istakao je da “pravo na samoodbranu ne opravdava kršenje međunarodnog prava, uključujući pravo na samoopredjeljenje”.
“Postoji širok konsenzus da je Izrael, svojim negiranjem samoopredjeljenja palestinskog naroda, prekršio imperativne norme međunarodnog prava, istovremeno ometajući izglede za pravedan i trajni mir”, naveo je on.
Zatim je iznio niz preporuka.
“Izrael mora prekinuti sve radnje koje sprječavaju ostvarivanje prava na samoopredjeljenje palestinskog naroda, uključujući potpisivanje diskriminatornih zakona i mjera. Takođe mora povući svoje snage i demontirati nelegalne okupacione strukture.
Izrael mora obezbijediti reparacije za nastalu štetu i garantovati neponavljanje djela.
Sve države moraju osigurati prestanak svake pravne smetnje pravu na samoopredjeljenje i podržati zabranu sticanja teritorije nasilnim putem.
Države ne smiju priznati nezakonitu situaciju koja je rezultat izraelskih nezakonitih radnji, uključujući istočni Jerusalem, i ne smiju pružati pomoć tome. Saradnja je neophodna kako bi se osiguralo poštovanje međunarodnog prava Izraela.
Vijeće sigurnosti UN-a trebalo bi razmotriti daljnje mjere za okončanje okupacije. Neophodna je hitna akcija da se okonča sistem aparthejda”.
“Izraelska politika ima za cilj trajnu promjenu demografskog sastava palestinske teritorije”
Belgijski pravni stručnjak Vaios Koutroulis fokusirao se na izraelsku politiku naseljavanja i njene pravne implikacije.
“Belgija osuđuje upotrebu nasilja protiv palestinskog stanovništva i želi naglasiti obaveze Izraela da okonča nasilje i privede počinitelje pravdi. Izraelska politika naseljavanja ima za cilj trajnu promjenu demografskog sastava palestinske teritorije i statusa same palestinske teritorije. Ova politika je u suprotnosti sa osnovnim pravilima međunarodnog prava: zabranom sticanja teritorije silom i principom samoopredjeljenja”, podcrtao je on.
Istakao je da je osnivanje naselja takođe povezano sa uspostavljanjem dva različita sistema: jednog za naseljenike i jednog za palestinsko stanovništvo.
Šta Izrael kaže o ovom postupku
Izrael odbacuje optužbe da je počinio “aparthejd” protiv Palestinaca i obično odbacuje tijela UN-a i međunarodne tribunale kao nepravedne i pristrasne.
Izrael u ovom slučaju neće usmeno iznositi argumente tokom saslušanja, ali je poslao pisanu izjavu na pet stranica u kojoj kaže da bi savjetodavno mišljenje MSP-a bilo “štetno” za pokušaje rješavanja sukoba s Palestincima.
U izraelskoj izjavi se navodi da su saslušanja “osmišljena da naškode pravu Izraela da se brani od egzistencijalnih prijetnji” i da “diktiraju rezultate diplomatskog rješenja bez ikakvih pregovora“, saopšteno je iz ureda premijera Benjamina Netanyahua.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!