Foreign Policy: Bliži li se kraju doba u kojem Europa može računati na SAD

John THYS / AFP / Profimedia

Zajedno s nekoliko drugih nacija, Sjedinjene Države i Europa definirale su mnoge institucije koje čine ono što nazivamo poretkom predvođenim Zapadom. Američko-europski savez vjerovatno je bio temelj globalnog sistema kakav poznajemo danas. Ali doba u kojem je Europa mogla računati na Sjedinjene Države možda se bliži kraju. U teoriji, EU, sa svojih 450 miliona građana, jedan je od najvećih svjetskih blokova sile. Ipak, u cjelini, Europa nije pretočila svoje ekonomske resurse u geopolitičku moć one vrste koja bi, na primjer, mogla sama držati Moskvu pod kontrolom. Analizu donosi politički magazin Foreign Policy.

Niti jedan blok zemalja nije, u proteklih 75 godina, bio vezan “pupčanom vrpcom” za Sjedinjene Države kao Europa. Prvo, njena zapadna polovica i, od kraja Hladnog rata, veliki dio njene istočne polovice napredovali su pod najvećim svjetskim obveznicama u trgovini, financijama i ulaganjima.

Europa bi također mogla ovisiti o čeličnoj predanosti američke vojske – ugrađenoj u 75 godina starom NATO savezu – da stane u svoju odbranu. Zajedno s nekoliko drugih nacija, Sjedinjene Države i Europa definirale su mnoge institucije koje čine ono što nazivamo poretkom predvođenim Zapadom. Američko-europski savez vjerovatno je bio temelj globalnog sistema kakav poznajemo danas.

Ali doba u kojem je Europa mogla računati na Sjedinjene Države možda se bliži kraju. Bez obzira ko pobijedi na predsjedničkim izborima u SAD-u u novembru, pažnja Washingtona prebacuje se na Peking i Indo-Pacifik. Ako se Donald Trump vrati u Bijelu kuću, moguće je da bi Sjedinjene Države mogle dovesti u pitanje svoju predanost NATO-u – ili se čak potpuno povući iz saveza, što je scenarij koji će visjeti nad samitom koji se odigrava povodom 75. godišnjice vojnog bloka u Washingtonu u julu.

Europa bi se uskoro mogla sama suočiti sa svojim prijetnjama. Moskva je pokrenula prvi veliki kopneni rat u Europi nakon Drugog svjetskog rata s ciljem obnove svog hladnoratovskog carstva, koje je uključivalo zemlje koje su sada članice Europske unije. Preraste li rat na Bliskom istoku u širu vatru, to bi moglo poslati nove valove migranata u EU. Europa se također pretvorila u poprište američko-kineskog rivalstva, s ratom Rusije i Ukrajine kao prvim činom u nadmetanju između poretka predvođenog Zapadom i bloka predvođenog Kinom koji ga želi revidirati ili uništiti.

Problem za Europljane, kao što će mnogi njihovi lideri i mislioci spremno priznati, jest taj što su uglavnom nepripremljeni za svijet teške moći. EU je osmišljena kako bi protjerala rat s kontinenta, a izostanak rata velikih razmjera u Europi između 1945. i 2022. – iznimno dug mir, prema historijskim standardima – činilo se da dokazuje uspjeh projekta. Ali negdje usput, Europljani su također počeli vjerovati da rat nestaje i drugdje – a ako ne, Amerikanci će ih uvijek čuvati. Kao što je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell rekao publici na Univerzitetu Georgetown u martu: “Bilo je to gotovo kao da su Europljani rekli: ‘Za rat, molimo pozovite SAD'”.

U teoriji, EU, sa svojih 450 miliona građana, jedan je od najvećih svjetskih blokova sile. Njegov zajednički BDP drugi je nakon Sjedinjenih Država i oko 10 puta veći od ruskog. Mnogi njeni članovi, posebno oni geografski bliski Rusiji, imaju tvrdoglav, strateški pogled na svijet. Ali u cjelini, Europa nije pretočila svoje ekonomske resurse u geopolitičku moć one vrste koja bi, na primjer, mogla sama držati Moskvu pod kontrolom.

Osjećaj da je europski dugi odmor od historije završio opipljiv je u europskim prijestolnicama. Nakon što je Rusija napala Ukrajinu 2022., njemački kancelar Olaf Scholz proglasio je Zeitenwende — promjenu era. Još dramatičnije, francuski predsjednik Emmanuel Macron upozorio je da bi Europa “mogla umrijeti” ako se ne prilagodi dovoljno brzo.

Stoga, ostaje pitanje: Može li Europa osigurati vlastitu sigurnost i kontinuirani prosperitet uz manju podršku Sjedinjenih Država – i naučiti kako sama upravljati onim što je Borrell nazvao “zaboravljenom surovošću svijeta”?

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!