Gotovo 100-postotna zaštita od zemljotresa

Svijet 17. feb 202319:23 0 komentara
Screenshot

Dva velika zemljotresa jačine 7,7 i 7,6 stepeni Rihterove skale izazvala su smrt više desetina hiljada građana u Turskoj i Siriji. U ovoj tragediji još jednom smo svjedočili kako neispravne zgrade, a ne zemljotresi, uzrokuju gubitak mnogih života. Upravo zbog toga fokus javnosti u Turskoj, ali i struke, usmjerene je na to kako izgraditi građevine otporne na potres...

Činjenica da su čak i nove zgrade uništene u zemljotresima, sa epicentrima u Kahramanmarašu, ponovo je dovela na dnevni red standarde sigurnosti zgrada.

Profesor Građevinskog fakulteta u Istanbulu Ismail Dabanli, komentarišući zapažanja sa terenu, rekao je kako je “većina zgrada koje su potpuno srušene one izgrađene prije 1999. godine”, ali da “ima i mnogo novih srušenih zgrada”.

“Mogu reći da se u njima (novim zgradama) koristio jako loš materijal”, dodao je.

Materijal lošeg kvaliteta u starim zgradama, loš inženjering u novim

Dabanli, provodeći istrage u Hataju i Kahramanmarašu, istakao je da je “većina zgrada koristila beton lošeg kvaliteta”.

“U novim zgradama došlo je do urušavanja zbog grešaka u proizvodnji. Svi su dobili izuzetno niske inženjerske usluge… Većina zgrada još stoji, ali su vidno oštećene”, rekao je.

Attila Laslo Joo, stručnjak iz Mađarske, koji je došao na pogođena područja u Turskoj, zaključio je kako su se “srušile veoma stare zgrade”, ali kad pogleda većinu srušenih novih objekata uviđa kako “dolaze do izražaja greške u proizvodnji”, dodajući kako je “ovo povod za razmišljanje”.

Ova i slična razmišljanja dovela su do pitanja – kako izgraditi građevine otporne na potres?

Stručnjaci navode kako postoji mnogo različitih metoda koje se koriste u zgradama s ciljem smanjenja efekta potresa, ali da je “seizmički izolatori na prvom mjestu”.

“To je vrlo sigurna i posebna metoda koja se može primijeniti protiv zemljotresa… Treba je koristiti u javnim zgradama, školama i velikim projektima. Može se koristiti i za manje objekte, ali ako se ovi objekti grade prema odgovarajućoj inženjerskoj tehnici, njihova će otpornost na potres već biti na dovoljnom nivou”, ocijenio je Laszlo Joo.

Šta su seizmički izolatori?

Na pitanje da li seizmički izolator pruža zaštitu od zemljotresa, prof. dr. Ercan Yuksel, iz Laboratorije za građevinsko inženjerstvo ITU Fakulteta za građevinarstvo, konstrukciju i potres, poručio je da “pruža skoro 100-postotnu zaštitu”…

“Izolator je trenutno jedna od najnovijih faza u svjetskoj tehnologiji potresa. Nakon potresa u Christchurchu, koji se dogodio na Novom Zelandu 2011. godine, i potresa velikih razmjera u Japanu koji su uslijedili, interesovanje za ovu tehnologiju je znatno poraslo. Seizmički izolatori postavljeni između konstruktivnih sistema zgrade povećavaju period oscilovanja zgrade, omogućavajući joj da se udalji od destruktivnog kritičnog područja i da bude pod uticajem horizontalnih sila zemljotresa na minimum. Ispod stubova i armirano-betonskih zavjesa postavljaju se izolatori koji se smatraju odgovarajućim u objektu, sprečavajući direktnu interakciju objekta sa tlom. Dakle, većina pomjeranja do kojih dolazi tokom potresa ostaje tamo gdje je izolator. Pokreti na spratu su značajno smanjeni”, pojasnio je Yuksel.

Državna bolnica Elbistan, državna bolnica Hataj Dortijol, Dječja bolnica za ginekologiju i ginekologiju Malatija i Državna bolnica Batalgazi primjeri su uspješnog korištenja sistema seizmičkih izolatora jer su prošle bez velikih oštećenja u razornim zemljotresima.

Da li se ova tehnologija može primijeniti i u normalnim zgradama, da li uzrokuje velike troškove?

Dr. Yuksel je naglasio da je upotreba izolatora ne donosi veliko opterećenje u smislu troškova:

“Izolatori se mogu primijeniti na bilo koju zgradu. To uzrokuje povećanje ukupne cijene grube gradnje za 10-20 posto. Ovo je trošak koji se lako može tolerisati… Seizmički izolatori se mogu dodati u zgradu kasnije, ali ovaj proces može još malo povećati troškovno opterećenje. Rasprostranjenost ove građevinske tehnologije u našoj zemlji pokazuje se dobrim primjerom. To je veoma važan i siguran sistem”, kazao je stručnjak.

Podsjećamo, u zemljotresima koji su 6. februara pogodili Tursku i Siriju do sada je poginulo više od 41.000 ljudi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!