Sistem tunela u južnom Libanu proteže se stotinama kilometara, do granice, pa čak i do Izraela. Lanseri mogu ispaliti precizno vođene projektile odatle, a zatim nestati, kaže ekspert Tal Beeri, direktor u istraživačkom i obrazovnom centru ALMA u razgovoru za Times Of Israel.
Prije dvije sedmice, glasnogovornik IDF-a otkrio je jedan od najvećih tunela za napade u Pojasu Gaze — dug četiri kilometra, dovoljno širok da kroz njega mogu proći vozila, i koji ide od Džabalije, sjeverno od grada Gaze, do nekih 400 metara od granice Erez u Izraelu.
Iako tunel nije prešao granicu, vjerovatno je mogao omogućiti Hamasu na motociklima i drugim vozilima da se podzemno voze iz područja Jabalije i izađu blizu granice prije nego što ih vojnici ili patrole IDF-a uspiju identifikovati. IDF nije precizirao da li je to bio slučaj kada se 3.000 Hamasovih boraca inflitriralo u Izrael 7. oktobra, ubivši 1.200 ljudi i zarobiti njih 240.
Otkrivanje ovog ogromnog tunela, kojih ima još nekoliko u Gazi, oživjelo je diskusiju o sličnim tunelima u blizini, na i ispod granice s Libanom – posebno usred tekućih sukoba s Hezbollahom koji podržava Iran, prisilnom evakuacijom desetine hiljada izraelskih stanovnika na sjeveru, i opetovano insistiranje izraelskog rukovodstva da Hezbollah mora biti prisiljen da se vrati s granice sa Izraelom.
Projekat tunela u Libanu započet je i razvijen mnogo prije onog u Gazi. Postojeći obavještajni podaci ukazuju na ogromnu mrežu tunela u južnom Libanu, duboku i višestruku.
U Alma istraživačkom i obrazovnom centru, koji se fokusira na sigurnosne izazove na sjevernoj granici Izraela, istraživači su proveli mnogo godina istražujući libanonsko podzemlje. Tal Beeri, direktor Alminog odjela za istraživanje, koji je desetljećima služio u obavještajnim jedinicama IDF-a, razotkrio je tu podzemnu mrežu u materijalu zasnovanom na značajnim obavještajnim podacima otvorenog koda.
“Prema našoj procjeni, ovi poligoni označavaju centre Hezbollaha kao dio ‘odbrambenog’ plana od izraelske invazije na Liban. Svaki lokalni centar posjeduje mrežu lokalnih podzemnih tunela. Između svih ovih centara izgrađena je infrastruktura regionalnih tunela koji su međusobno povezani.
Beeri je ocijenio da kumulativna dužina Hezbollahove mreže tunela u južnom Libanu iznosi stotine kilometara.
U intervjuu, Beeri podsjeća da je istraživački rad o Hezbollahovoj “Zemlji tunela” objavljen odmah nakon operacije Čuvar zidova 2021. godine – gdje se IDF angažirao u borbi protiv Hamasovog podzemnog “metroa” u Gazi.
“Ali mi smo sakupili i prikupili informacije iz niza izvora i video zapisa o radovima na tunelima, uključujući video iz 2007. na kojem je Imad Mughniyeh, Hezbollahov drugi čovjek koji je ubijen u februaru 2008. godine, viđen unutar napadačkog tunela. Priložili smo originalnu mapu koju smo pronašli na internetu, na kojoj je neko označio rutu, i uradili smo ‘obrnuti inženjering’. Tako smo sastavili ono što je izgledalo kao ruta tunela od 45 kilometara.”
Beeri dodaje: „Pronašli smo dodatne materijale, uključujući snimke kamioneta unutar tunela s raznim spojnim granama. Taj video smo odlučili da u početku ne objavimo, jer nismo imali definitivan dokaz da je snimljen u tunelu u Libanu. Mislili smo da je moguće da nas neko namjerno pokušava obmanuti. Ipak, nakon nekoliko provjera koje smo uradili, uključujući pregled vegetacije, vrste vozila i rute, smatramo da je vrlo vjerovatno da je ovo unutar Libana.”
The Times of Israel: Vojna objava tunela Džebalija-Erez u novembru istakla je potrebu da intenzivirate svoj rad?
Tal Beeri: Apsolutno, jer vidimo posao koji je Hamas radio. I ako je to ono što se dešavalo sa kopanjem i izgradnjom tunela u Gazi, pa u Libanu je sofisticiranije.
Identifikovali smo nekoliko vrsta tunela u Libanu: Prvo, ono što svi zovu tuneli za napad, posebno veliki i dugi tuneli koji vode od područja do područja. U njih se može ući vozilima, pa čak i kamionima srednje veličine.
Uz njih, tu su i taktički tuneli koje je ID razotkrio i uništio u operaciji Sjeverni štit u januaru 2019. Namijenjeni su samo za kretanje ljudi, a u ekstremnim okolnostima možda i motociklom. Taktički tuneli su blizu sela i omogućavaju da se bore iz podzemlja – da pucaju iz tunela i da se vrate unutra, da se ponovo naoružaju iz skladišta oružja unutra, da se odmore i ponovo izađu.
Prema našoj procjeni, moglo bi biti da postoje i “bliži tuneli”. Oni su slični tunelima za napade koje je IDF osujetio 2019. godine, ali ne prelaze granicu. Omogućuju pristup gotovo do granice, a odatle izlazak i napad. Govorimo o aktivnostima poput onih od strane Radwan snaga koje su planirale invaziju na Galileju.
Dodatna vrsta tunela su eksplozivni tuneli. Kopaju se isključivo sa svrhom stavljanja eksploziva unutra, s uređajima koji se detoniraju kada IDF manevrira na tlu unutar Libana.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!