Godišnjica ubistva palestinsko-američke novinarke za koje niko nije odgovarao

Svijet 11. maj 202313:27 0 komentara
REUTERS/Imad Creidi/File

Članovi porodice, prijatelji i kolege palestinsko-američke novinarke Shireen Abu Akleh, koju je gotovo sigurno ubio izraelski snajperist obnovili su pozive da se počinioci dovedu pred pravdu na prvu godišnjicu njenog ubistva, navodi Guardian.

Abu Akleh, poznato ime u arapskom svijetu koji je radio za Al Jazeeru sa sjedištem u Kataru, upucana je u glavu u izbjegličkom kampui na periferiji okupiranog grada Dženina na Zapadnoj obali 11. maja prošle godine dok je izvještavala o operaciji Izraelskih odbanbenih snaga (IDF).

Scene nasilja na njenoj sahrani u Jerusalimu, kada je izraelska policija napala okupljene, zbog čega su zamalo ispustili njen lijes, uzdrmala je međunarodnu scenu.

IDF je na kraju priznao da postoji “velika mogućnost” da je Abu Akleh ubio vojnik, ali tvrdi da je pucnjava bila slučajna i da nike potrebno pokrenuti krivičnu istragu.

Kako navodi Guardian, međunarodni pozivu na odgovornost nisu mnogo postigli godinu nakon ubistva.

Ranije ove sedmice se na koncertu u čast ove novinarke okupilo stotine ljudi kako bi joj odali počast.

“Godine gledanja kako pravda nije zadovoljena za Palestince govori mi da ne treba očekivati mnogo (od zvaničnika)”, rekla je prijateljica i bivša kolegica preminule novinarke, Dalia Hatuqa.

“Nikada nisam vidjela nešto slično odazivu na njenu sahranu… To je pokazalo koliko je voljena i poštovana. Shireen je inspirisala čitavu generaciju mladih žena i muškaraca koji se dive njoj i njenom radu i žele da krenu njenim stopama”, dodala je.

Kako navodi Guardian, na ovom događaju su kolege i članovi porodice novinarke govorili o njenoj posvećenosti “da pokaže svijetu surovu stvarnost izraelske okupacije”. Jerusalimski djevojački hor i djevojke sa Nacionalnog muzičkog konzervatorijuma Edward Said izvele su nekoliko kompozicija u njenu čast.

Nekoliko univerziteta je najavilo dodjelu nagrada i stipendija u ime Abu Akleh, ulica u Ramallahu je preimenovana po njoj, a njeno ime će također nositi muzej medija koji bi trebao biti otvoren u gradu 2025. godine.

Pritisak iz Kongresa na

Za Palestince, i veliki dio ostatka svijeta, jasno je ko snosi odgovornost za njenu smrt. Nekoliko novinarskih istraga, kao i istraga UN-a, zaključili su da su je ubile izraelske snage. Neki nalazi ukazuju na to da je mala grupa novinara s kojima je bila namjerno gađana, iako su nosili šljemove i zaštitne prsluke sa jasnom oznakom “Press”.

Dok je Bidenova administracija u velikoj mjeri prihvatila izraelsku verziju događaja i odupirala se pokretanju nezavisne istrage o ubistvu američke državljanke, pritisak iz Kongresa je prisilio da pristane na istragu FBI-ja prošlog novembra, što se za sada čini najperspektivnijim putem prema pravdi, iako su izraelske vlasi najavile da neće sarađivati. Porodica novinarke i Al Jazeera također su proslijedili slučaj Međunarodnom krivičnom sudu (ICC) u Hagu, ali postupci obično traju godinama, a Izrael nije članica.

Abu Akleh nije jedina palestinska novinarka ubijena posljednjih godina čija je smrt prošla nekažnjeno. U novom izvještaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ), koji je objavljen ove sedmice kako bi se poklopio s godišnjicom njene smrti, utvrđeno je da Izrael nikada nije optužio niti pronašao nekog vojnika odgovornog za ubistva najmanje 20 novinara, od kojih je 18 bilo Palestinac, od 2001. godine.

Izraelski zvaničnici odbacuju dokaze i tvrdnje svjedoka, često se čini da oslobode vojnike za ubistva dok su istrage još u toku… Kada se istrage ipak održe, izraelskoj vojsci često su potrebni mjeseci ili godine da istražuje ubistva, a porodice uglavnom palestinskih novinara se nemaju kome obratiti unutar Izraela u potrazi za pravdom”, navodi se u izvještaju.

U godini koja je prošla od novinarove smrti, nasilje u regionu je značajno poraslo. Napetosti u izraelsko-palestinskom sukobu porasle su tokom prošle godine: više od 116 Palestinaca i najmanje 19 Izraelaca i stranaca ubijeno je ove godine do sada.

Oko polovine ovogodišnjeg palestinskog broja poginulih su civili, prema medijskim izvještajima. Ali, prema vojnim podacima koje je analizirala izraelska organizacija za ljudska prava Yesh Din, IDF je gotovo potpuno oslobođen krivičnog gonjenja u slučajevima u kojima su vojnici oštetili Palestince i njihovu imovinu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!