
Gotovo jedna od 10 svih žena koje su umrle od ruke muškaraca u Ujedinjenom Kraljevstvu u proteklih 15 godina bile su majke koje su ubili njihovi sinovi, otkriva najnoviji izvještaj. Podaci koji analiziraju smrt 2000 žena koje su ubili muškarci od 2009. dali su uvid bez presedana u skrivenu pošast ubistva majki, s više od 170 njih koje su ubili sinovi.
Statistika je dovela do poziva vlastima da poduzme konkretne korake za rješavanje problema ubistva majki, podigne svijest o riziku od sinova za majke i pruži podršku žrtvama.
Izvještaj ‘2000 žena’ kojeg je sačinio Femicid Census, u kojeg je Guardian imao uvid, pokazuje da je mentalno loše zdravlje bilo faktor u 58% slučajeva ubistava majki. Žene su često bile ostavljene da “plaćaju cijenu” za neuspjehe države, rekla je Karen Ingala Smith, suosnivačica grupe za kampanju.
“Muško nasilje nad majkama uglavnom je neprepoznata, ali brutalna stvarnost”, rekla je. “Ono što vidimo u ovim brojkama je vrh ledenog brijega. Ovo su žene koje su ubijene, ali bit će još mnogo skrivenih žrtava koje će živjeti svoje živote u apsolutnoj bijedi”.
Stručnjaci kažu da su problemi s mentalnim zdravljem i zloupotreba supstanci, zajedno s odraslom djecom koja duže žive sa svojim roditeljima zbog nedostatka pristupačnog smještaja, neki od ključnih faktora ovog zločina. Navedena je i mizoginija, s majkama koje se ponekad smatraju “sigurnim prostorom” za djecu u kojima se mogu boriti protiv nasilja.
Istraživanje, koje će uskoro biti objavljeno, a rad je akademika prof. Rachel Condry i dr. Caroline Miles sa Univerziteta u Oxfordu i Manchesteru, u suradnji s Femicide Census, pokazalo je da je u slučajevima ubijanja žena od njihovih sinova i unuka od 2009. do 2021. u 70% slučajeva uključivalo počinitelje s mentalnim problemima. Uprkos tome, ne postoji posebna politika prevencije za majke koje brinu o mentalno oboljelim sinovima, rekao je Condry.
“Roditelji koji doživljavaju [nasilje svoje djece] često ga ne identificiraju kao oblik obiteljskog zlostavljanja i nevjerovatno im je teško potražiti pomoć ili prepoznati problem”, rekla je.
Izvještaj Femicide Census ispituje 2000 zakonski dovršenih slučajeva žena koje su ubili muškarci u Ujedinjenom Kraljevstvu tokom 15 godina od 2009. i prikuplja podatke iz zahtjeva za slobodom informacija upućenih policiji, kao i medijskih izvještaja.
Guardianov projekt brojanja ubijenih žena prenio je informacije o svakoj ženi koju je navodno ubio muškarac prošle godine. Među njima je Mayawati Bracken (56), koju je ubio njezin 18-godišnji sin Julian u njezinom automobilu u blizini njihove porodične kuće u Berkshireu prije nego što se tinejdžer ubio.
Bhajan Kaur (76) ubio je njezin sin Sundeep Singh (48) nakon što je uhićen pod sumnjom za kontroliranje i prisilno ponašanje usred svađa oko vlasništva nad porodičnom kućom nakon očeve smrti. Tinu Bauld (55) više je puta nožem izbo ispred njezine kuće u Leicesteru njezin 23-godišnji sin Gregor, kojemu je kasnije dijagnosticirana shizofrenija.
Izvještaj o popisu femicida pruža “najjasniju sliku smrtonosnog nasilja muškaraca u Ujedinjenom Kraljevstvu” koja je trenutno dostupna, prema njegovim autorima.
U nizu sumornih statistika koje će izvršiti pritisak na vladu da ispuni obećanje da će prepoloviti nasilje nad ženama i djevojčicama u deceniji, analiza pokazuje da je jedna žena ubijena svaka tri dana u Velikoj Britaniji od 2009. godine.
