Gideon Levy – od cioniste do kritičara jevrejske domovine: Izraelci žive u poricanju, rezultat je sljepoća

Svijet 29. jan 202409:51 0 komentara
Reuters

Jedini izlaz iz nerješivog sukoba je jedna država za sve, Jevreje i Palestince podjednako, s jednakim pravima, smatra izraelski ljevičarski novinar i pisac Gideon Levy. Današnji veteran novinarstva nekad je podržavao cinoističke ideje, ali izrastao je u kritičara jevrejske domovine. "Izrael poriče, to je jedini način na koji uspijeva održati tolike godine okupacije - pa čak i stvoriti državu 1948", kazao je za magazin Politico. Rješenje s dvije države, smatra, danas više nije moguće.

Ideja da bi izraelski Židovi ikada pristali na promjenu jevrejskog karaktera države čini se krajnje nevjerojatnom, piše Politico.

U svojim 20-ima, Levy je bio cionist, služio je kao pomoćnik i glasnogovornik tadašnjeg vođe izraelskih laburista Shimona Peresa. Ali polako je izrastao u kontroverznog kritičara svoje jevrejske domovine, pozivajući se na – kako on to vidi – izraelsko moralno sljepilo na utjecaj vojne akcije i okupacije Palestinaca, piše Politico.

Promjena nije bila nagla – počela je kada je “putovao kao novinar na okupirane teritorije”, rekao je.

Gideon Levy za N1: Izraelska propaganda prodaje laži da je narod bez zemlje došao u zemlju bez naroda

Prijatelj me nazvao prije 32 godine. Bio je član parlamenta i rekao mi je da doseljenici čupaju neka stabla masline koja pripadaju starici na Zapadnoj obali. A onda, znate, nekoliko sedmica kasnije, [bila je] druga priča. A onda još jedan. I shvatio sam da ništa ne znamo”, prisjeća se.

Veteran u sukobu s bijesnim protivnicima i masama ljudi, Levy već godinama prima prijetnje smrću zbog svog pisanja. A sve je doseglo vrhunac tokom rata u Gazi 2014., nakon što je optužio izraelske borbene pilote za ratne zločine u njihovim bombardiranjima. Reakcija je bila “histerija”, rekao je. Stotine su otkazale pretplatu, kompanije su povukle oglase, novine su izgubile 3 miliona šekela prihoda, a zastupnici Likudove stranke zahtijevali su da mu se sudi za izdaju. Dodijeljeni su mu i tjelohranitelji jer je “bilo opasno izaći na ulicu”.

Dakle, da li bih to danas napisao istim tonom? Nisam siguran”, rekao je.

Uz svoju redovitu kolumnu za novine Haaretz — koje je izraelski ministar komunikacija optužio za objavljivanje “lažljive, defetističke propagande” — 70-godišnji Levy donedavno je imao i mjesto na televiziji, ali je izbačeno tokom rata.

Međutim, aktuelni sukob izazvao je novu reakciju na njegov rad.

“Nakon 7. oktobra nisu postojale prijetnje smrću, nego nešto više zabrinjavajuće. Neki od mojih najboljih prijatelja okrenuli su mi leđa jer je toliko ljevičara promijenilo svoje stavove”, rekao je.

A prema Levyju, “izbjegavanje je nekako bolnije”.

Izgubio sam svoj mali sistem podrške, a to stvarno nije lako jer se počnete preispitivati: ‘Možete li biti da ste vi jedini koji stvari vidi drugačije? Možda nešto nije u redu s tobom?’ Ali ja ne mislim tako”, rekao je za Politico.

Levy je rekao da je sada “oprezniji” sa svojim riječima.

“Mislim, nisam oprezan, ali razmišljam više”, objasnio je.

‘Izraelci žive u poricanju – rezultat je sljepoća’

Autor intervjua primijećuje kako Levyjevi kritičari to ne vide tako, te kako se ne čini da je izgubio nešto od svoje sposobnosti da šokira mainstream Izrael.

Izrael poriče”, rekao je. “To je jedini način na koji uspijeva održati tolike godine okupacije – pa čak i stvoriti državu 1948”.

“Imao sam možda 20 godina kada sam prvi put čuo riječ Nakba”, ispričao je Levy, misleći na bijeg oko 700.000 Palestinaca tokom arapsko-izraelskog rata 1948. godine.

Izraelci žive u poricanju i rezultat je sljepoća. I zahvaljujući tim zidovima koji te štite, ne vidiš šta radiš”, dodao je.

Njegov argument je potresan kada uzmete u obzir da je on sin imigranta iz Sudeta u Čehoslovačkoj koji je 1939. prošao mučno putovanje kako bi stigao u Palestinu. Što bi mu njegov otac sada rekao?

“Ne bi bio sretan”, priznao je Levy.

Ni većina Izraelaca nije zadovoljna s njim, jer Levy tvrdi da je jedini izlaz iz nerješivog sukoba jedna država za sve, Jevreje i Palestince podjednako, s jednakim pravima. Kaže da rješenje s dvije države više nije moguće — iako se u tom pogledu većina Izraelaca slaže s njim, budući da ankete javnog mnijenja pokazuju sve jači skepticizam prema cijelom pojmu potpuno neovisne palestinske države.

Međutim, ideja da bi izraelski Jevreji ikada pristali na promjenu jevrejskog karaktera države čini se krajnje nevjerovatnom i nategnutom.

Prema istraživanju Pew Research Centera iz 2016. godine, izraelski Jevreji u cijelom religijskom spektru pokazali su da snažno pripisuju ideji da Izrael ostane židovska država i domovina za Jevreje iz cijelog svijeta. Većina sudionika rekla je da je Izrael Jevreje dao Bog te da je židovska država nužna za dugoročni opstanak židovskog naroda. I većina Židova koji se slažu zaslužuju povlašteni tretman u Izraelu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!