Izrael pojačao napade na Gazu, njegove snage podijelile enklavu na dva dijela. Do kada ćemo gledati ubijanje civila? Je li Evropa pokazala dovoljno odlučnosti da zaustavi bombardovanje Gaze? Šta je geopolitička pozadina krvavog rata koji uživo gledamo, za Novi dan govorio je Vlatko Cvrtila - geopolitički i sigurnosni stručnjak.
Prof. Cvrtila na početku je komentarisao kopneni napad izraelske vojske koja je stigla do obale na jugu grada Gaze i podijelila pojas na dva dijela. Šta to znači, stavite nam taj prostor u pespektivu nekog nama poznatog prostora, šta to znači za civile?
“Gaza i stanovništvo se nalaze u teškoj poziciji. Vojni napadi na taj prostor, a koji je gusto naseljeno, ne zna se šta je vojni a šta civilni cilj, i biće teško tako. Izrael je prešao granicu prava na samoodbranu. Žele uništiti Hamas, ali je to nemoguće. Čine ono što se karakteriše kao zločin prema civilima. Zapadni mediji oprezno kreiraju stav o onome što se tamo dešava. Političke elite EU ne znaju tačno kako se postaviti i šta bi trebalo napraviti. U diplomatskom i političkom riječniku, to nije nije upereo prema osudama, već da li bi se trebalo nastaviti sa akcijom. Izrael neka nastavi aktivnosti, ali da se napravi stanka kako bi riješili humanitarnu katastrofu. Od prošle sedmice smo, mislim, bliže rješenju humanitarnih stanki. To bi vodilo prema odgovarajućem rješenju za taj dio svijeta”, rekao je.
Komentarisao je i deklaraciju u miru poznatu kao Abrahamski sporazum koji za cilj ima normalizaciju odnosa arapskih država i Izraela.
“Abrahamski sporazumi su bili veliki napor da se noramliziraju odnosi arapskih država i Izraela. Ono što je nedostajalo je pitanje Palestinaca i samouprave i kakva će biti njihova sudbina. Iranu ti sporazumi nisu odgovarali jer potpomažu Hamas i Hezbollah i pokret otpora, a stava su da Izrael ne može postojati. Ako će se naći put normalizacije arapskih država i Izraela, a to je ključno pitanje, pitanje Palestina. Ako gledamo povijest tih sukoba, nisu sve države arapske bile naklonjene Palestini. Imate kampove izbjegličke Palestinaca koji su u tim državama građani drugog reda. Oni moraju preuzeti odgovornost za mir u tom dijelu svijeta. Abrahamski sporazumi u budućnosti moraju uključivati palestinsko pitanje. U ovom trenutku smo daleko od toga. Ovo je osvijestilo ključne aktere da bi mogao sukob prerasti u regionalni sukob i sada rade na tome da se ovo zaustavi”, kaže.
Hamas i Fatah i sporazum iz Osla 1993.
Sporazum je potpisao Jaser Arafat i Rabin Yitzhak gdje se trebalo raditi na priznavanju obje države i na taj način spriječiti višedecenijski sukob od 1948. kada je Izrael proglasio državu.
“Hamas kaže da Izrael mora nestati, a Izrael kaže da mora uništiti Hamas. Mirovni sporazumni iz Osla 1993. su govorili da se ide ka tome da se priznaju dvije zemlje. Radikali unutar židovskog kurpusa su ubili Rabina, a Hamas je došao izborima na vlast u Pojasu Gaze i izbacio vlast Fataha. Velika većina međunarodne zajednice je za takvo rješenje, i arapske države su za to. Sada se to pitanje provlači i u SAD-a jer je situacija sasvim drugačija. Postavlja se pitanje šta će biti sa Gazom nakon vojne intervencije Izraela. Bliken kaže da bi vlast trebalo oduzeti Hamasu i da bi u tome trebali sudjelovati Arapska liga, UN i arapske države koje su voljne učestovati”, rekao je.
Da li će Hezbollah intezivirati napade?
Libanski Hezbollah kojeg podržava Iran od 8. oktobra razimjenjuje vatru na granici sa Izraelom koja je kontorlisana.
“Postoji vjerovatnoća, ali mala, jer Hezbollah, iako ima puno razloga za učestvovanje, ipak taktizira. Oni su bili jako angažirani u sirijskom ratu , istoršili su kapacitete. Izrael ne preza u veoma oštrim vojnim odgovorima, što znači da bi i Hezbollah mogao pretrpjeti štetu. Tu su američki stacionira bordovi i SAD bi mogao učestvovati protiv Hezbollaha. Svi oni koji su podržali napad Hamasa uspjeli su u tome da pokrenu arapski svijet i da dodatno usložne odnose arapskih država i Izraela koje su počele normalizaciju diplomatskih odnosai. Ključni igrači traže rješenje da se zaustavi sukob”, kaže profesor misleći tu i na Kinu koja se snabdijeva naftom iz Irana i kako im nije u cilju da sukob preraste u regionalni.
Više detalja na našem BLOGU.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!