Brojke pokazuju da su 90% ubica bili članovi obitelji, partneri ili poznati žrtvi, dok je 61% žena ubio sadašnji ili bivši partner. Oko 80% ubojstava počinjeno je u kući žrtve ili počinitelja.
“Ovo je red od 2000 žena u pijesku”, rekla je suosnivačica Femicide Census Clarrie O’Callaghan. “Ova laburistička vlada obavezala se prepoloviti nasilje nad ženama. Podaci su ovdje, znamo koji su problemi. Sada je vrijeme ne samo da se pozabavimo muškim nasiljem nad ženama, već da ga i okončamo”.
Izvještaj, objavljeno uoči Međunarodnog dana žena u subotu, otkriva sljedeće:
- 61% žena ubio je sadašnji ili bivši partner, 9% žena ubili su njihovi sinovi, 6% drugi članovi porodice, 15% drugi muškarci koje su poznavali i 10% netko koga nisu poznavali. Od 213 žena koje je ubio bliski član porodice, 80% su bile majke koje su ubili sinovi.
- Gotovo polovica žena izbodeno je nožem, 27% zadavljeno, a 17% udareno tupim predmetom. U 16% slučajeva muškarac je kao oružje koristio udaranje nogom, udarcem ili lupanjem. U gotovo četvrtini slučajeva korišteno je više od jednog oblika nasilja.
- Pretjerano ubistvo – korištenje pretjeranog, neopravdanog nasilja iznad onog potrebnog za izazivanje smrti žrtve – dogodilo se u 59% femicida.
- Leicestershire je imao najveću stopu femicida u tom razdoblju, a slijede ga Merseyside, West Midlands, Greater Manchester i London.
- Ubijene žene koje su se bavile prostitucijom bile su mlađe i manje je vjerojatno da su rođene u Velikoj Britaniji.
- Djeca su svjedočila najmanje 163 femicida, dok je 37 žena ubijeno uz 53 djece, najčešće od strane oca.
Izvještaj također baca svjetlo na kazne izrečene muškarcima koji su proglašeni krivima za ubistvo žena. Dok je 60% muškaraca koji su ubili žene proglašeno krivima za ubistvo, 22% je proglašeno krivim za ubistvo iz nehata na temelju smanjene odgovornosti ili ubojstva iz kaznenog djela, a 12% se ubilo.
Najkraća kazna za ubicu bila je devet godina, a najduža 47. Od 20 osuđenih ubica, samo 1% osuđenih muškaraca, dobilo je doživotnu kaznu.
Autori također sugeriraju da je “ubistvo iz nehata kontroverzan zločin”. Od 229 muškaraca osuđenih za ubistvo iz nehata prije 2020., samo 18 ih je ostalo u pritvoru.
“Jedna mrtva žena je jedna žena previše”
Drugi su muškarci u potpunosti izbjegli zatvor. Izvještaj daje primjer osobe za koju je patolog sugerirao da je svojoj ženi prerezao vrat s leđa. Tvrdio je samoodbranu. “Prihvaćeno je da ju je ubio, iako mu je naš pravosudni sustav pružio apsolutnu odbranu i on je bio slobodan”, stoji u izvještaju.
Podaci također upućuju na značajnu razliku u slučajevima sinova osuđenih za ubistvo iz nehata zbog smanjene uračunljivosti u usporedbi s partnerima ili bivšim partnerima. Dok je 76% sinova osuđenih za zločin poslano u ustanovu za mentalno zdravlje, to je bio slučaj sa samo 42% partnera i bivših partnera.
Jess Phillips, ministrica za nasilje nad ženama i djevojčicama, rekla je da izvještaj pokazuje “strašne razmjere femicida i s pravom ističe da moramo ići dalje kako bismo okončali smrtonosno nasilje muškaraca”.
“Jedna mrtva žena je jedna žena previše – ali ovdje ih imamo 2000”, rekla je. “Ovo je borba koja zahtijeva najbolje od svih nas i moramo biti na visini zadatka”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!