Europska komisija poručila je da bi stav Srbije o ruskoj agresiji na Ukrajinu mogla utjecati na proces evropskih integracija zemlje, javlja Radio Slobodna Europa (RSE).
Majkl Miler, šef jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Komisiji, ukazao je na uslove za napredak Srbije u procesu pregovora o članstvu, uključujući vladavinu prava i dijalog sa Kosovm ali je podvukao da će se uzeti u obzir i pitanje uvođenja sankcija Rusiji.
„Došlo je do veoma značajne evolucije u geopolitičkom kontekstu i stav Srbije o agresiji Rusije na Ukrajinu biće suštinski element koji treba razmotriti. Srbija je svjesna očekivanja EU o usklađivanju, uključujući restriktivne mjere (protiv Rusije)”, izjavio je Miler na sastanku Vanjskopolitičkog komiteta Europskg parlamenta gdje se raspravljalo o nacrtu rezolucije o Srbiji.
Izvjestilac za Srbiju u Europskog parlamenta Vladimir Bilčik također je poručio da bi neuvođenje sankcija imalo i posljedice po Srbiju, ali je izrazio nadu da će se zvanični Beograd uskladiti sa odlukama EU po pitanju Rusije.
“Suverene države donose suverene odluke, ali suverene odluke također imaju posljedice po međunarodna partnerstva, saveze i evropske integracije. Nadam se da će odluke u Srbiji nakon izbora, odražavati evropske težnje Srbije”, poručio je Bilčik.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
On je pred Vanjskopolitičkim komitetom EP predstavio nacrt Rezolucije za Srbiju, u kojoj se, između ostalog, formalno traži od Srbije da uvede sankcije Rusiji.
Šefica odjeljenja za Zapadni Balkan u Europskoj službi za vanjsku akciju Elsa Fenet je pozitivno ocijenila odluke Srbije da glasa u Ujedinjenim nacijama za osudu Rusiju zbog invazje na Ukrajinu, ali je navela da bez obzira na ove važne odluke, potrebne su konkretne akcije.
“Srbija još uvijek nije uskladila nijednu od restriktivnih mjera koje se direktno odnose na sankcije Ruskoj Federaciji. Kontakti s Rusijom se nastavljaju i na najvišem nivou, uključujući i neke ličnosti koje su kontroverzne. Srbija održava letove sa Rusijom”, navela je Elsa Fenet.
Srbija je jedina država koja nastoji da postane članica EU a da se nije uskladila sa odlukama Evropske unije oko sankcija protiv Rusije. Zvaničnici u Srbiji, uprkos pozivima sa Zapada, i dalje odbijaju da uvedu sankcije Kremlju. Srbija je tri puta glasala protiv Rusije u Ujedinjenim nacijama (UN), ali je izričita u tome da podržava samo odluke koje se ne odnose na sankcije, podsjeća RSE.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!