Goli, vezani i pretučeni: Put afganistanskih izbjeglica preko Turske

Wakil KOHSAR / AFP (Ilustracija)

Grčka policija je u oktobru 2022. spasila grupu od 92 afganistanske izbjeglice koji su pronađene gole, većina s povredama, u blizini njene sjeverne granice s Turskom, saopćilo je to grčko ministarstvo sigurnosti, a prenosi Glas Amerike.

Migranti, svi muškarci, otkriveni su blizu rijeke Evros koja označava granicu između Grčke i Turske, navodi se u saopštenju grčke policije.

Nije bilo jasno kako i zašto su muškarci bili bez odjeće i s povredama.

Grčki ministar za migracije Notis Mitarachi rekao je u tvitu da je tretman Turske prema migrantima “sramota za civilizaciju”. On je rekao da Atina očekuje da Ankara istraži incident.

Turske vlasti nisu odmah bile dostupne za komentar.

No, najnoviji video koji je objavila ‘Mreža zviždača’ na Twitteru mogao bi objasniti šta se zapravo desilo. Iako još nepotvrđeni video, mogao bi dati naznake upravo nečovječnog tretmana prema afganistanskim muškarcima na teritoriji Turske.

Upozoravamo da je video ispod uznemirujućeg karaktera:

Afganistanci koji bježe koji stignu u Tursku nemaju predaha od nasilja, progona.

Turske snage postavile su novi granični zid duž tursko-iranske granice u turskoj provinciji Van.

Mnogi Afganistanci koji su pobjegli iz svoje rodne zemlje, nakon što su talibani preuzeli vlast, vidjeli su Tursku kao sigurno utočište na svom putu da izbjegnu progon i nasilje.

Amnesty International optužile su turske snage sigurnosti da su koristile bojevu municiju i fizičku silu kako bi spriječile Avganistance da uđu u zemlju preko ove granice. Oni koji uspiju često se suočavaju s pritvorom, dehumanizacijom i povratkom avionom u Afganistan.

Turska je ove godine deportovala skoro 43.000 Afganistanaca uprkos pozivima međunarodne zajednice da zaštiti Afganistance koji bježe od vladavine talibana. Po povratku, mnogi deportirani se suočavaju sa strašnom ekonomskom i humanitarnom krizom i mogućom odmazdom pod talibanima.

Mnogi Afganistanci koji su krenuli teškim kopnenim putem do Turske preko Irana, pucano je na njih prije nego što su stigli do granice, što je izazvalo međunarodnu negodovanje. Izbjeglice bez dokumenata koje ipak uđu u Tursku kažu da se suočavaju s nečovječnim postupanjem i prisilnom deportacijom.

Tvrdnje Afganistanaca o nehumanom postupanju podržavaju međunarodni organi za zaštitu prava, koji su pozvali zemlje da olakšaju svoje vizne i azilne procese za afganistanske državljane i da obustave deportacije.

Amnesty International je u izvještaju objavljenom 31. augusta kritizirao Iran i Tursku zbog upotrebe smrtonosne sile da odvrate Afganistance koji su pobjegli iz svoje domovine nakon što su se talibani vratili na vlast u Kabulu u augustu 2021. od ulaska na njihove teritorije.

Marie Forestier, istraživačica prava izbjeglica i migranata u Amnestyju, rekla je da je grupa za ljudska prava sa sjedištem u Londonu dokumentirala slučajeve u kojima su “turski graničari nezakonito koristili bojevu municiju protiv Afganistanaca, pucajući u zrak da odbiju ljude, a također i pucajući na njih u nekim slučajevima”. Govorila je i o nečovječnom postupanju prema izbjeglicama koji uspiju doći na teritoriju Turske.

Amnesty je u augustu intervjuisao 35 avganistanskih migranata koji su pokušali da pređu u Tursku tog momenta, od kojih je 23 prijavilo da su bili pod vatrom. Jedan čovjek je rekao da je vidio kako su turske snage sigurnosti ubile tri tinejdžera. Drugi su opisali da su vidjeli ranjavanje afganistanske djece.

U julu su grupe za ljudska prava i turski mediji izvijestili da je 4-godišnje afganistansko dijete ubijeno, a 12 drugih, uključujući majku djeteta i druge žene i djecu, ranjeno kada je policija pucala na automobil u kojem su bili afganistanski migranti u istočnoj provinciji Van koji graniči s Iranom.

“Svaka ubistva koja su rezultat namjerne i nezakonite upotrebe vatrenog oružja od strane državnih agenata moraju se istražiti kao potencijalna vansudska pogubljenja”, rekao je Forestier u izvještaju Amnestyja, u kojem se navodi da se čini da nijedan od ubijenih ili povrijeđenih afganistanskih državljana nije predstavljao “neposredne prijetnja.”

Veliki turski zid

Prema podacima UNHCR-a, više od 300.000 Afganistanaca — uključujući dokumentirane i nedokumentirane izbjeglice, koji su stigli tokom više od dvije decenije sukoba u svojoj matičnoj zemlji — nalazi se u Turskoj.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad